logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Teplárny odstavují zatopené parovody

Teplárny se snaží udržet dodávky tepla a teplé vody do povodněmi postižených lokalit co nejdéle. Bohužel, zcela zatopené parovody nelze z bezpečnostních důvodů udržet i nadále v provozu.

Reklama

Lépe na tom jsou horkovody uložené v kanálech a nejlépe předizolované teplovody zakopané v zemi. Dodávky tepla většina tepláren obnoví okamžitě, jakmile voda opadne a podaří se kanály odvodnit a zkontrolovat všechna provozní zařízení.


V Českých Budějovicích byly pro poruchu v důsledku zatopení odstaveny oba parovody, které zásobovaly teplem Centrální předávací stanice 1. Znamená to, že celý levý břeh řeky Vltavy (tedy tři největší českobudějovická sídliště – Máj, Vltava a Šumava) jsou bez tepla a teplé vody,“ potvrdil dopoledne mediální zástupce Teplárny České Budějovice Zdeněk Zuntych.

V Teplárně Tábor došlo o víkendu k zaplavení části technologie přívalovou vlnou z okolních luk a polí v důsledku dešťů a nedostatečné kapacity kanalizace. Provoz zdroje byl udržen díky obětavostí zaměstnanců a hasičských sborů, které pomohly s čerpáním spodní vody. Došlo k odstavení zaplavených parovodů. Z větší části již byly problémy odstraněny s výjimkou parovodu Východ, který zásobuje teplem sídliště nad Lužnicí. Tam vlivem trvalých přívalů spodní vody není možné parovod v zaplaveném stavu provozovat a přerušení trvá i v pondělí. Odčerpávání vody pokračuje ale přítok také.

V Písku částečně zatopil parovod Mehelnický potok. Dodávku tepla to však nenarušilo. Pokud však během dne stoupne k parovodu i hladina Otavy, bude muset být po zatopení odstaven. Jak však potvrdil Ing. František Meloun, zástupce ředitele Teplárny Písek pro provoz: „Jakmile voda opadne a parovod odvodníme, můžeme okamžitě začít dodávat teplo. Zkušenosti s tím už máme z povodní v roce 2002.“ V sousedních Strakonicích si teplárna oddechla. Zvýšenou hladinou spodní vody byly ráno zatopené jen dvě šachty, jinak je klid. Ten panuje i v Plzni, kde zatím neměli s velkou vodou problémy.

V Praze i přes problémy způsobené záplavami především v dopravě, pokračuje Pražská teplárenská v dodávkách tepelné energie pro přípravu teplé vody a vytápění na celém území hlavního města. V některých níže položených oblastech, zejména na Invalidovně, v Libni, na Palmovce a v Holešovicích však může docházet k přerušení dodávek tepla z jednotlivých předávacích stanic. Na vině je jejich zaplavení, jak vodou z Vltavy, tak zvýšenou hladinou spodní vody, nebo přerušení dodávek elektrické energie. Podobné problémy přinesl i rozvodněný Botič v Michli.

Zastaveny byly dodávky tepla z Elektrárny Poříčí u Trutnova do Svobody nad Úpou, pro Horní Maršov a Janské Lázně, kde byl zprovozněn náhradní zdroj. Na odstávce mají vinu i rozvodněné horské potoky. Čerstvě zrekonstruovanou teplovodní síť ve Dvoře Králové nad Labem zachránila nádrž Les Království, která leží jen několik kilometrů výše na toku Labe a hlavní povodňovou vlnu zadržela.

Na povodňovou vlnu se připravují s obavami teplárny ve městech na dolním toku Labe. Ve Štětí se zatím daří vodu odčerpávat, ale i při zaplavení teplovodů bude společnost RATE v dodávce tepla pokračovat. Velká voda by postupně měla zasáhnout i sítě v dalších městech na dolním Labi. V Děčíně se společnost TERMO Děčín rozhodla přerušit dodávku tepla do evakuovaných částí. Navíc tu mají čas odmontovat a odvézt do bezpečí citlivá zařízení z objektových předávacích stanic. Tím se sníží případné škody a urychlí to i následné obnovení dodávek tepla.

„Teplárny postižené povodní se snaží dodávku tepla a teplé vody udržet co nejdéle. V případě vynucených odstávek se budou dodávku tepla snažit obnovit co nejdříve, jakmile voda opadne,“ shrnuje ředitel Teplárenského sdružení ČR Martin Hájek. Veřejnost bude o dalším průběhu či obnově vytápění a dodávek teplé vody v jednotlivých městech informována regionálními médii a na webech a dispečincích jednotlivých tepláren.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.