Hlavním trendem budou velkoformátové 3D obklady v tlumených odstínech béžové, šedé a bílé. Hitem budou také ekologické baterie a recyklované materiály.
Mezi 2 500 vystavovateli se rozhodně neztratili čeští výrobci. V oblasti vytápění, klimatizace a větrání je kladen mimořádný důraz na nízkou spotřebu elektrické energie. Emisní třídy a účinnosti u kotlů na tuhá paliva je věc v Německu již řadu let vyřešená, ale je to stále živé téma. Opět bylo vidět tradiční "německé" téma hygieny vody. A samozřejmě krásné designové kousky v sanitární technice.
Jak poznat kvalitní uzavírací armaturu od levné náhražky? Žádný obchodník nepřizná, že nízká prodejní cena jeho topenářských výrobků často znamená i nekvalitu. Krátká životnost si vyžádá drahé a náročné opravy, a tím i vysoké dodatečné náklady. Pokud nechcete hazardovat se zdravím, řešit drahé opravy a dodatečné náklady krátce po realizaci, investujte raději do kvalitní italské produkce.
Osazení podružných vodoměrů aktuálně není povinné, určitě se dlouhodobě vyplatí, ale s nákladem na ověřování je třeba počítat a náklady na něj rozpočítat do celých 5 let provozu vodoměru. S úsporou díky měření souhlasí i Vladimír Svozil z firmy Enerfis, odhaduje ji na 10 až 20 % v dlouhodobém horizontu.
Podzimní semináře společnosti KSB – PUMPY + ARMATURY poukázaly na další z řady postupných termínů, ve kterých jsou zpřísňovány požadavky na čerpadla a elektrické motory. Požadavky jsou dány směrnicemi Evropské unie č. 640/2009 (Ekodesign elektrickýchmotorů) a č. 547/2012 (Ekodesign vodních čerpadel).
Lze konstatovat, že osazování podružných vodoměrů prokazatelně šetří vodu. Náklady na měření odebrané vody se pohybují v řádu jednotek procent ceny za odebranou vodu. Někteří obyvatelé bytů, kteří jednou za pět let musí zaplatit ověřování vodoměrů, jsou nepříjemně překvapeni fakturou v řádech tisíců korun.
Elektrosvařování PE-HD potrubí je neoddělitelně spojeno s výrobky společnosti FRIATEC, které utvářejí již více než 30 let standardy této technologie. Nové přístroje FRIAMAT® Prime s možností dokumentace a FRIAMAT® Basic bez možnosti dokumentace jsou vyrobeny tak, aby odolávaly nejtěžším podmínkám na staveništích.
Trend dnešní doby je zajištění vyššího komfortu u moderních systémů rozvodů sanitární vody. Ve stále větší míře se proto používá rozdělovačů pro oddělení jednotlivých větví kvůli možnosti snadného a přístupného ovládání jednotlivých vývodů z jednoho místa. Rozdělovač se stává základním prvkem systému rozvodů sanitární vody.
Vodní nebo kotelní kámen citelně snižuje výkony kotlů, ohřívačů vody a způsobuje škody zanášením průtočného průřezu trubních rozvodů a zarůstáním vodních armatur. Při provozu se vodní kámen z vnitřních ploch postupně také odlupuje a ve formě jemných šupinek nebo kalu se usazuje na jiných místech, kde dále přispívá k omezování průchodnosti výměníků, regulačních ventilů, filtrů, armatur a čerpadel.
Komplexní řešení pro vnější rozvody studené, teplé užitkové a otopné vody do teploty 95 °C, obsahující předizolované potrubí z PE-Xa v rozměrech d 25–110 mm, tvarovky a ostatní příslušenství. Primárně je systém určen pro pokládku do země, lze však kotvit v případě potřeby jako klasické potrubní vedení.
Norma stanovuje požadavky a poskytuje doporučení pro montáž vnitřních vodovodů a potrubí vně budov, nacházejícího se ale podle EN 806-1 v rámci nemovitosti. Platí jak pro nové instalace, tak pro výměny a opravy. K souboru norem ČSN EN 806 1-5 patří rovněž nová tzv. zbytková národní norma ČSN 75 5409 „Vnitřní vodovody“.
Jak pro vodu pitnou, tak vodu technologickou přichází v úvahu odstraňování mechanických nečistot a mikrobiologické závadnosti vody, dávkování desinfekčních látek, desinfekce UV lampami, příprava velmi čisté vody reverzní osmózou, změkčování vody a odstraňování nežádoucích látek z vody pomocí sloupcových filtrů.
Venkovní znečištění či nesprávné ovládání nezámrzných ventilů mohly mít dříve na svědomí špatnou funkci armatury pokud jde o úplné vyprázdnění, a tím i ovlivnění funkce nezámrznosti. Venkovní nezámrzná armatura „Polar II“ má proto techniku přivzdušnění ventilu skrytou uvnitř. Ta zajišťuje vyprázdnění vnitřního prostoru ventilu při každém uzavření.