logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Požární bezpečnost staveb
Archiv článků od 18.6.2012 do 15.10.2012

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

15.10.2012
Ing. Jaroslav Dufek

Prvky a systémy pro běžné a požární větrání budov, jejich bezpečná a spolehlivá funkce v podmínkách konečného použití významným způsobem ovlivňuje požární bezpečnost daného objektu. Cílem příspěvku je informovat o aktuálním stavu právních a technických předpisů, které je nutné dodržovat při uvádění uvedených výrobků na trh a při jeho zabudování do staveb v ČR.

24.9.2012
doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., Ing. Magdaléna Dufková, Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Chování dřeva za požáru je velmi dobře předvídatelný jev. Pomocí zjednodušených výpočetním metod lze stanovit nosnou a dělicí funkci konstrukcí. U tyčových nosných prvků se jedná o parametr R (únosnost a stabilita), u plošných – svislých nebo vodorovných konstrukcí jde o mezní kritéria R, E, I (nosnost, celistvost, izolace). V mnoha případech je velmi obtížné a dle Eurokódu 5 (1–2) téměř nemožné stanovit čas počátku zuhelnatění dřevěného prvku pod protipožární ochranou a čas porušení protipožární ochrany.

11.9.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ing. Sýkorová

Společnost HELUZ přichází na trh s novinkou v oblasti sanace a rekonstrukce komínů. Nová Sanační sada HELUZ Profi je efektivním, levným a přitom jednoduchým a bezpečným řešením pro renovaci starého komínu, který už neslouží tak, jak by měl. Její hlavní výhoda spočívá v použití unikátního nerezového dvouplášťového sanačního dílu, který je opatřený tepelnou izolací a umožňuje přechod ze starého čtvercového komína na nový s kruhovým profilem.

4.9.2012
HELUZ cihlářský průmysl, v.o.s., Ing. Coufalík

O údržbě komínů se napsalo již mnoho, přesto je stále spousta komínů v ne zcela dobrém technickém a provozuschopném stavu. Zanesený komín špatně táhne, kotel špatně hoří a pro dosažení tepelné pohody musíme spálit větší množství paliva. A nelze ani pominout zvýšené množství škodlivých látek a prachových částic, které při tom vypouštíme do ovzduší. O tom, jak bychom měli komín udržovat, hovoří vyhláška č. 91 Sb./2010.

3.9.2012
prof. Ing. Anton Osvald, CSc., Žilinská univerzita v Žiline, Fakulta špeciálneho Inžinierstva, prof. Ing. Jozef Štefko, PhD., Technická univerzita vo Zvolene, Drevárska fakulta

Novodobé konstrukční systémy pro nízkoenergetickou výstavbu, v pasivním a nulovém standardu nebo energeticky autonomní budovy, jakož i zvýšená popularita konstrukcí z masivního dřeva znamenají zásahy do samotné konstrukce, její statiky, stavební fyziky, ale i protipožárních vlastností. Některé prototypové konstrukční řešení nejsou ověřená, ať už zkouškám, hodnověrnou výpočetní analýzou nebo ověřením při dlouhodobém užívání stavby.

27.8.2012
Ing. Jan Růžička, Ph.D., ČVUT Praha, fakulta stavební

V rámci Projektu 1221420507: „Vybrané vlastnosti přírodních a dalších stavebních materiálů, stavebních prvků a budov“ programu Efekt MPO ČR byly provedeny zkoušky požární odolnosti obvodových plášťů pro nízkoenergetické a pasivní domy na bázi přírodních a recyklovaných materiálů. Ukazuje se, že sláma vyhovuje nejen tepelnětechnickým ale při správné aplikaci i požárním požadavkům na obvodové pláště.

20.8.2012
plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ministerstvo vnitra ČR; generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Výtahy náleží k velmi důležitým technickým zařízením budov a technologií. Z těchto důvodů je jim třeba věnovat pozornost nejen z hlediska správného technického provedení, ale také z hlediska požárně bezpečnostního. Zejména pak výtahy požární a evakuační, které jsou současně velmi významnými požárně bezpečnostními zařízeními (dále jen „PBZ“), musí splňovat současně také přísné technické podmínky požární ochrany. Ve třetím díle se budeme věnovat Normativním požadavkům a normovým technickým podmínkám požární ochrany staveb.

13.8.2012
plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ministerstvo vnitra ČR; generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Výtahy náleží k velmi důležitým technickým zařízením budov a technologií. Z těchto důvodů je jim třeba věnovat pozornost nejen z hlediska správného technického provedení, ale také z hlediska požárně bezpečnostního. Zejména pak výtahy požární a evakuační, které jsou současně velmi významnými požárně bezpečnostními zařízeními (dále jen „PBZ“), musí splňovat současně také přísné technické podmínky požární ochrany. V druhém díle se budeme věnovat Vybavení staveb výtahy, obecným a zvláštním požadavkům.

