Staré technické přísloví praví, že měřit znamená vědět. Klasickým sběrnicovým systémem pro odečet měřičů energií je M-Bus. V prvním dílu příspěvku se soustředíme na praktické aspekty, projektování, konfiguraci a uvádění sběrnice do chodu.
Autor pracuje jako aplikační programátor, konzultant a technická podpora v oblasti řízení technologií budov a obnovitelných zdrojů. Je členem TNK 75 Vzduchotechnická zařízení.
Tento článek popisuje možnosti inteligentního řízení peletkového kotle, postupy a zejména pak dosažené výsledky. Přestože se jedná o specifickou instalaci, lze závěry zobecnit a využít je tak i u dalších instalací se složitějšími hydronickými poměry.
Domat Control System v srpnu 2012 úspěšně dokončil a předal poslední elektrárnu z celkové série 56 MWp, instalovaných od května 2011 do srpna 2012 ve 20 lokalitách v Bulharsku a Itálii. Pro všechny tyto elektrárny dodal Domat stejnosměrné rozvaděče včetně měření stringů a vyhodnocování provozu FVE.
Šetřit z hlediska měření a regulace znamená kromě řádné údržby řídicího systému i periferií a optimálního nastavení požadovaných hodnot také používání vhodných algoritmů, které umožňují využít potenciál instalované technologie na maximum. Jinými slovy – důmyslná regulační strategie umí jak uspořit spotřebovanou energii, tak snížit opotřebení systému například díky méně častému spínání kotlů, čerpadel a chladicích strojů.
Energetické rozvodné systémy používají pro indikaci poruch tzv. poruchové transparenty - světelné panely, které indikují poruchy na zařízení. Domat Control System v tomto článku také představí modul M580 pro měření osmi stejnosměrných stringů až do 100 A, který se používá pro měření stringových proudů a detekce poruch u fotovoltaických elektráren.
Budovy, které kolem nás denně vidíme vyrůstat, jsou již bez výjimky doslova protkány sítěmi kabelů. Mezi ně patří i komunikační sítě pro technologie řízení budov, jako je větrání, vytápění a klimatizace, osvětlení a zabezpečovací a protipožární systém, ale i další, méně nápadné – například měření energií.
V posledních měsících roku 2010 byly připojovány do distribuční sítě desítky fotovoltaických elektráren, jejichž provozovatelé se logicky museli soustředit na povinnosti spojené s uvedením elektrárny do provozu. V první polovině roku 2011 se začínají projevovat závady a nedodělky, které vznikly při překotném zimním oživování.
Článek popisuje možnosti integrace vzduchotechnických a klimatizačních jednotek s vlastní regulací do systémů řízení budov. Pokud se zúčastněným stranám podaří předem přesně domluvit, jakým způsobem a s jakými funkcemi budou komunikovat, vyhnou se problémům při realizaci a zpoždění dodávek. Zařízení s vlastním řídicím systémem se v dodávkách objevují stále častěji a to do jisté míry mění pohled na úlohu profese měření a regulace.
Příspěvek popisuje komunikační možnosti současných regulačních komponent, dostupných na trhu, a soustředí se na propojení pomocí IP sítí, a to jednak v rámci budovy, jednak pro dálkový přístup k zařízení. Ukazuje, jakými způsoby se dá řešit vazba technologické sítě na rozvody v budově, a na několika příkladech je ilustruje. V další části jsou popsány přínosy a rizika u jednotlivých modelů, a to jak z hlediska uživatele, tak realizačních a servisních firem, především pokud jde o bezpečnost, funkce systému a investiční a provozní náklady. V závěru shrnuje zkušenosti z realizovaných akcí.
K dodávkám technologických celků, jakými jsou vzduchotechnické systémy, kotelny, chladicí soustavy nebo plynové hospodářství, patří i kvalitní a rychlý servis. Kvalitní servis znamená kvalitní charakteristika závady ze strany zákazníka. To bývá často problematické. Řešení přináší následující článek.