V poslední době média v České republice poměrně často referují o nebezpečnosti fotovoltaických panelů pro hasiče. Podobná situace byla v Německu před zhruba dvěma až třemi lety.
Od září 2006 vstoupila v platnost nová evropská norma EN 12101-2 Zařízení pro usměrňování pohybu kouře a tepla. Za tímto označením se skrývají důležitá zákonná nařízení, která se dotýkají každého z nás, protože zvyšují naši bezpečnost. Společnost VELUX inovovala v souladu s touto normou systém zařízení pro odvod kouře a tepla, který je založený na elektricky ovládaném kyvném střešním okně a řídicím systému.
Nižší bezpečnost materiálů, zvyšování cen výrobků a mnohamilionové ztráty výrobců. To je důsledek neprůhledných a nekoncepčních změn státních norem, které jsou často psané až podezřele na míru některým soukromým subjektům. Upozorňují na to zkušenosti profesních asociací a protikorupční organizace Transparency International.
V roce 2012 byla v Berlíně realizována stavba dvou nových sedmipatrových bytových domů. Použití dřeva u tak vysokých bytových domů (podlaha nejvyššího patra je téměř 20 metrů nad úrovní terénu) bylo možné díky obložení sádrovláknitými deskami fermacell s účinnou požární ochranou. Tak se opět dokazuje neudržitelnost tuzemských bariér kladených výškovým dřevostavbám.
Současné technologie a možnosti řešení nouzového osvětlení s přidanou hodnotou ve formě centrální správy a dohledu nad jednotlivými nouzovými svítidly. Stručné představení inteligentního systému s centrální baterií MultiControl. Možnosti bezdrátové kontroly autonomních nouzových svítidel s vlastní baterií WirelesControl.
Společnost Siemens uvádí na trh nový bezdrátový systém elektrické požární signalizace s typovým označením SWiNG (Siemens Wireless Next Generation), který vyniká vysokou spolehlivostí a provozní přizpůsobivostí. Za účelem co nejdokonalejší detekce požáru jsou v systému SWiNG zkombinovány bezporuchová rádiová síť a patentovaná metoda Advanced Signal Analysis (ASA) pro analýzu signálů v hlásiči požáru. Systém najde uplatnění zejména tam, kde nelze nebo není vhodné použít hlásiče požáru propojené standardní hlásičovou linkou.
Na stavební fakultě v Brně proběhla mimořádná přednáška britského profesora Stephena Lockley, předního experta digitálního modelování budov – BIM (Building Information Modelling). Lockley podal dvouhodinový přehled o BIM, a to zejména s důrazem na blížící se povinnost projektování staveb za veřejné peníze výhradně prostřednictvím BIM. Tato povinnost bude platit na britských ostrovech od roku 2016.
Spíše než na legislativní omezení v oblasti výstavby inteligentních budov narážíme spíše na problém rozdílného přístupu k investičním nákladům u developerů a k následným provozním nákladům u provozovatelů budov. V testovacích i reálných projektech jsme se u uživatelů opakovaně setkali s obavou ze ztráty soukromí.
První zelená budova administrativního typu v ČR byla dokončena v listopadu 2012. Součástí fasády jsou i protipožární sádrovláknité desky fermacell Firepanel A1. Kromě inovativních technologií, jako jsou aktivované stropy pro chlazení a vytápění, je využívána i šedá voda z umýváren, která je čištěna a připravována k opětovnému použití prostřednictvím kořenové čističky.
V úvodní části článku jsou rozebrány podmínky vzniku požáru a nebezpečí související s výskytem vrstev prachu. Další část článku se zabývá tepelnou degradací biomasy a přenosem tepla ve vrstvě prachu. Je zmíněna také souvislost výskytu vrstev prachu a zdůrazněna souvislost s úklidem prostor a jednotlivých zařízení v souladu s ČSN EN 60079-10-2.
Přední pozici společnosti OKENTĚS na trhu v oblasti těsnících prvků, tmelů, PUR pěn a kování dokladuje každoročně vydávaný Katalog (256 stran). Z pozice hlavního dodavatele silikonového těsnění Sillen a předního distributora 14 zahraničních partnerů / výrobců zajišťujeme cenové a technické informace pro naše klienty z oblasti výroby, montáže a obchodu.
Při posuzování požární bezpečnosti staveb je třeba se zaměřit nejen na požáry, ale také na výbuchy. Účinky výbuchu patří do kategorie mimořádného zatížení stavebních konstrukcí. V průběhu užívání stavby nebo při její výstavbě se mohou vyskytovat jen ve výjimečném případě. ČSN EN 1991‑1‑7 (73 0035) požaduje takové zatížení uvažovat a tedy řešit stavební konstrukce tak, aby tomuto havarijnímu zatížení odolávaly.
Nový Požární a akustický katalog FERMACELL – Konstrukce stěn, stropů a podlah podrobně představuje na 54 stránkách použití a návrh systémů suché výstavby FERMACELL. Požární a akustický katalog konstrukcí FERMACELL je pomůckou nejen pro architekty, projektanty, ale také pro montážní firmy, soukromé stavebníky, studenty a další zájemce o moderní suchou výstavbu.
Sapa Building System poprvé představí na mnichovském veletrhu BAU, který se koná od 14. do 19. ledna 2013, tři moderní a inovační řešení. Zajímavé a funkční řešení přináší aktivní plášť budovy – nový fasádní systém NRGY 62, který je klíčem k dosažení nulové spotřeby energie. Dále představíme pasivní okno Avantis 95 s certifikací a posuvný dveřní systém Confort 160.