4. ročník národní soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“
Projekty je možné hlásit i v kategorii podnikatelské subjekty ve stavebnictví. Příkladem může být výroba stavebních a interiérových desek PackWall z použitých nápojových kartonů.
4. ročník národní soutěže „Přeměna odpadů na zdroje“
Cílem soutěže je osvěta podnikatelských subjektů i občanské veřejnosti v oblasti oběhového hospodářství za účelem podpory přechodu České republiky k cirkulární ekonomice/oběhovému hospodářství.
Soutěžit lze v 7 kategoriích určených pro podnikatelské výrobní subjekty, stavební společnosti, organizace veřejné správy (obce, města, kraje apod.), žáky a studenty všech typů škol a další subjekty (svazy, asociace, spolky, NNO), které mají zajímavé projekty či činnosti podporující oběhové hospodářství.
Projekty je možné přihlašovat do 15. 4. 2020.
Veškeré informace k soutěži včetně přihlašovacího formuláře jsou uvedeny na internetové stránce www.druhotnasurovina.cz.
Příklad první: Desky z nápojových kartonů
"Vyrábíme stavební a interiérové desky z použitých nápojových kartonů, se kterými si jiní nevědí rady, " říká k tématice Radim Lovětínský, obchodní ředitel společnosti Flexibau, s.r.o. , výrobce deskového materiálu PACKWALL."Z odpadu tak vzniknou prvotřídní desky pro stavebnictví a nábytkářství. Mohou z nich být příčky, podlahy, stěny, podhledy, klenby, sendviče, záklopy střech, bednění, stavební ohrady, atd. Desky PACKWALL jsou i součástí certifikovaných vícevrstvých panelů pro výstavbu.
Ale vhodné jsou také pro nábytkářství na skříně, lavice, komody, nástěnky, pulty, police, stoličky, nebo obklady. A to nejen jako základní materiál, ale v modifikaci PackWall Design s průhlednou krycí vrstvou a přiznanou strukturou původního materiálu," pokračuje Radim Lovětínský.
Desky PACKWALL z reyklovaných kartonů pro příčky, podlahy, stěny, podhledy, klenby, sendviče, záklopy střech, bednění, stavební ohrady, atd.
Desky PackWall Design z recyklovaných kartonů s průhlednou krycí vrstvou a přiznanou strukturou původního materiálu
Příklad druhý: Stavební profily a mobiliář z recyklovaného textilu
Dimatex s téměř třicetiletou praxí v novém desetiletí představí stavební profily i městský mobiliář. Sběr a recyklace použitého textilu převádí na druhotné suroviny.
Na Stavebním veletrhu v Brně v únoru 2020 představí ekologický produkt zítřka. WOOTEX, alternativa k produktů z WPC, dřeva a plastu, znázorňuje recyklovaný produkt, který může být například v parku nebo na náměstí. „Mnohdy nám lidé nevěří, co všechno z recyklovaných materiálů dokážeme vyrobit. Na veletrh přivezeme městský mobiliář. Jedná se například o lavičky nebo květináče z textilního kompozitu,“ řekla ředitelka společnosti Jana Procházková. Takový kompozit je přitom zcela ze zrecyklovaných textilií a plastu. Je také odolný vůči nízkým teplotám a vlhkosti.
Dimatex, který v tuzemsku patří mezi jedny z lídrů ve sběru použitého textilu, neustále rozšiřuje možnosti použití jejich materiálů. „Snažíme se reagovat na trendy, které u nás i na zahraniční na trhu s recykláty vznikají. Naše materiály tak lze využít ve stavebnictví, ochraně lesních cest, vstupů na pláž, teras, promenád, pásů chránících mořské pobřeží, řeky, jezera a kanály, nebo i k ochraně dun a útesů,“ vyjmenovala Procházková.
Stavební profily a mobiliář z recyklovaného textilu. WOOTEX, alternativa k produktů z WPC, dřeva a plastu.