6.8.2012
plk. Ing. Zdeněk Hošek, Ministerstvo vnitra ČR; generální ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR

Výtahy náleží k velmi důležitým technickým zařízením budov a technologií. Z těchto důvodů je jim třeba věnovat pozornost nejen z hlediska správného technického provedení, ale také z hlediska požárně bezpečnostního. Zejména pak výtahy požární a evakuační, které jsou současně velmi významnými požárně bezpečnostními zařízeními (dále jen „PBZ“), musí splňovat současně také přísné technické podmínky požární ochrany. V prvním díle se budeme věnovat terminologii a technickým požadavkům.

30.7.2012
Ing. Roman Zoufal, doc. Ing. Petr Kuklík, CSc., prof. Ing. František Wald, CSc., Stavební fakulta, ČVUT v Praze

Při řešení požární bezpečnosti staveb je třeba znát hodnoty požární odolnosti stavebních výrobků a konstrukcí a navrhovat konstrukce, které požadované hodnoty požární odolnosti splní. Při realizaci staveb lze rozlišit dvě kategorie prvků: stavební výrobky a stavební konstrukce.

23.7.2012
Ing. Kamila Horová, prof. Ing. František Wald, CSc., ČVUT Praha, fakulta stavební

Stanovení rozvoje požáru v požárním úseku s následným zjištěním teploty v jednotlivých částech konstrukce vyžaduje znalost mnoha parametrů. Nejdůležitějším krokem je stanovení návrhového požárního scénáře, který nejlépe odpovídá mimořádné požární situaci. Na základě návrhového požáru lze popsat průběh teplot v požárním úseku a určit přestup tepla do konstrukce. Podívejme se na několik modelů a na tepelná a mechanická zatížení konstrukcí.

16.7.2012
Ing. Slavomír Entler, autorizovaný inženýr pro požární bezpečnost staveb a techniku prostředí staveb, specializace elektrotechnická zařízení

Na konferenci o projektování EPS dne 22. 3. 2012, pořádané v rámci výstavy Amper 2012 v Brně, jeden ze zpracovatelů normy ohlásil, že se připravuje vydání opravy normy. Proto je žádoucí diskutovat o tom, jak by tato oprava měla vypadat, aby vyřešila nejpalčivější otázky spojené s touto normou. V tomto článku uvádím návrh na 18 důležitých oprav. Druhá část má název Návrh na opravu normy.

9.7.2012
Ing. Slavomír Entler

Vydání nové normy ČSN 34 2710 pro elektrickou požární signalizaci vyvolalo řadu otázek. Zrod normy byl velice obtížný a trval dlouhou dobu 5–6 let. Na zpracování se vystřídala řada odborníků a text normy byl několikrát přepracován. Přesto anebo právě proto norma obsahuje sporná ustanovení, která si zaslouží opravu nebo doplnění.

2.7.2012
Ing. Slavomír Entler

Požární inženýrství představuje možnost, jak definovat požadavky požární bezpečnosti u rizikových, složitých nebo nestandardních staveb. Spočívá ve specifickém posouzení rizikových podmínek požární bezpečnosti postupem odlišným od postupů předepsaných v ČSN na základě §99 zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Díl třetí: Ostatní normy.

1.7.2012
Vlastimil Růžička, redakce

Dlouho diskutovaná potřeba řešení problémů s českými výtahy se projevila naplno při semináři pražského STUDIA AXIS dne 14. června 2012. Setkali se zde zástupci bytových družstev, majitelé a provozovatelé výtahů, s projektanty a dodavateli, aby posoudili technické normy a směrnice, zejména z hlediska konstrukční a také požární bezpečnosti. Program semináře, jehož garantem byla Unie výtahového průmyslu v ČR, nabízel i doprovodné akce, které se týkaly financování či aktuálních technických novinek v oboru Výtahy.

27.6.2012
James Hardie Europe GmbH, o.s.

Ve středu 16. května 2012 proběhla v certifikované zkušebně v Batizovcích požární zkouška, která měla názorně demonstrovat odolnost dřevostaveb před požárem. Ve zkoušeném domku byla část stěnových konstrukcí ze systémů FERMACELL a zkouška byla součástí dlouhodobého úsilí změnit normu, která je v současné době platná na Slovensku.

25.6.2012
Ing. Slavomír Entler

Požární inženýrství představuje možnost, jak definovat požadavky požární bezpečnosti u rizikových, složitých nebo nestandardních staveb. Spočívá ve specifickém posouzení rizikových podmínek požární bezpečnosti postupem odlišným od postupů předepsaných v ČSN na základě §99 zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Část druhá: Výrobní objekty.

20.6.2012
Knauf Praha s.r.o., Miroslav Nyč

V uplynulém roce 2011 jsme se v Knauf Praha velmi pilně věnovali rozšiřování našich požárních řešení, abychom nabídli co nejekonomičtější a pro zákazníka nejvýhodnější variantu nosných stěn a požárních předělů.

18.6.2012
Ing. Slavomír Entler

Požární inženýrství představuje možnost, jak definovat požadavky požární bezpečnosti u rizikových, složitých nebo nestandardních staveb. Spočívá ve specifickém posouzení rizikových podmínek požární bezpečnosti postupem odlišným od postupů předepsaných v ČSN na základě §99 zákona č. 133/1985 Sb. o požární ochraně. Poznámky k normám představíme ve třech částech. Část první: Nevýrobní objekty.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.