SFŽP půjčí obcím půl miliardy na kofinancování vodohospodářských projektů
Podmínkou půjčení prostředků z Fondu je získání dotace na projekt z OPŽP a kladné posouzení bonity žadatele. Žádosti o poskytnutí půjčky budou přijímány až do konce 2016. Po vyhodnocení a po kladném rozhodnutí ministra budou uzavírány smlouvy o poskytnutí půjčky.
Půjčku od Státního fondu životního prostředí ČR mohou nově získat úspěšní žadatelé o dotaci z Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 na kofinancování nákladných vodohospodářských projektů.
Ministerstvo životního prostředí prostřednictvím Státního fondu životního prostředí ČR dnes vyhlašuje výzvu na posílení zdrojů žadatelů na realizaci projektů podpořených v rámci Operačního programu Životní prostředí 2014-2020 v prioritní ose 1, jejichž záměrem je zlepšení stavu povrchových a podzemních vod a zlepšení kvality dodávek jakostní pitné vody pro obyvatelstvo, prostřednictvím poskytnutí půjčky.
„Chceme především pomoci žadatelům s finanční zátěží, kterou pro ně může představovat realizace projektů, které pomáhají zkvalitňovat životní prostředí. Prostředky z EU oproti minulému programovému období rapidně ubyly. Oproti 40 miliardám v minulém programovém období máme na vodohospodářské projekty do roku 2020 pouze 11 miliard korun a zájem o dotace je stále obrovský. Současnou nižší míru podpory oproti minulým létům budeme kompenzovat žadatelům v podobě půjček, které mohou být až 37% z celkových způsobilých výdajů projektu. Úrok půjčky bude 1% a její splatnost je maximálně 10 let. Zároveň se díky půjčkám za minimální úrok podaří zrealizovat více projektů a o to nám jde. Znamená to více projektů a efektivnější zlepšení životního prostředí,“ říká ministr životního prostředí Richard Brabec.
O půjčku mohou realizátoři projektů žádat díky výzvě, kterou dnes MŽP vyhlašuje.
„Půjčky odrážejí naší vizi - transformaci Státního fondu životního prostředí směrem od toho ryze dotačního administrátora blíže k bankovnímu ústavu. Tzn., že mimo půjček, které teď nabídneme plošně do jedné konkrétní složky životního prostředí, tak potom nabídneme i na další oblasti jako zateplování nebo třeba nakládání s odpady, a připravujeme i další bankovní finanční nástroje, které by v budoucnu možnosti získat peníze rozšířily,“ pokračuje Brabec.
- V rámci výzvy mohou podat žádost pouze ti žadatelé, kteří zároveň předložili žádost o poskytnutí podpory z OPŽP 2014-2020 prioritní osy 1, specifický cíl 1.1 nebo 1.2.
- Jedná se o obce či města, dobrovolné svazky obcí, městské části hl. města Prahy, příspěvkové organizace, obchodní společnosti ovládané z více než 50 % obcemi a městy nebo jinými veřejnoprávními subjekty.
- Půjčka může spolu s dotací z OPŽP dosáhnout až 100 % celkových způsobilých výdajů projektu. Na výzvu je z prostředků SFŽP ČR vyčleněno 500 milionů korun.
- ODKAZ NA VÝZVU
„Podmínkou půjčení prostředků z Fondu je získání dotace na projekt z OPŽP a kladné posouzení bonity žadatele. Žádosti o poskytnutí půjčky budeme přijímat až do konce příštího roku, budou průběžně vyhodnocovány a předkládány Radě Fondu, poradnímu orgánu ministra životního prostředí, s úspěšnými žadateli budeme po kladném rozhodnutí ministra uzavírat smlouvy o poskytnutí půjčky“, prozradil k procesu administrace Petr Valdman, ředitel Státního fondu životního prostředí ČR. „Půjčku z Fondu pak budeme uvolňovat spolu s dotací z OPŽP, pro příjemce to nebude žádná větší administrativní zátěž“, doplnil Valdman.
Žadatelé budou za půjčení prostředků ručit svým majetkem. Částka, kterou si mohou půjčit, není omezená její výší, ale procentem způsobilých výdajů jednoho projektu (až 37 %). Státní fond životního prostředí poskytne prostředky na půjčky obcím a svazkům z poplatků, které do Fondu plynou za čerpání podzemní vody a od znečišťovatelů. 1% úrok SFŽP pokryje náklady spojené s administrací půjček.