Stavět ekologicky je prostě dobový trend a kladný vztah k životnímu prostředí je žádaný i u stavebních materiálů. Jenže zdaleka ne každý stavební materiál, který se honosí přízvisky „eko“ a „enviro“, na to má legitimní nárok.
Návrh atypického bydlení spojené s domácí kanceláří/pracovnou od japonského architekta Ryue Nishizawy. Budova, stísněná mezi dva obytné bloky a ústící do rušné ulice, nese navzdory jasnému minimalistickému pojetí hodnoty vnitřní plnosti. Na závěr nabízíme navíc komentář o využívání skla ve stavbách.
Živelné rozrůstání měst, tzv. urban sprawl, jedna z forem procesu suburbanizace, je poměrně velkým problémem měst na západní polokouli. Zdánlivě rozumné a pochopitelné požadavky rezidentů na slušné bydlení v rodinných domech, nárok na malou předzahrádku, vlastní auto a určitý životní standard, přerostly poměrně záhy do podoby uniformní výstavby, která je dnes považována za „nežádoucí“.
Třetí prázdninové sobotní zastavení je v Anglii. Zadání pro stavbu bylo skutečně nevšední: reprezentativní návštěvnické centrum kulturní a historické památky UNESCO s milionovou návštěvností za rok, ale ne „příliš okázalé nebo horizont narušující struktury“ a možnost demontáže celé budovy, pokud to bude nutné.
Ne nutně vše, co je ekologické, se může zdát být také užitečné, a popravdě to platí i naopak. Zelené střechy pak ale nutně představují fenomén, který stojí na rozhraní „ekologičnosti“ a „užitečnosti“ a přináší svému majiteli nemálo přímých, hospodářských výhod, jakož i dlouhodobých environmentálních benefitů.
Ratingové hodnocení LEED dosud jednoznačně zvýhodňovalo certifikaci FSC (Forest Stewardship Council) nad ostatními, řekněme konkurenčními typy, národních a mezinárodních ceritifikací dřevní hmoty. Kritici FSC poukazují například na to, že v zásadě neexistuje jasně identifikovaný důvod pro vznik nějakého hodnotícího standardu.
Letní Olympijské hry 2012 v Londýně po zásluze aspirují na post „nejekologičtějšího mezinárodního sportovního klání“ v historii OH. Jistě, že z hlediska přepravy osob z celého světa, jejich zásobování a ubytování, se uhlíková stopa celé akce právě nesnížila, ale o to důležitější je průlom v samotné přípravě a výstavbě jednotlivých sportovišť.