logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Předpisy týkající se ochrany životního prostředí

txt

Zákon č. 17/1992 Sb.

o životním prostředí
se změnami:123/1998 Sb., 100/2001 Sb., 183/2017 Sb.
uveřejněno v: č. 4/1992 Sbírky zákonů na straně 0081
schváleno:05.12.1991
účinnost od:16.02.1992
[Textová verze]


© Fotolia.com

Prodej kotlů na pevná paliva třídy 4 rokem 2019 neskončil!

10.3.2021 | Ing. Zdeněk Lyčka
Požadavky Nařízení komise o ekodesignu změnila kritéria pro uvádění na trh kotlů na tuhá paliva. Proto se od ledna 2020 na trhu opět mohou nabízet i kotle třídy 3, pokud splní dodatečná kritéria.

Emise skleníkových plynů bytového domu v kontextu klimatických cílů stanovených Pařížskou dohodou (2. část)

16.3.2020 | Ing. David Pálenský, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.
První část seriálu se věnovala environmentálnímu vyhodnocení předmětného bytového domu (BD) z hlediska množství produkce skleníkových plynů pomocí zjednodušené metody posuzování životního cyklu (LCA). Výsledné emise byly porovnány s emisním požadavkem stanoveným na základě klimatických cílů Pařížské dohody a vědecké zprávy The Emissions Gap Report. Výsledky ukázaly, že roční produkce emisí skleníkových plynů BD dosahují 41,8 t CO2,ekv./a, přičemž emisní požadavek pro klimatický cíl 1,5 °C činí 17,0 t CO2,ekv./a. Druhá část příspěvku se věnuje sestavení variant kombinující emisně úsporná opatření za účelem dosažení hranice emisního požadavku pro klimatický cíl 1,5 °C.

Emise skleníkových plynů bytového domu v kontextu klimatických cílů stanovených Pařížskou dohodou (1. část)

9.3.2020 | Ing. David Pálenský, Ing. Antonín Lupíšek, Ph.D.
Dvoudílný seriál se věnuje případové studii bytového domu (BD), který byl environmentálně vyhodnocen z hlediska množství produkce skleníkových plynů pomocí zjednodušené metody posuzování životního cyklu (LCA). Výsledky celkových emisí BD byly porovnány s hodnotou emisního limitu, který byl stanoven na základě klimatických cílů Pařížské dohody a vědecké zprávy The Emissions Gap Report. V reakci na značné překročení emisního limitu byla navržena řada emisně úsporných opatření, která byla vhodně sestavena do variant splňujících emisní požadavek.
© Artusius - Fotolia.com

Požadavky na kontrolu provozu úpraven pitných podzemních vod z hlediska radioaktivity

19.8.2019 | Ing. Barbora Sedlářová, Ing. Eva Juranová
Článek shrnuje požadavky legislativy na úpravny pitných vod, které jako zdroj využívají podzemní vody. Tyto úpravny patří mezi pracoviště s možností zvýšeného ozáření z přírodního zdroje záření (NORM). Existuje povinnost měřit a hodnotit obsah přírodních radionuklidů v pitných vodách z těchto úpraven. Podle nového zákona č. 263/2016 Sb. (atomový zákon) a prováděcích předpisů byly zavedeny další povinnosti pro provozovatele úpraven podzemních vod. Týkají se evidence, měření a hodnocení radionuklidů v radioaktivní látce uvolňované z pracoviště, což v praxi mohou být odpadní vody, vodárenské kaly nebo filtrační náplně. Na příkladu tří úpraven podzemních vod jsou prezentovány výsledky měření obsahu přírodních radionuklidů ve vodárenských kalech.
Analýza historické krajinné struktury na krajské úrovni

Analýza historické krajinné struktury na krajské úrovni

27.11.2017 | doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D., doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.
Článek popisuje analýzu historické krajinné struktury na krajské úrovni v rámci Územní studie cílové charakteristiky krajiny Moravskoslezského kraje. Krajinářská témata se promítají i do většiny plánovacích nástrojů, a to v různých měřítcích, od celostátní až po obecní úroveň. Uvedená studie představuje možný postup pro identifikaci dochovaných historických krajinných struktur na krajské úrovni, přičemž je tento postup při drobných modifikacích uplatnitelných univerzálně.

Posúdenie dopadov na životné prostredie u novostavby rodinného domu (1. část)

27.3.2017 | Bc. Richard Paksi, Ing. Karel Struhala
Článok rozdelený do dvoch častí popisuje výsledky štúdie hodnotiacej „zabudované“ environmentálne dopady novostavby rodinného domu. K posúdeniu je použitá metóda hodnotenia životného cyklu (Life-Cycle Assessment). Súčasťou článku je porovnanie siedmich rôznych variant zvislých a vodorovných konštrukcií.

Infotherma začne hodně zajímavou diskusí

20.1.2017 | Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce
Zveme Vás na zahájení výstavy s vyhlášením výsledků ankety čtenářů TZB-info a navazující diskusní blok Vize ve vytápění a úsporách energií v Evropě a ČR s Ing. Tošenovským. Zveme vás také na úterní doprovodný program Chytrá řešení pro úspory energie v budovách a těšíme se na Vaši návštěvu na stánku TZB-info.

Bydlení nového tisíciletí v souladu s přírodou

5.2.2016 | Vlastimil Růžička, redakce, redakce
Společnost RD Rýmařov na veletrhu FOR PASIV 2016 v pražských Letňanech představila společný projekt firem, který ukazuje možnosti při hledání úspor energií ve výstavbě rodinných domů na klíč v souladu s přírodou.

