Seminář je určen pro projektanty zdravotní techniky, větrání, měření a regulace, pro provozovatele budov, bazénů, provozovatele hotelů a penzionů a investory.
Kompletní řadu filtrů pro odstraňování železa a manganu, dusičnanů a dusitanů, většího množství jemných písků, jílů a bláta, chlóru a pro zvyšování pH vody dodává obchodní a technické zastoupení IVAR CS spol. s r.o. Firma poskytuje rovněž technické poradenství a návrh řešení pro konkrétní případy problémů s kvalitou vody.
Veřejnost je již řadu let informována o možnostech aplikace ozonových technologií k úpravě bazénové vody. Mnohdy je však pohled na tuto nejmodernější vodárenskou technologii rozporuplný. Příčiny tkví až příliš často v návrhu ozonové technologie nevhodné pro daný bazén nebo v chybně provedené instalaci zařízení.
Výraznou výhodou nerezových bazénů je snadná údržba a téměř neomezená životnost díky neustálé tvorbě neviditelné pasivní vrstvy obsahující chrom, nikl a molybden. K dalším přednostem nerezových bazénů patří krátká doba montáže a podstatně nižší náklady spojené se stavební připraveností, což z větší části kompenzuje vstupní cenu nerezových materiálů.
Chalupáři mají s využíváním sluneční energie problémy. Většina jich jezdí na své chalupy od jara do podzimu pouze na víkendy a na dovolenou v létě. Během zimy většina chalup osiří - prostě promrznou. Budovat solární soustavu pro přípravu teplé vody se, kromě snad plastových absorbérů pro bazénovou vodu, nevyplatí. Jak to ale vyřešit, když přes týden je někdy tolik slunečního svitu a o víkendu jako naschvál žádný? Chalupáři jsou lidé šetrní, přemýšliví a šikovní, přijmou navrhované (a už i odzkoušené) řešení?
Při rozhovoru s p. Richardem Pospíšilem z firmy POR jsou patrné jeho velké zkušenosti v oblasti návrhu a provozu bazénů. Řadu zajímavých postřehů jsme zaznamenali v následujícím článku. Nápady jak vložit vyhláškou požadované měření do stávajícího potrubí, kdy zpracovat provozní řád a mnohé další mohou být inspirací pro projektanty, investory i provozovatele.
Virtuální exkurze do zázemí bazénu v Přerově ukazuje, jak lze díky promyšlené koncepci za provozu v jednotlivých etapách vylepšit komfort a zefektivnit provoz u stávajícího zařízení. Bazén po 27 letech potřebuje řadu změn, ale vzhledem k tomu, že návštěvníkům dobře slouží, je možnost postupné rekonstrukce za plného provozu velmi vítána.
Nikdo nepochybuje o tom, že plavání je zdravé. Většina lidí plave ráda, problém je kde. Kvalita vody v našich řekách a rybnících se sice v posledních letech výrazně zlepšila, zůstává však s otazníkem. Přecpaná koupaliště s vodou páchnoucí chlórem také každého nenadchnou a k moři je to přece jenom daleko ...
Světová zdravotnická organizace (WHO) se v srpnu 2004 obrátila na vlády zemí, které se nově staly členy EU, s informací o své iniciativě v oblasti prevence poškozování zdraví vlivem UV záření při opalování v soláriích. Podle WHO je umělá expozice UV záření nežádoucí a je třeba ji výhledově účinně regulovat. Na přípravě mezinárodní směrnice se pracuje v rámci globálního projektu INTERSUN.
Mezi přihlášenými exponáty jsou výrobky pro kvalitní stavební práce se specifiky bazénů, novinka v bazénové chemii pro domácí bazény, technika k solárním plachtám, titanové výměníky i novinka v hotových bazénech. Přihlášené exponáty jsou určeny pro etapu výstavby i užívání bazénu a umožňují úspory energií a ochranu životního prostředí.