Stavebnictví je jedním z nejstarších oborů, které si dlouhodobě zachovává svou tradiční tvář. Nicméně i toto odvětví si postupem času prochází digitální transformací, což aktuálně potvrzují výsledky nejnovějšího průzkumu společnosti PlanRadar.
Veletrh MCE – Mostra Convegno Expocomfort, globální obchodní platforma pro firmy z oborů HVAC+R, obnovitelných zdrojů energie, energetické účinnosti a vodního hospodářství, se připravuje na svůj 43. ročník. Ten se bude konat v tradičním jarním termínu od 12. do 15. března 2024 na výstavišti Fiera Milano. MCE patří k největším evropským veletrhům v oboru TZB, jehož minulého ročníku se zúčastnilo 1 581 vystavovatelů z 53 zemí, z toho 17 firem z ČR, a 90 739 návštěvníků ze 131 zemí.
Společnost Domat Control Systém s.r.o mění svou softwarovou řadu Merbon Family na DOMAT SOFTWARE a slibuje inovace a vylepšení v oblasti automatizace budov. Nový software přináší podporu .NET driverů, zlepšenou bezpečnost řídicích systémů a vylepšené nástroje pro vývojáře. K dispozici jsou také nové PLC regulátory za atraktivní ceny. DOMAT SOFTWARE otevírá novou éru v automatizaci budov a chce nabídnout efektivní, komplexní a uživatelsky přívětivý software.
Rozhovor zaměřený na průběh výstavby z pohledu investora. Erik Štefanovič a Zbyněk Kovář ze společnosti DELTA Česká republika přiblíží téma nastupující digitalizace a rozvoje ve stavebnictví, projektové přípravy, výběrových řízení, řízení a koordinace staveb, ale také projektování budov s ohledem na udržitelnou výstavbu či měnící se požadavky investorů v době, kdy skokově vzrostly ceny energií.
Stavba multifunkční arény za 763 milionů korun začala v srpnu 2021, autorem návrhu je architekt Tomáš Vymetálek. „Malšovický stadion je nabitý technologiemi a my jsme velmi hrdí, že je řídí právě systém Siemens Desigo s využitím vizualizační platformy Desigo CC,“ uvedl Jiří Tobolík, produktový manažer Desigo z divize Siemens Smart Infrastructure.
Stavební veletrh FOR ARCH, který se koná ve dnech 19. až 23. září, bude i letos nejkomplexnější přehlídkou novinek a trendů ze všech stavebních oborů. Díky bohaté účasti odborníků navíc zájemcům bezplatně poradí, na co všechno a jak lze získat dotace pro modernější a úspornější bydlení. V PVA EXPO PRAHA se návštěvníci například dozví, jaké novinky přichystala Nová zelená úsporám, o co mohou žádat senioři i kam se obrátit pro podporu z populárních kotlíkových dotací. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.
Projekty energetických úspor se zárukou (EPC) v Moravskoslezském kraji v loňském roce ušetřily samosprávě i průmyslu 93 milionů korun, tedy dosud nejvíce. Nejvyšších úspor v kraji dosahuje projekt realizovaný pro samotný krajský úřad, který šetří ve svých 13 objektech. První z projektů, jejichž cílem je snížit spotřebu elektřiny, plynu, tepla nebo vody, byl v regionu realizovaný v roce 2013. Společnost ENESA z ČEZ ESCO již od té doby realizovala celkem 8 komplexních úsporných projektů.
Mezinárodní stavební veletrh FOR ARCH letos proběhne ve dnech 19. až 23. září v PVA EXPO PRAHA a opět bude přehlídkou toho nejlepšího napříč stavebními odvětvími. Již 34. ročník nejvýznamnější akce v oboru přinese návštěvníkům tipy a inspiraci pro stavbu, rekonstrukci a energetické úspory v domácnostech. Nebude chybět program pro odborníky i širokou veřejnost. Oficiálními vozy veletrhu jsou automobily značky FORD.
Umělá inteligence (AI) je pro svou schopnost analyzovat obrovské množství dat a zrychlovat procesy využívána v celé řadě odvětví včetně kyberbezpečnosti, logistiky nebo zdravotnictví. Díky IT oddělení české společnosti Schlieger se mezi tuzemské obory využívající umělou inteligenci přidává i segment fotovoltaiky. AI především zefektivní realizaci fotovoltaických zakázek, v roce 2024 pak software na principu AI urychlí návratnost investic do solárních elektráren až o 30 %.
Když je řeč o zeleném stavebnictví, lidé často přemýšlejí o energeticky úsporných prvcích, jako je účinná izolace, ekologicky šetrné osvětlení nebo recyklovatelnost materiálů. To je samozřejmě podstatné – nicméně je velmi důležité přemýšlet také o samotném stavebním procesu jako celku. Především je třeba najít nové způsoby, jak využít digitalizaci a nové technologie, aby byly budovy udržitelné po celý svůj životní cyklus.
HDL Automation s.r.o. nabízí dva standardy pro systémovou elektroinstalaci budov. Každý z nich má své přednosti i nevýhody, přitom ale oba jsou založeny distribuované logice, což znamená, že nevyžadují centrální procesor. Z důvodu náročnějšího vývoje oproti systémům s centrálním procesorem těchto systémů na trhu mnoho není. Zhodnoťte sami.
Systém IQRC byl vyvinut pro bezdrátovou zónovou regulaci vytápění velkých budov jako jsou školy, administrativní budovy ale i průmyslové haly. Na stávající teplovodní radiátory se namontují bezdrátové motorové termostatické hlavice, místnosti se osadí regulační jednotkou, která monitoruje a zaznamenává teplotu a ovládá motorové hlavice v souladu s předefinovanou požadovanou teplotou pro daný časový úsek.