Článek je aktualizací textu publikovaného v roce 2003. Nové poznatky se týkají například kondenzátu z kotlů, problematiky teplých odpadních vod, vlivu toxických látek a výběru vhodné technologie používané k biologickému čištění.
V posledních letech výrazně klesla cena membrán a zároveň se podařilo několikanásobně prodloužit jejich životnost. Dá se očekávat, že v krátké době se z mikrofiltrace stane technologie běžně používaná i na čištění komunálních odpadních vod a tedy, že mikrofiltr se objeví i u domovních čistíren. Na ověřování této technologie a budování zázemí pro servis pracuje také firma ASIO.
Vyhovující likvidace odpadních vod je v současné době více než aktuální. Volba typu ČOV musí odpovídat nejen základnímu typu kanalizace - gravitační nebo s čerpáním, ale i např. nutnosti snižování obsahu fosforu, odstraňování dusíku, respektovat hladinu podzemní vody, prostorové umístění, případné přísnější požadavky vodohospodářských orgánů a vyřešit skladování kalu, případně i jeho hygienizaci.
Metodika vychází z požadavků evropské legislativy (Směrnice rady 89/106/EHS, Rozhodnutí komise 97/464/ES a na ně navazujících Evropských norem), která má za cíl ochranu spotřebitelů a životního prostředí při dodávkách stavebních výrobků, a ze stávající české legislativy. Dále se v metodice vychází z toho, že požadavky v Evropských normách jsou odrazem současného stavu techniky, a tedy by měly být brány jako minimální standardy. Metodika se skládá z části, ve které jsou uvedeny základní pojmy a návod jak postupovat při vodoprávním řízení, a z komentáře, ve kterém jsou zdůvodněna, případně upřesněna, jednotlivá ustanovení.
Cílem metodiky, která vychází z požadavků evropské legislativy je poskytnutí informací a návodů postupů, které povedou ke zkvalitnění práce vodohospodářských orgánů a zprostředkovaně i projektantů, dodavatelů a výrobců. Základním cílem je ale ochrana spotřebitele a ochrana životního prostředí při dodávkách stavebních výrobků. Obsahem metodiky je zařízení pro odlučování lehkých kapalin (např. oleje a motorového benzínu), tj. kapalin s hustotou do 0,95 g/cm3, z odpadních vod pomocí gravitace, shlukování a sorpce. Přičemž tyto odpadní vody jsou odváděny veřejnou kanalizací na čistírnu odpadních vod.