logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Praha má více slunečního svitu než Brusel. Je třeba tomu přizpůsobit i zasklení.

Chlazení je několikanásobně dražší než ohřev vzduchu. V takovém případě je vhodným řešením zasklení s vysokou úrovní solární ochrany a zároveň vysokou propustností světla, říká Michal Hronský ze společnosti Guardian.

Sluneční záření v okolí Prahy a Středočeského kraje dosahuje průměrné hodnoty slunečního záření na vertikální plochy na úrovni 1014 - 1027 kWh/m2. Ještě vyšší hodnoty můžeme najít na jihu naší republiky, konkrétně v Jihomoravském a Zlínském kraji. Tam se hodnoty pohybují v rozmezí 1043 – 1118 kWh/m2. Ty jsou srovnatelné s průměrnou úrovní slunečního záření například v Paříži nebo Lucembursku. Výzkum uskutečnilo Joint Research Centrum Evropské komise.

Takové klimatické podmínky a s tím související sluneční záření jen podtrhují důležitost výběru správného zasklení na budovách. To, že tato otázka je v našich končinách nanejvýš aktuální prokazují i zmíněné měření.
"V našich podmínkách se ukazuje jako výhodné instalovat okna s nízkým solárním faktorem g. Platí to zejména v pro větší zasklené plochy, jako jsou zimní zahrady či terasy a to zejména pokud mají jižní nebo západní orientaci," vysvětluje Michal Hronský ze společnosti Guardian.

Zejména v letních měsících, kdy se do oken opírá více slunečního záření, mají místnosti tendenci přehřívat se. To může znamenat nejen nepohodu, ale i nepříznivý dopad na zdraví, v každém případě však zvýšené náklady na klimatizování místností.
"Chlazení je několikanásobně dražší než ohřev vzduchu. V takovém případě je vhodným řešením zasklení s vysokou úrovní solární ochrany a zároveň vysokou propustností světla,“ dodává Michal Hronský.

Právě propustnost světla výrazně ovlivňuje celkovou energetickou spotřebu budovy už jen tím, že čím více světla propustí, tím méně energie spotřebujeme na umělé osvětlení během dne. Navíc, sluncem zalité interiéry mají pozitivní vliv na lidské zdraví, štěstí, komfort či produktivitu.

Na trhu jsou účinné a prověřené produkty, které omezují přehřívání interiéru a tím i snižují klimatizační nároky.
"Naši zákazníci si často vybírají produkty jako Guardian SunGuard či Guardian ClimaGuard. Dávají jim přednost před interiérovými nebo exteriérovými stínidly zejména pro jejich účinnost, provozní efektivitu a odolnost. Skla mají kromě toho příznivé hodnoty koeficientu prostupu tepla. V případě dvojskel je to až 1,0 [ W/m2.K ] a u trojskel dosahuje tato hodnota až 0,5 [ W/m2.K ], což výrazně omezuje tepelné ztráty zejména v zimní sezóně," uzavírá Michal Hronský.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.