Systém pokrývá veškeré běžné průměry pro instalace vnitřních odpadních systémů od průměru 32 do 160 mm. Nechybí i dim 90 mm, která se víc a víc se používá na českém s ohledem na úsporu místa při instalaci odpadních stoupaček v šachtách.
Rušivé zvuky ovlivňují naši produktivitu i pohodlí. Akustické obklady Heraklith nabízejí elegantní řešení tohoto problému. Kromě výrazného zlepšení akustiky doma, v obchodě, restauraci nebo třeba kanceláři vnášejí do interiérů atraktivní estetický prvek. Pomohou dosáhnout klidného prostředí a vylepšit kvalitu života.
Divize Rigips ze Skupiny Saint-Gobain začala v Česku nově nabízet speciální kazetové podhledy Eurocoustic. Ty umožňují ve veřejných prostorách výrazně snížit míru hluku způsobenou odrazem zvuku. Podhledy pohlcují zvuk odražený od stěn, podlahy i předmětů a zlepšují tak i srozumitelnost mluveného slova. Své uplatnění najdou ve školách, divadlech, restauracích, veřejných institucích či ve zdravotnictví. Díky speciální úpravě navíc zlepšují světelné podmínky a při zachování dostatečné míry světelnosti umožňují snížit intenzitu umělého osvětlení v místnostech.
Recenzovaný Činitel zvukové pohltivosti je jednou ze základních veličin popisujících akustické chování materiálů a konstrukcí určených pro použití v prostorové akustice. Tento příspěvek nejprve popisuje stručný přehled technik pro měření činitele zvukové pohltivosti. Zvláštní pozornost je věnovaná skupině metod využívající impedanční trubici, často také nazývanou Kundtova trubice. Následuje představení měření metodou přenosové funkce a vlastního prototypu impedanční trubice zahrnujícího jak hardwarovou sestavu, tak softwarovou implementaci měření.
V nedávné době vstoupilo v platnost nové znění akustické normy ČSN, která mimo jiné určuje požadavky na akustické zdivo. Tyto změny jsou opět o něco přísnější i vzhledem k neustálému nárůstu hluku v okolí. Hluk, jak je známo, výraznou měrou škodí lidskému zdraví. I to je jeden z důvodů, proč byly nové požadavky do akustické normy ČSN zařazeny.
Těžké akustické stěny navazující na obvodový plášť budovy se doporučuje zapouštět do obvodového zdiva. Lehké akustické stěny se zakládají už na hrubé podlaze a mají být napojeny na nosnou část stropu, ne na podhled. Z hlediska dosažení akustických vlastností je třeba dodržovat pokyny výrobců systémů. O stavební akustice jsme si povídali s Ing. Jiřím Nováčkem, Ph.D., z pražské Fakulty stavební.
V době, kdy úspěch každé stavby závisí na efektivitě a rychlosti, je sádrokarton materiálem, který udává tempo. A to dokonce v kategorii bytové výstavby. Jak k tomu dospěl? Vyzrál a dokáže splnit požadavky, které na něj investor klade, aniž by musel přijímat nějaké zásadní kompromisy. Akustiku v tomto ohledu nevyjímaje.
Mnozí jsme během pandemie už zapomněli na to, jak hlučná jsou některá naše pracoviště. Hlučné prostředí má přitom podle vědeckých studií dopad na produktivitu i přesnost práce, naše zdraví i míru absence. Konkrétně přesnost může v hlučném prostředí klesnout dokonce až na polovinu, což má dopad i na finanční výsledky firmy. Na akustiku proto velmi dbají některé přední tuzemské firmy včetně ŠKODA AUTO.
Kročejový hluk se řeší hlavně u schodišť, protože u podesty nebo mezipodesty často není provedena skladba podlahy tak, aby bránila přenosu kročejového zvuku. Schodiště se často dělají pouze pohledová. Ondřej Wittek ze společnosti Schöck-Wittek v rozhovoru představuje řešení pro zamezení přenosu kročejového zvuku ze schodišť.