Od podzimu roku 2016 společnost OPOP spol. s r. o. doplnila řadu automatických kotlů na hnědé uhlí a dřevní pelety o výkony 15 kW, 35 kW a 45 kW.
MŽP ČR pod vlivem novely Zákona o ochraně ovzduší aktualizovalo své sdělení ke kontrole spalovacích stacionárních zdrojů o jmenovitém tepelném příkonu 300 kW a nižším. To se týká i dokladů, kterými majitelé kotlů dokazují provedení kontroly. Doklad má platnost 2 roky a teprve kontroly prováděné po vydání prováděcí vyhlášky budou muset mít jednotný formát.
Státní fond životního prostředí zveřejnil podrobnou dokumentaci k registraci výrobků pro 2. vlnu kotlíkových dotací. Jelikož v minulosti docházelo k diskusím okolo dotování některých typů tepelných zařízení z důvodu diskutabilní technické vyspělosti, byly vydány aktualizované závazné podmínky, které tuto situaci eliminují.
S předpokladem, že bude v dalších kotlíkových dotacích omezováno uhlí, počítají i výrobci kotlů. Na únorovém veletrhu Moderní vytápění 2017 bylo představeno několik novinek z oblasti kotlů na pevná paliva. Redakce TZB-info byla u toho, přinášíme Vám přehled novinek i zavedených výrobků, které nás zaujaly.
Postřehy z návštěvy veletrhu stavebnictví a energetických úspor u našich jižních sousedů ukazují, že stále silnějším tématem je využití elektřiny vyrobené ekologicky šetrným způsobem, a to přednostně v místě její výroby s využitím akumulace a řízené distribuce k jednotlivým spotřebičům. Biomasa je stálicí na trhu zdrojů tepla, podobně i zemní plyn. Extralehký topný olej si v Rakousku drží svou pozici, ale objevují se náznaky, že by jeho tržní podíl mohl být omezen politicky.
Stacionární kondenzační kotle řady ENBRA CD HS a CD/Z40S nabízejí vysokou účinnost až 108,5 % a široký rozsah modulace výkonu. Díky patentovanému systému DUOPASS mohou stacionární kotle ENBRA CD/Z40S ohřívat teplou užitkovou vodu též v kondenzačním režimu. Díky tomu jsou při přípravě užitkové vody až o 10 % úspornější než jiné kondenzační kotle bez této technologie.
Společnost VIADRUS rozšířila portfolio svých výrobků o kotel A0C v dalších velikostech a výkonech – konkrétně o 4, 6 a 8 článkovou verzi, která poskytne výkon až 32 kW. Testování kotle ve Strojírenském zkušebním ústavu bylo úspěšně dokončeno a nyní bude vydáno osvědčení, které umožní zařazení kotle do kotlíkových dotací.
Na 2. kolo kotlíkových dotací se chystají nejen uživatelé, ale také výrobci topenářské techniky. Na únorovém veletrhu Moderní vytápění 2017 bylo představeno několik novinek z oblasti kotlů na pevná paliva. Redakce TZB-info byla u toho, přinášíme Vám přehled novinek i zavedených výrobků, které nás zaujaly.
Vyměnit kotel v kotlíkové dotaci a pak ho používat na pálení neschváleného paliva nebo dokonce odpadu? Objevují se případy, kdy prodejci tvrdí lidem, že je to v pořádku. Takové jednání je samozřejmě nelegální a majiteli kotle v takovém případě hrozí odebrání dotace a pokuta. Prodejce je však spokojen, je prakticky nepostižitelný.
Dne 30. listopadu 2016 Evropská komise představila již dlouhou dobu očekávaný balíček s názvem „Čistá energie pro všechny Evropany“, který je rozsáhlým souborem opatření a dokumentů v oblasti energetické politiky obsahujícím legislativní návrh na revidovanou směrnici o energetické náročnosti budov (EPBD).
Ministerstvo životního prostředí má v úmyslu zveřejnit změny pro druhé kolo kotlíkových dotací na výměnu kotlů v březnu 2017. Preferovány budou jednoznačně obnovitelné zdroje energií, u uhelných kotlů může být menší podpora než dříve. Dosud bylo přijato 26000 žádostí o dotace a je vyčerpána přibližně jedna třetina dostupných financí.