Kotvení železobetonových sendvičových stěn bez tepelných mostů
Na příkladu dvou staveb je ukázána možnost kotvení sendvičových stěn pomocí kotev ze sklolaminátu tak, aby nedocházelo k tepelným mostům.
V areálu ostravského výstaviště Černá louka vzniká nový univerzitní kampus vyznačující se použitím nejmodernějších technologií ať už z hlediska procesu výstavby, tak z hlediska vybavení a samotného užívání stavby. Mimo jiné zde byly realizovány sendvičové monolitické obvodové stěny z pohledového betonu jak na fasádě, tak i v interiéru.
Železobetonové vrstvy stěn jsou spřaženy sklolaminátovými tyčemi Schöck Isolink®, které jakožto nekovový materiál takřka nevedou teplo a nezpůsobují bodové tepelné mosty, čímž přispívají k minimalizaci tepelných ztrát fasádou. Tyto kotvy jsou de facto inovovaná sklolaminátová výztuž Schöck Combar®, kterou německý výrobce, firma Schöck Bauteile GmbH, vyvinul zhruba již před dvaceti lety. Materiál má vynikající vlastnosti jak z hlediska statiky, tak z pohledu stavební fyziky, jeho součinitel tepelné vodivosti je λ = 0,7 W/mK.
Tento systém je primárně určen pro zabudování do prefabrikátů, nicméně se bez problémů používá i při „dodatečném“ zateplení. V prefa výrobnách se kotvy zastrkávají během výroby přes právě položenou tepelnou izolaci ještě do čerstvého betonu fasádní moniérky a následně se vybetonuje nosná část prefabrikátu. Naopak při realizaci na stavbách se kotvy vlepují do stávajícího zdiva nebo monolitických stěn a po provedení tepelněizolační vrstvy se dobetonuje fasádní vrstva.
Návrh systému se provádí softwarem firmy Schöck, který nabízí modelování stěn s možnými otvory, výřezy i přesahy fasádní části. Principem zavěšení moniérky je rastr horizontálních kotev s doplněním diagonálními kotvami, které alternují přenesení smykové síly mezi vrstvami sendviče. Na základě stejného principu se pak vrtají otvory pro vlepování, pro které je možno použít standardní chemické systémy/kotvy.
V případě budovy Fakulty umění Ostravské univerzity byly realizovány obvodové stěny složené z nosné železobetonové monolitické vrstvy, tepelněizolační vrstvy tloušťky 200 mm ze styroduru a monolitické moniérky tloušťky 150 mm.
Na montáži kotev Schöck Isolink® spolupracovala firma Schöck - Wittek s.r.o. se společností Hilti ČR spol. s r.o., která navrhla řešení pro vrtání otvorů. Využit byl dutý příklepový vrták, který zajistil odsání vrtaného materiálu a zároveň vyčištění otvoru pro aplikaci chemické hmoty a pro osazení kotvy. Jednalo se o typ TE-YD 16/59 (SDS max), jenž byl pro vyčištění otvoru připojen ke kompaktnímu vysavači VC 40L-X. Toto řešení zajistilo výrazné zvýšení efektivity vrtání otvorů, neboť otvory se díky připojenému vysavači nemusely dodatečně čistit. Pro realizaci fasády byly použity bezmála čtyři tisíce horizontálních kotev C-EH-D12-L480 a více než dva tisíce diagonálních tyčí C-ED-D12-L680.
Podobný princip se uplatnil i při stavbě Centra energetických a enviromentálních technologií – explorer (CEETe) téhož areálu, kde se realizovaly sendvičové věnce, u kterých se tepelná izolace tloušťky 80 mm vkládala do bednění a vrtání se provádělo přes izolaci, přičemž moniérka měla tloušťku 70 mm. V oblasti vyčnívajících konců kotev před tepelnou izolací se provedla armatura a fasáda se zabednila a probetonovala.
Závěr
Systém Schöck Isolink® přináší prefa výrobnám markantní snížení pracnosti a stavbám větší svobodu v navrhování a postupu výstavby.
Ať již se jedná o novostavby nebo o sanace: Společnost Schöck nabízí progresivní stavební řešení a systémy, které splňují nejrůznější požadavky z hlediska stavebně-fyzikálního, statického i konstrukčního.