Zateplujte v teplých měsících, je to výhodnější
Podle zkušeností prodejců zateplovacích materiálů jeho spotřeba výrazně stoupá na podzim, kdy se většina snaží stihnout zateplit stavbu ještě před zimou a ušetřit tak za vytápění. Odborníci však jasně potvrzují, že nejvhodnějším obdobím pro zateplování je jaro nebo léto.
V suchém a teplém období materiály snadno zasychají a vy se tak vyvarujete nechtěným nehodám, jejich odstranění by mohlo výrazně navýšit rozpočet na zateplení. „Stavební materiály používané při zateplování jako fasádní stěrky a lepidla bývají na bázi cementu a potřebují pro svou hydrataci a vyzrání určitý obsah vody, která poté musí vyschnout. Zateplování při nízkých teplotách tak může být zbytečně komplikované,“ uvádí Jiří Kudlička ze společnosti Bachl. Ideálním postupem je, když si během chladných měsíců celou investici do zateplení včetně rozpočtu a dodavatele naplánujete a s příchodem teplých a slunných dnů se pustíte do realizace.
Ideální venkovní teplota? Pozor na extrémy
Aplikace lepidel a stěrek při venkovní teplotě pod 5 °C prodlužuje vysychání a hrozí tak nedokonalé spojení s tepelnou izolací. V takovém případě mohou vznikat i praskliny ve fasádě. „Nejvhodnějším obdobím pro zateplení jakéhokoli objektu jsou měsíce, kdy teploty neklesnou pod 5 °C a nepřekročí hodnotu 30 °C. Velká vedra nejsou pro zateplování ideální, neboť vám bude materiál při nanášení fasády zasychat naopak příliš rychle,“ radí Pavel Zemene, předseda Sdružení EPS ČR.
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.