Energetická náročnost domů klesla za 20 let i díky zateplení o 30 %
V roce 2017 bylo v Česku spotřebováno 60 100 tun pěnového polystyrenu, o 3,8 % více než v roce 2016. Po propadu v roce 2016 se tak spotřeba EPS vrátila zpět nad hranici 60 000 tun.
Na růstu se podílí především stavebnictví, kde je polystyren hojně využíván jako tepelný izolant fasád. Zatepleno je v České republice podle statistik 47 % domů a bytů. Naše země tak vykazuje nejvyšší podíl zateplení pomocí ETICS na osobu z celé Evropy. Podíl polystyrenu v aplikacích ETICS přitom zaujímá až 82 %.
Pěnový polystyren je znám jako bílý či šedý lehký, přesto velice pevný izolační materiál. Obsahuje totiž 98 % vzduchu a pouze 2 % polystyrenu. Pro tyto vlastnosti mají desky z pěnového polystyrenu více než 50 let nezastupitelnou roli při zateplování budov. Spotřeba EPS přitom dlouhodobě roste – loni o 3,8 % na celkových 60 100 tun za rok. „Za loňským nárůstem spotřeby kupodivu nebyl vývoj stavebnictví jako segment, který rostl jen o 2,1 %, ale stále sílící snaha o snížení energetické náročnosti domů. Přirozeně zejména těch starších, kde zateplení hraje bezesporu hlavní roli,“ vysvětluje předseda Sdružení EPS Pavel Zemene.
Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.