Ochrana klimatu je klíčovým bodem firemní strategie ISTA
Společnost ISTA bude i pod novým vedením snižovat emise skleníkových plynů. Pokračuje například v rozvoji virtuálních meetingů nebo elektromobility.
Essen/Praha 21. 6. 2021 Nový CEO společnosti ista Hagen Lessing plánuje zredukovat emise CO2 do roku 2030 na nulu.
Pro nového CEO společnosti ista Hagena Lessinga je ochrana klimatu klíčovým bodem firemní strategie. „Nyní jsme již dosáhli uhlíkové neutrality a v příštích 10 letech dosáhneme uhlíkové negativity,“ prohlásil Lessing po vstupu do své funkce. Lessing přebírá funkci po Thomasu Zinnockerovi, který k 31. květnu odchází do důchodu.
Společnost ista dosahuje uhlíkové neutrality podporou projektů, které odstraňují stejné množství CO2 emisí, jaké společnost produkuje. ista plánuje dosáhnout uhlíkové negativity tzv. „net zero“ do roku 2030. V příštích 10 letech přejde celá společnost na používání elektromobilů a omezí také cestování, které bude nahrazeno virtuálními meetingy. Dále bude od příštího roku spotřeba elektřiny společnosti pokryta obnovitelnými zdroji energií. Společnost ista sleduje pravidelně vlastní uhlíkovou stopu a také posledních 10 let zveřejňuje report o udržitelnosti.
„Naše cíle chránit klima jsou velmi ambiciózní a bereme je velmi vážně. Budeme postupovat maximálně transparentně a jsme připraveni být hodnoceni na základě našich aktivit,“ dodal Lessing.
Významná úspora CO2 především díky digitální infrastruktuře pro 10 miliónů bytů.
Lessing také představil program pro digitální ochranu klimatu pro obytný sektor. V Evropě je tento sektor zodpovědný za 36 % emisí skleníkového plynu. Co se týká obytných domů, 80 % emisí je způsobeno topením.
„Cíle politiků na snížení CO2 mohou být dosaženy, pouze pokud budou podpořeny aktivitami v obytném sektoru,“ říká Lessing. Pro ista plánuje vybavit celkem 10 miliónů bytů do roku 2025 digitálními měřiči energií s dálkovým odečtem. „Pro dosažení tohoto cíle investuje naše společnost téměř 600 milionů EUR v příštích 5 letech a zvýší počet bezdrátových/dálkově odečitatelných přístrojů na 50 miliónů.
Díky dálkovým odečtům mohou vlastníci bytů kdykoliv rychle zjistit svoji spotřebu energie na topení a horkou vodu a přizpůsobit své chování vedoucí k šetření energie. Na základě výsledků pilotního projektu ‚Úspora peněz díky chytrému vytápění‘ může vést transparentnost dat v průměru až k 10% úspoře. Touto cestou můžeme ročně ušetřit až 2 miliony tun CO2. A to je důležité nejen pro ochranu životního prostředí, ale přináší to i úsporu jednotlivým zákazníkům v době, kdy ceny energií rostou,“ zdůrazňuje Lessing.
Nové řešení pro komerční a veřejné budovy
Společnost ista plánuje představit v budoucnu další řešení pro komerční a veřejné budovy. „Naši klienti potřebují pomoc transformovat budovy na uhlíkově neutrální. My jim pomáháme sledováním CO2 emisí pro všechny druhy energií ve všech lokalitách tak, aby mohlo být snížení emisí efektivně naplánováno a monitorováno. ista bude také dále poskytovat řešení na míru pro veřejné budovy. Úřady se více a více zabývají touto problematikou a mají vážný zájem na tom, aby jejich budovy byly uhlíkově neutrální. My jim rádi poskytneme podporu a navrhneme řešení, které povede k tomuto cíli,“ říká Lessing.
„Proces digitalizace, který přispívá k cílům společnosti dosáhnout uhlíkové negativity, je naší největší prioritou. V této době již dálkově odečítáme energie u 85 % bytů. O digitální měřiče s dálkovým odečtem zájem roste, věřím tedy, že brzy budeme v České republice odečítat dálkově 92–95 % bytů,“ dodává Jana Machková, ředitelka a jednatelka společnosti ista Česká republika.
ista se specializuje na měření a rozúčtování individuální spotřeby energie a transparentní vizualizaci dat o spotřebě pro bytové domy a komerční nemovitosti. V současné době je jedním z největších poskytovatelů profesionálních služeb v oblasti měření ...