Volba likvidace odpadních vod
Článek je úvodem k seriálu tří článků, který je věnován porovnání možností likvidace odpadních vod. Tento díl rekapituluje předpisy pro žumpy, septiky, ČOV a jejich kombinace. Další části přinesou konkrétní pořizovací a provozní náklady jednotlivých variant pro rodinný dům.
ZÁKLADNÍ ÚDAJE Z PLATNÉ LEGISLATIVY
Stavební zákon rozlišuje z našeho hlediska dva druhy staveb:
|
Stavební povolení pro pozemní stavby vydává místně příslušný stavební úřad, tj. ten úřad, který zároveň povoluje stavbu příp. rekonstrukci domku nebo chaty. Při stavebním povolení, ať již nové stavby nebo stavebních úprav (rekonstrukcí), které vyžadují stavební povolení, se dokladuje způsob nakládání s odpadními vodami. Pokud jsou odpadní vody jímány v akumulační jímce - žumpě, stavbu této žumpy povoluje stavební úřad. Předpokládá se, že žumpa je vyvážena na čistírnu odpadních vod. Vyvážet žumpu na zemědělské anebo jiné pozemky, i když se tak stále děje, je nezákonné.
Povolení ad b) - odbor životního prostředí u pověřených stavebních úřadů:
Pokud jsou odpadní vody čištěny a dochází k jejich odtoku do povrchových vod (potok, rybník apod.) nebo k zasakování do vod podzemních, jedná se o vodní dílo a povolení tohoto díla přísluší příslušnému odboru životního prostředí u pověřených stavebních úřadů (dříve OÚ).
V zásadě platí, že jiné typy staveb, tj. žumpa na vyvážení a nebo čistírna odpadních vod, nejsou povoleny.
Jedná se zejména o septiky, kdy dochází často k tomu, že se nerozlišuje mezi pojmem septik a žumpa.
SEPTIK je průtočná nádrž (prakticky jako domovní čistírna), kde dochází ke zdržení odpadních vod, a tím k jejich předčištění. Z tohoto důvodu je septik rozdělen přepážkami tak, aby nedocházelo k míchaní čerstvé odpadní vody s odtékající.
Obvyklá účinnost čištění odpadních vod v septiku je cca 20 % za předpokladu zdržení alespoň 5 dnů. Vytékající odpadní voda je obvykle bez mechanických příměsí a zapáchá typicky zahnívajícími splašky. Legálně tuto vodu nelze nikam vypouštět ani zasakovat bez dalšího dočištění např. na pískovém filtru.
SEPTIK + PÍSKOVÝ FILTR: Fakticky platí, že pokud kombinace zařízení septik s pískovým filtrem má dosáhnout účinnosti čištění jako domovní čistírna (min. 95 %), jsou investiční náklady obvykle dvojnásobné než na ČOV. Platí tedy, že instalovat např. levné tříkomorové septiky se z dlouhodobějšího hlediska nevyplatí, protože toto technické řešení není schopné plnit nejen naše současné, ale ani výhledové zákony, kdy pravděpodobně budou muset být septiky doplněny biologickou čistírnou a nebo vyváženy jako žumpa.
Pokud se občan rozhodne čistit odpadní vodu v domovní čistírně s vypouštěním předčištěné vody do povrchových nebo podzemních vod, bere na sebe povinnosti provozovatele vodního díla.Znamená to, že:
|
Pokud se jedná o novostavbu nebo podstatnou rekonstrukci na základě stavebního povolení, musí prokázat způsob likvidace odpadních vod. Může použít všechny tři výše popsané možnosti, tj. žumpu na vyvážení, čistírnu odpadních vod napojenou na vodoteč, nebo čistírnu se zasakováním odpadních vod do vod podzemních a nebo variantu čistírnu s dalším využitím vyčištěné vody.