Příklady regulativů ochrany krajinného rázu

7.9.2015 | doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D., Ing. arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská
Článek úvádí příklady konkrétních regulativů uspořádání území a výstavby vycházejících z preventivních hodnocení krajinného rázu. Představuje možnosti implementace ochranných opatření (regulativů) definovaných v preventivním hodnocení krajinného rázu do nástrojů územního plánování a problematiku interpretace mapových výstupů zpracovávaných v různých měřítkách.

Využití různých typů preventivních hodnocení krajinného rázu při výstavbě

3.8.2015 | Ing. arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D.
Ochrana krajinného rázu může představovat určitá omezení nejenom z hlediska velkých stavebních záměrů, ale i v případě architektury jednotlivých staveb, přičemž je uplatňována nejen v chráněných územích. Pro architekta, stavebníka či investora proto může být užitečná znalost některých oborových dokumentů ochrany přírody a krajiny, zejména tzv. preventivních hodnocení krajinného rázu.

Kulturní historická krajina a výstavba – některé problémy zachování kulturních hodnot v krajinných památkových zónách

15.6.2015 | Ing. arch. Simona Švecová, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.
V historické kulturní krajině se mohou vyskytovat určité prvky a struktury, které mohou být hodnotou kulturního dědictví. Proč nelze ponechat stavební činnost v krajině bez výraznějších omezení, proč je nutno omezovat způsob a míru výstavby a změn ve využití území?

Výstavba a únosnost jejího zásahu do krajinného rázu

8.6.2015 | Ing. arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, doc. Ing. arch. Ivan Vorel, CSc.
Ochrana krajinného rázu před vlivy výstavby nebo změn ve využití území je zakotvena v § 12 zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny. Pro stavebníky a investory je velmi obtížné předvídat, jaké podmínky pro výstavbu stanoví orgán ochrany přírody.

Výstavba ve vztahu k ochraně krajinného rázu

20.4.2015 | Ing.arch. et. Ing. Kateřina Štréblová Hronovská, doc. ThLic. Ing. arch. Jiří Kupka, Ph.D.
Ochrana krajinného rázu je v současnosti často užívaným institutem v rámci ochrany přírody a krajiny, ovlivňujícím i architektonickou a urbanistickou formu řady stavebních záměrů. Představuje určitá omezení nejen z hlediska velkých stavebních záměrů, ale i v případě architektury jednotlivých staveb.
globální oteplování

Jak omezit změnu klimatu

26.4.2014 | Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Na základě závazků přijatých na konferenci v Cancunu, je očekáván růst teplot v rozmezí 3,7 až 4,8 °C. Výrazné změny v investičních strategiích nutné pro omezení globálního oteplení na 2 °C by znamenaly pouze nepatrné snížení spotřeby v průběhu celého 21. století.
diskuse: 12 příspěvků, poslední 09.05.2014 06:04
Zničená úroda kukuřice

Chmurné předpovědi dopadů změny klimatu pro druhou polovinu století

10.4.2014 | Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
V následujících dvou desetiletích ještě mohou v řadě regionů převažovat pozitivní dopady, například růst produkce zemědělských plodin. Ve druhé polovině století však převažuje riziko poklesu produkce nejen v tropech a subtropech, ale i v mírném pásu. Zároveň při vyšších úrovních oteplování vzrůstá riziko, že adaptační opatření nebudou stačit.
diskuse: 27 příspěvků, poslední 18.04.2014 06:32

Nápady na úspory energie i další ekologické projekty budou oceněny v soutěži

7.10.2012 | CEE Bankwatch Network
Nezisková organizace CEE Bankwatch Network vyhlásila soutěž o nejlepší nápady na ekologické projekty, které by mohly být financovány z evropských fondů. Pro nejlepší je připravena finanční odměna až 35 000 korun.

Ekonomické hodnocení externích nákladů výroby elektrické energie

10.9.2012 | Ing. Jan Melichar, Ph.D., Mgr. Vojtěch Máca, Ph.D.
Výstavba, provoz a likvidace elektráren působí četné negativní efekty (emise, odpady apod.) ovlivňující lidské zdraví a životní prostředí. Z pohledu ekonomiky se v převážné většině jedná o externí náklady, které nejsou zachyceny v tržních cenách. Jedním z nejpropracovanějších přístupů ke kvantifikaci externích nákladů je evropská metodika ExternE.
diskuse: 42 příspěvků, poslední 01.10.2012 15:09

Legislativa k recyklaci fotovoltaických panelů

20.8.2012 | Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
V praktických otázkách recyklace fotovoltaických panelů došlo k poměrně malému posunu. Byla však přijata nová legislativa na evropské úrovni i v České republice. Požadavky českého zákona jdou v případě fotovoltaických panelů nad rámec požadavků evropské směrnice i české vyhlášky o nakládání s elektrozařízeními a elektroodpady.
diskuse: 12 příspěvků, poslední 27.08.2012 09:02

Třetí den konference EAERE 2012

3.7.2012 | Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
V sobotu 30. 6. 2012 byla v prostorách Vysoké školy ekonomické v Praze slavnostně zakončena 19. výroční konference EAERE 2012. V průběhu závěrečného ceremoniálu byla předána ocenění za nejlepší poster, vynikající publikaci a nejvýznamnější praktický úspěch.

Druhý den konference environmentálních ekonomů EAERE 2012

30.6.2012 | Ing. Bronislav Bechník, Ph.D.
Konference environmentálních ekonomů EAERE 2012 pokračovala druhým dnem přednášek. V hlavní přednášce William D. Nordhaus, profesor na Yale University v USA, přednášel na téma Modely pro integrované posuzování v oboru ekonomie a změna klimatu. Navazovalo hodnocení konference o ochraně klimatu Rio+20.

další články

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.