Nová pracovní místa, prvotřídní stroje a jedinečné technologie. To je gigantická hala C
Alcaplast nasadil laťku vysoko. Prostor dává extruzi, výzkumu, vývoji a kvalitě. Díky trigeneraci navíc chrání životní prostředí.
Čtyři tisíce metrů krychlových betonu, přes pět tisíc metrů čtverečních materiálu k opláštění haly, na sedm tisíc metrů čtverečních sádrokartonových příček nebo jednadvacet tisíc metrů čtverečních fólie k pokrytí střechy. Čísla, která postupně generálního ředitele společnosti Alcaplast Františka Fabičovice i díky svižnosti prací na výstavbě nejnovější haly C přestávají zaměstnávat. Jeho pozornost se teď upíná k náboru nových zaměstnanců, instalaci nejnovějších technologií a k přesunu technologií stávajících. Zkušební režim se totiž v nejnovějším výrobním provozu Alcaplastu rozjede už za tři měsíce.
„Rozlohou odpovídá hala zhruba čtyřem fotbalovým hřištím. Z toho připadne 1500 m2 na manipulační prostory. 7000 m2 budou zabírat sklady a zbylých 11 000 m2 zaujme výroba,“ rozdělil generální ředitel společnosti Alcaplast František Fabičovic s tím, že provázanost haly C s ostatní výrobou zajistí tak zvaný manipulační krček.
Hlavní myšlenkou výstavby tak monstrózní haly je podle jeho slov centralizace kovovýroby. Tedy konkrétně dělení materiálu, svařovny a montáže nerezových žlabů. „Tím, že převážnou většinu všech kovových dílů a výrobků přesuneme do jedné haly, docílíme výrazného ulehčení a urychlení toku materiálu skrz výrobní proces,“ přiblížil generální ředitel.
„Pouze linka na výrobu roštů do plastových žlabů zůstane i nadále v prostorách kovovýroby haly B. Upraví se však tak, aby byla schopná pokrýt vzrůstající poptávku po výrobcích Alcaplast,“ dodal ředitel Fabičovic s tím, že v novém roce 2018 má v plánu pořídit ještě jednu novou robotickou linku k výrobě kovových roštů.
Společnost Alcaplast hodlá výrazně obnovit svůj strojový park a pořídit zbrusu novou výrobní techniku. „Naším cílem je, aby při průměrném firemním růstu 10 % za rok udržela výroba tempo s obchodním a exportním oddělením i do nadcházejících let,“ doplnil Fabičovic.
Jak prozradil, v prostorách nové haly najde svoje místo také svařovna černého materiálu a prášková lakovna. „Toto pracoviště je jedním z nejstarších výrobních ve firmě. V současnosti narážíme na to, že přestává splňovat nároky na výrobní standardy společnosti. Počítáme i s možným rozšířením o dvě robotické svařovací linky,“ přiblížil situaci v Alcaplastu ředitel Fabičovic.
Kapacita haly bude podle jeho slov zpočátku využita zhruba ze třiceti procent. A to i přesto, že se zde navíc zabydlí i oddělení kvality, zkušebny techniků, úsek výzkumu, vývoje a extruze (výroba flexi umyvadlových a WC hadic). Vedení společnosti ji totiž záměrně vystavělo do rezervy tak, aby i v následujících letech dostačovala neustálému nárůstu poptávky o výrobky.
Kromě flexi hadic bude společnost také vyrábět hadice pro sifony a přepady. Další technologií bude nastříknutí plastové koncovky na plastový polotovar hadice nebo rotační svařování plastů.
Útroby haly C budou sloužit i montáži kovových žlabů a nástrojárně. „Díky tomu budeme moci rozšířit výrobní kapacity a navýšit kvalitu výrobků a forem. V nástrojárně navíc přibydou nové obráběcí stroje. Pracovníkům výrazně usnadní manipulaci s formami i dva nové mostové jeřáby,“ nechal se slyšet šéf Alcaplastu.
Jak uvedl, jeho společnost se intenzivně zabývá také nutností chránit životní prostředí. I proto se řadí mezi environmentálně zodpovědné firmy. „I z tohoto důvodu v hale C pro vytápění a chlazení používáme systém trigenerace. Vůbec poprvé jsme jej ozkoušeli v hale D, kde předčil naše očekávání. Spalováním zemního plynu vyrábí tento unikátní systém elektrickou energii. Ve velkém CNG motoru tak vzniká mnoho tepla, které je ve výměníku svedeno do vody. Právě prostřednictvím této vody se hala C bude v zimních měsících vytápět,“ popsal proces ředitel společnosti s tím, že v letních měsících se teplo používá k výrobě chladné vody ke klimatizaci prostor haly a chlazení strojů.
Areál bývalé pily v Lanžhotské ulici v Břeclavi se výrazněji proměňuje od začátku března letošního roku. Hala C, jejíž výstavba spolkne na tři sta padesát milionů korun, navýší kapacitu výrobních prostor společnosti až o pětatřicet procent.
Společnost ALCA je největší český výrobce sanitární techniky. Vyrábí podlahové žlaby a vpusti, předstěnové instalační WC systémy, montážní rámy, WC plastové nádržky, WC tlačítka, napouštěcí a vypouštěcí ventily, sifony a další koupelnové příslušenství.