Cesta většiny rodin k vlastnímu domku je velmi podobná. Obvykle začíná návštěvou výstav, čtením časopisů, recenzí a posloucháním rad známých nebo sousedů. V zásadě se nejprve řeší, z čeho bude dům postaven a samozřejmě za kolik.
Příspěvek se zabývá energetickou sanací objektu Slováckého muzea v Uherském Hradišti. Navržen a aplikován byl systém vnitřního zateplení bez parozábrany postavený na hygroskopických tepelně izolačních deskách o dimenzi 100 mm z kalcium silikátu lepených ze strany vytápěného interiéru na obvodové zdi.
V soutěži Akustický výrobek roku 2014, kterou pořádá Asociace akustiky českého stavebnictví, se v kategorii „Vzduchová neprůzvučnost konstrukcí“ na 1. místě umístil výrobek společnosti HELUZ, cihla AKU 17,5 MK určená pro zvukověizolační zdivo. Ocenění udělená v soutěži byla předána v rámci konference Tiché bydlení 2015.
Zdravé a ekonomické bydlení je téma, u nějž dochází k mnoha názorovým střetům. Současný trh totiž nabízí řadu stavebních materiálů, které mají různé výhody i rizika, a ty je třeba brát v úvahu. Všestranné řešení základních kriterií, jimiž se při rozhodování o svém budoucím domě řídíme, poskytuje systém Ytong.
Tradiční konference na půdě brněnské stavební fakulty, zabývající se problematikou sanace a rekonstrukce staveb, vstoupila již do svého šestatřicátého ročníku. Také v letošním roce spojila své síly s mezinárodní konferencí CRRB, která se tematicky týkala stejné problematiky, avšak byla vedena v anglickém jazyce.
Příběh s dobrým koncem začal zhruba před rokem. Mladí manželé se rozhodli pořídit si vlastní bydlení v podobě rodinného domu. Cílem byl ve skutečnosti dvojdomek, protože investoři byli dva. Jakmile byl jasný investiční plán a pozemek, zbývalo najít vhodný projekt a materiál, ze kterého se dvojdomek postaví.
Když HELUZ uvedl na trh keramické cihly s polystyrenovou výplní v dutinách, byla to ve stavebnictví malá revoluce. Tyto cihly totiž splňovaly svými tepelněizolačními vlastnostmi parametry pro stavbu nulových, pasivních a nízkoenergetických domů bez dodatečného zateplení. Nyní byly provedeny zkoušky pro ověření trvanlivosti jejich polystyrenové výplně.
Pro sídliště pasivních domů v Dobřanech byl vybrán vápenopískový zdicí systém Kalksandstein KS-QUADRO E od známé firmy Zapf Daigfuss. Cílem bylo dosáhnout parametrů pasivního domu a také získat dotace z programu Zelená úsporám. Výpočty stavební fyziky pro všechny domy vč. žádostí z programu Zelená úsporám provedla firma Kalksandstein CZ s.r.o.
Konstrukční detaily představují technické řešení, dají se použít jako příloha projektu nebo mohou být vloženy do výkresu. Jsou navrženy pro klasické domy i budovy v nízkoenergetickém nebo pasivním standardu. Kompletní zpracování konstrukčních detailů pro budovy občanské a bytové výstavby poskytuje rovněž příležitost sledovat vzájemné návaznosti.
„Když jsme po roce podrobili náš pasivní dům z jednovrstvého zdiva Blower door testu, tedy testu vzduchotěsnosti obálky budovy, byli jsme sami zvědavi na výsledek. A ten naplnil naše očekávání a přes veškeré zatížení si dům zachoval své původní parametry,“ komentuje výsledky testu Ing. Jan Krampl, obchodní ředitel společnosti HELUZ.
Ministerstvo po žadatelích o dotaci z Fondu rozvoje kapacit MŠ a ZŠ správně vyžaduje plán řešení budovy v čase – například možnost budoucí přestavby školky na školu nebo pečovatelský dům. Společnost Goldbeck pro budovy s měnícím se využitím navrhuje nosnou montovanou železobetonovou konstrukci Skeletsystem. Stavby mají volnou dispozici a umožňují v budoucnu snadné rozšíření.