Praha chce letos získat stavební povolení na obnovu Průmyslového paláce
Praha chce letos získat stavební povolení na stavbu repliky vyhořelého křídla Průmyslového paláce na Výstavišti. V příštím roce pak chce i vybrat firmu, která práce provede.
Sdělil to náměstek primátora Pavel Vyhnánek (Praha Sobě). Projekt počítá se stavbou repliky požárem zničeného levého křídla a vybudováním nového zázemí, technických prostor a podchodu ke Křižíkově fontáně. Levé křídlo paláce vyhořelo v roce 2008. Palác byl postaven v roce 1891.
Město má nyní podle náměstka dokončenu studii, projektovou dokumentaci pro územní rozhodnutí i dokumentaci pro stavební povolení. Rozpracována je dokumentace nutná pro výběr stavební firmy. Vyhnánek uvedl, že stavební povolení je nyní projednáváno s dotčenými úřady a vedení města očekává, že by jej úředníci mohli letos vydat. Na dostavbu pak vypíše veřejnou soutěž.
Analýza příčin požáru Průmyslového paláce zazněla na konferenci Požární bezpečnost staveb (čas 3:41)
Projekt opravy zachovává původní podobu stavby z roku 1891, kdy byl palác otevřen. Kromě toho počítá s dobudováním dalšího zázemí a technickými úpravami památkově chráněného objektu. Podle již dříve zveřejněných záměrů města by novinkou měl být například podchod pod levým křídlem paláce, kterým se bude možné od vchodu nebo z foyer dostat ke Křižíkově fontáně.
Průmyslový palác byl postaven při příležitosti Jubilejní zemské výstavy podle návrhu architekta Bedřicha Munzbergera. Od počátku sloužil k pořádání výstav a dalších kulturních akcí, i když původně mělo jít o dočasnou stavbu. V letech 1952 až 1954 komunistická garnitura rozhodla o změně funkce a hlavní hala paláce byla přestavěna na společenský a taneční sál. Změnilo se i jméno na Palác kultury a oddechu Julia Fučíka.
Od 90. let měla celé Výstaviště včetně paláce pronajato firma Incheba, město jí před několika lety vypovědělo smlouvu a s dnes už přejmenovanou firmou se soudí. Od roku 2015 areál spravuje městská firma Výstaviště Praha. Také celý bubenečský areál Výstaviště by měl být v budoucnu rekonstruován. Kdy se tak stane a jak bude přesně vypadat, zatím není jasné.