Odborný Důsledkem nevhodné obsluhy TZB jsou havárie, zvýšená spotřeba energií, ale i postupný pokles hodnoty budovy. Toto si mnozí majitelé neuvědomují a neumí řešit. Na několika příkladech jsou ukázány nejčastější chyby a možnosti jejich řešení.
Autor pracuje jako aplikační programátor, konzultant a technická podpora v oblasti řízení technologií budov a obnovitelných zdrojů. Je členem TNK 75 Vzduchotechnická zařízení.
Odborný Technická podpora neboli support je dnes nezbytnou součástí služeb souvisejících s prodejem výrobků, technologií pro vytápění včetně ostatních částí oblasti TZB. Má formu předprodejní, prodejní i následnou. Pro toho, kdo support potřebuje využít, jsou určeny v článku uvedené rady. Souběžně se však mohou poučit i firmy, které support zavádí nebo inspirovat ke změnám ty, které ho již mají zaveden.
Recenzovaný „Velikost“ řídicího systému má významný vliv na to, jak k němu přistupují jednotliví účastníci dodavatelského řetězce – investor, projektant, obchodník a realizační technik či programátor. Jak ale vlastně velikost určit – a jak ji vůbec definovat? Z hlediska měření a regulace můžeme vyzdvihnout dva hlavní faktory: rozsah a složitost.
Vzduchotechnické jednotky a klimatizační systémy s vlastní regulací jsou čím dál oblíbenější. Je-li však vyžadováno propojení s řídicím systémem budovy nebo vizualizací, které slouží i pro další technologie, dodavatel klimatizace by měl být kvalifikovaným partnerem pro profesi měření a regulace, která právě tyto integrace řeší.
V původní verzi normy mohlo být na sběrnici jen jedno zařízení master (tj. takové, které vydává povely pro předřadníky). Později došlo k rozšíření standardu o tzv. multimaster architektury. Abychom lépe pochopili funkci systému, je vhodné se seznámit s několika systémovými architekturami, jak je popisuje EN 62386-101:2014.
Sálavé chladicí systémy si u projektantů i uživatelů získávají stále větší oblibu: mají nízkou spotřebu energie, zanedbatelnou hlučnost a menší nároky na údržbu, než např. systémy s fancoily. Při projektování a instalaci chladicích panelů, stropů a trámů je jednou z významných skutečností, které musí projektant i realizační firma řešit, riziko kondenzace vodních par.
Recenzovaný Cílem distributora elektrické energie je mít na straně zákazníků pokud možno konstantní odběr. Při správném rozdělení odpínatelných spotřebičů do skupin je možné původní nasmlouvanou hodnotu čtvrthodinového maxima snížit, a tím ušetřit na paušálních platbách. Regulátor čtvrthodinového maxima si tak na sebe může v krátké době vydělat.
Datové centrum CE Colo najdeme v ulici Nad Elektrárnou. V roce 2013 firma vypsala výběrové řízení na dodávku monitorovacího a manažerského systému pro sledování instalovaných technologií, měření spotřeb a stavů a rozúčtování. Zakázku získala firma Altron a Domat Control System se stal jejím subdodavatelem.
Řízené větrání se dnes nasazuje v čím dál větší míře nejen do rezidenčních budov, ale i do komerčních objektů. Ve větších budovách s řízeným větráním, které sdílí více nájemníků, vzniká otázka, jak spravedlivě rozúčtovávat náklady na úpravu a distribuci vzduchu centrální vzduchotechnikou a zónovými regulátory VAV nebo CAV.
Signál PWM je ve sdělovací technice dobře znám. Hodnota přenášeného signálu je v přenosu pomocí dvoustavového signálu (napětí) „zakódována“ jako poměr mezi stavy zapnuto/vypnuto. Tomuto poměru se říká střída. Cyklus, kdy dojde k přenosu jedné střídy, se nazývá perioda, a ta se pohybuje v zlomcích sekundy až mikrosekundách. Pomocí PWM signálu se přenáší relativní hodnota v rozsahu 0 až 100 %.
Pasivní odporová čidla teploty jsou u zařízení TZB první volbou. Proti čidlům aktivním s napěťovým nebo proudovým výstupem nebo čidlům s digitálním výstupem (sběrnicí) jsou relativně levná a snadno se instalují, protože u nich nezáleží na polaritě vedení. Nasazení pasivních čidel však může přinášet některé problémy, jimž – a jejichž odstraňování – se budeme věnovat v následujícím textu.
Při projektování a oživování inteligentních budov hraje podstatnou roli vzájemná komunikace jednotlivých systémů, jako jsou měření a regulace, chlazení, EZS, EPS, hotelové systémy a další funkční celky. Zájemci o tuto problematiku jsou zváni na školení společnosti Domat: Komunikace protokolem Modbus.
Slovinská architektonická kancelář Protim Ržišnik Perc obdržela na Dni energetiků v Portoroži cenu časopisu Finance za nejlepší energeticky úspornou stavbu roku 2012. Slovinský distributor řídicího systému Domat, firma Kovintrade, zajišťoval montáž a programování řídicího systému založeného na procesních stanicích MiniPLC.
Tento článek navazuje na předchozí část Instalace komunikační sběrnice M-Bus. V dokončení nás čeká několik tipů pro práci s komunikačními převodníky, kterými je sběrnice M-Bus propojována s PLC nebo PC s vizualizací, a taktéž tipy pro zapojení pulsních převodníků.