U příležitosti právě probíhajícího veletrhu AMPER 2010 přinášíme některé zajímavé novinky z oboru elektrotechnika.
Jsem zastáncem nástěnek, to jste si jistě všimli díky mému článku v některém z minulých čísel bulletinu Jak to dělají jinde. Přesto bych se rád tentokrát věnoval komunikačnímu kanálu, který je na stálém vzestupu a který do budoucna jistě nadále bude posilovat. Tušíte správně, je to internet. Jak může internet napomoci komunikacím v rámci jednoho domu? Jednoduše, zřídíme si vlastní, domovní stránku.
Lehké podkladní a výplňové podlahové materiály (dále též LPaVPM) jsou v tuzemsku obtížně klasifikovatelné, neboť doposud chybí pro tento druh stavebních hmot ať již národní nebo evropské normy. Příspěvěk charakterizuje lehké podkladní a výplňové podlahové materiály v kontextu jiných staviv, popisuje jejich materiálové složení a přináší jejich fyzikálně-technickou charakteristiku.
Recenzovaný Čidlo snímání teploty musí být umístěno v přiměřené vzdálenosti od topení. Pokud by bylo příliš blízko, často by se topení zapínalo a vypínalo, soustava by měla snahu kmitat. Naopak při velké vzdálenosti dochází k hysterezi. Jek je to s teorií regulace teplot v budovách napoví následující článek.
Siemens reaguje na požadavky trhu v oblasti automatizovaného řízení rodinných domů a bytů a přichází s bezdrátovým řídicím systémem Synco living. Systém je primárně určen pro nezávislé řízení teploty v jednotlivých místnostech, ale umí také automaticky ovládat osvětlení, rolety, žaluzie, domácí spotřebiče a zabezpečení objektu.
Elektronická regulace teploty v jednotlivých místnostech je dostupným řešením jak šetřit energií a vyplatí se. Co vycházelo teoreticky, potvrdilo se i při zkoušce za provozu - ve spolupráci firmy Honeywell s městskými podniky ve Wuppertalu. Použitím bezdrátové regulace teploty "CM Zone" došlo k úsporám energie až 30 %.