Efektivita zanedbané klimatizace může za rok klesnout i o pět procent
Kryo mono 3,5 kW set
Absence pravidelné údržby chladícího systému zvyšuje nejen hygienické riziko, ale také spotřebu zařízení. Zároveň klesá jeho efektivita, a to až o pět procent ročně. Na které části se tedy při údržbě klimatizace před letní sezónou podívat?
Naprostým základem z hlediska údržby jsou v případě každé klimatizace filtry, zařízení jich obsahují hned několik. Jedním z hlavních je filtr pevných částic, který se nachází v horní části jednotky, jeho odejmutí je přitom poměrně jednoduché. Pokud je filtr příliš zanesený, sníží se průtok vzduchu přes výparník, jeho lamely se podchladí a začne na nich kondenzovat voda. Výsledkem je pak zvýšený počet bakterií. K očištění hlavního filtru je přitom možné použít vlhký hadřík nebo saponát v kombinaci například se sprchou. Naopak kvůli plastové konstrukci se rozhodně nedoporučuje umývat filtry v myčce, mohly by se totiž pokroutit.
Stejný postup čištění lze volit i u základních filtrů uvnitř klimatizační jednotky, které uživatel spatří hned po otevření šasi a které jsou taktéž lehce vyjímatelné. Do zařízení je pak třeba očištěné části vracet vždy až v momentu, kdy jsou úplně oschlé. Odborníci zároveň doporučují při otevření šasi očistit právě dvířka z jejich vnitřní strany, opět například vlhkým hadříkem. Prach se zde díky statické elektřině totiž usazuje také. V případě všech úkonů spojených s údržbou musí být klimatizace nejen vypnutá, ale i odpojená od elektrické sítě. Některé její součásti jsou totiž pod proudem, při zapnutí by se navíc mohl prach zevnitř zařízení rozfoukat do místnosti.
Speciální filtry si žádají výměnu
Vnitřní monoblok IL BELLO
Moderní klimatizace bývají kromě jiného vybaveny také technologií studené plazmy, která omezuje viry, roztoče či alergeny. Je proto vhodná kupříkladu pro alergiky. S touto technologií souvisí též speciální filtr. „Pokud jde o čištění plazmového filtru, vzhledem k jeho elektrickému napájení se pro tuto činnost doporučuje využívat suché pomůcky, například štětec,“ sdělil Ivo Zabloudil ze společnosti Enbra, která se zabývá prodejem, instalací a servisem klimatizačních zařízení. Kromě zmíněných filtrů obsahují klimatizace i další přídavné filtry, jedním z nich bývá téměř u všech chladicích zařízení uhlíkový filtr, jenž se stará o eliminaci zápachu, nebo deodorizační filtr. Tyto vložky se obvykle vyměňují v závislosti na intenzitě provozu. „Pokud má klimatizace zároveň vytápěcí funkci a uživatel ji tedy nepoužívá pouze několik dní v létě, ale velkou část roku, měly by se tyto filtry měnit zhruba jednou za půl roku,“ doplnil Zabloudil.
Údržba venkovní jednotky
Spolu s výše zmíněnými úkony je pak dobré celou vnitřní část klimatizace opatrně vyluxovat a zbavit ji tak dalších přebytečných prachových částic. Tento úkon by neměl minout ani druhou část zařízení, kterým je venkovní jednotka. Velmi často se do ní především na podzim dostává listí opadané ze stromů. Kromě samotné jednotky se vyplatí zkontrolovat rovněž izolaci na potrubí, jež vede z kompresoru do interiéru. Netěsnosti na potrubí s chladivem se zpravidla projeví mastnými skvrnami v místě připojení jednotky. „Doporučujeme také kontrolu odpadního potrubí, které má tendenci se při zanedbané údržbě ucpávat. Vývod by měl být při správném provozu klimatizace vždy čistý,“ řekl Zabloudil.
Odborníky pozvěte po nastěhování
Podobně jako u jiných spotřebičů platí, že nejjednodušší úkony, jako třeba vyčištění hlavních prachových filtrů, zvládne i laik. U složitějších činností, kdy je potřeba například část klimatizace pomocí šroubováku demontovat, je pak dobré řídit se manuálem nebo se rovnou obrátit na odbornou firmu, a to nejlépe výrobce, případně pak společnost, která klimatizaci do interiéru instalovala. Uživatel by naopak odborný dohled určitě vynechat neměl v případě, kdy se nově nastěhuje do bytu či domu, ve kterém už je klimatizace zabudovaná a dříve se používala. V takové situaci běžný laik jen těžko pozná, jakou má zařízení historii a zda není nějakým způsobem závadné. Odborník tedy může nejen přijít na všechny potenciální neduhy, ale může při vyšetření zároveň provést takzvané hloubkové čištění, při němž velkou část zařízení demontuje. Kromě výměny filtrů se v tomto ohledu věnuje také čištění a případně i vyvážení ventilátoru nebo péči o elektroniku. Po této důkladné proceduře má pak člověk jistotu, že klimatizace je bez závad, a nejen v letních dnech tak bude fungovat, jako by právě sjela z výrobní linky.
Kryo mono 3,5 kW set
Kryo mono 3,5 kW set
ENBRA, a. s. je lídrem v prodeji vodoměrů a v první trojce dodavatelů měřičů tepla. Nabízí sortiment tepelné techniky, vzduchotechniky, chlazení a fotovoltaiky. Je dodavatelem produktů i poskytovatelem služeb - patří k vedoucí trojici rozúčtovatelů nákladů ...