Postižené obce dostanou od kraje rychlou finanční výpomoc
MMR vydalo aktualizovanou metodiku pro stavební úřady, která přináší rychlá řešení následků živelních pohrom a zároveň informace o zadávání veřejných zakázek v krizové situaci. Jednotlivé kraje také přispívají obcím a městům ze speciálních fondů.
Pro obnovu poškozeného majetku obcí a krajů povodněmi připravilo Ministerstvo pro místní rozvoj (MMR) 800 milionů korun v rámci programu Živel. Peníze mohou samosprávy využít na obnovu škol, budov, komunikací nebo mostů. Už nyní je možné obracet se s dotazy ohledně čerpání podpory na 14 regionálních pracovišť Centra pro regionální rozvoj (CRR). To poskytuje poradenství rovněž pro oblast zadávání veřejných zakázek v krizové situaci.
Centrum má v každém krajském městě konzultanta, který poskytne aktuální informace k čerpání finanční podpory z programu Živel a zodpoví případné otázky, které se v této souvislosti mohou objevit. Program Živel je určen na obnovení majetku obcí a krajů zasažených povodněmi. Na jeden projekt může uvolnit až 20 milionů korun a žádat je možné opakovaně.
Ministerstvo pro místní rozvoj na situaci s povodněmi v českých regionech aktivně zareagovalo a zvýšilo původní alokaci z 200 na 800 milionů korun. Ty poputují na obnovou majetku obcí a krajů, jako jsou silnice, školy, školky a další budovy v postižených regionech. Podporu je možné použít také na odstranění nánosů ve vodních tocích, vodních dílech a další související práce.
„Obratem jsme nabídli naši konzultační síť pro obce a kraje, se kterými jsme v dlouhodobém kontaktu ohledně Integrovaného regionálního operačního programu a programů přeshraniční spolupráce. U projektů podpořených těmito programy zároveň jasně deklarujeme, že pokud dojde k problémům v souvislosti se současnou obtížnou situací, jsme připraveni je pomoct řešit,“ upozorňuje Helena Miškovičová, ředitelka odboru IROP Centra pro regionální rozvoj. „Jsme také připraveni posílit personál poboček v postižených krajích, aby dotazy a žádosti byly vyřízeny co nejrychleji,“ dodává.
Metodiku najdete na webu MMR, kde průběžně zveřejňují také informace o zadávání veřejných zakázek v krizové situaci a další podrobnosti o pomoci s řešením povodní. Komplexní poradenství v oblasti veřejných zakázek poskytují rovněž odborníci ze všech krajských poboček Centra pro regionální rozvoj.
Jihočeský kraj
Uvolní pro obce poškozené záplavami přibližně třicet milionů korun. Částka se může ještě zvýšit, kraj škody teprve sčítá. Peníze jsou určeny na poškozený obecní majetek, řekl náměstek jihočeského hejtmana Tomáš Hajdušek (ODS). Záplavy v Jihočeském kraji zasáhly 81 obcí.
„Přesně nedokážeme říct, kolik nakonec pro poškozené obce uvolníme. Ale jsme rozhodnuti na to dát tolik peněz, kolik bude potřeba,“ uvedl Hajdušek. Finanční podporu obcím musí schválit krajské zastupitelstvo. Zatím není jasné, kdy se po víkendových volbách poprvé sejde. Ale schválení podpory by měla být patrně formalita i kvůli tomu, že ODS bude mít v zastupitelstvu nadpoloviční většinu a bude vládnout sama.
Moravskoslezský kraj
Celkově z mimorozpočtového Zajišťovacího fondu Moravskoslezského kraje zatím obcím pomůže 20,5 milionů korun. V Zajišťovacím fondu měl kraj vyčleněno na řešení krizových situací 108 milionů korun.
V 1. vlně rychlé finanční pomoci: Nové Heřminovy, Bohušov, Dívčí Hrad, Město Albrechtice na sanaci škod zejména v místní části Hynčice, Bohumín, Háj ve Slezsku na sanaci hlavně v místní části Smolkov, Zátor, Brantice, Holčovice, Karlovice, Široká Niva, Ludvíkov, Vrbno pod Pradědem, Dětmarovice, Petrovice u Karviné, Čaková, Krnov a Opava, která prostředky rozdělí mezi nejvíce postižené městské části Držkovice, Vávrovice a Palhanec.
V 2. vlně finanční výpomoci: Heřmanovice, Úvalno, Brumovice, Holasovice, Velké Hoštice, Kravaře, Dolní Benešov, Hlučín, Děhylov, Velké Albrechtice, Bílovec, Jistebník, Bravantice, Sedlnice, Hladké Životice, Jeseník nad Odrou, Studénka, Český Těšín, Brušperk, Stará Ves nad Ondřejnicí, Klimkovice, Vřesina a Krasov.
Jihomoravský kraj, pomoc i ostatním
Mimořádná rada 18. září 2024 schválila darování 30 elektrocentrál v celkové hodnotě téměř jednoho milionu korun Diecézní charitě ostravsko-opavské a Arcidiecézní charitě Olomouc. Ty rozdělí elektrocentrály podle aktuální potřeby na území zdevastované povodněmi v Moravskoslezském a Olomouckém kraji.
„Po tornádu víme, jak moc nám pomohli ostatní. A jak důležitá byla rychlá pomoc. Proto posíláme okamžitě celkem 30 benzinových elektrocentrál do Moravskoslezského a Olomouckého kraje,“ řekl hejtman Jihomoravského kraje Jan Grolich.