Výběr nejlepšího nápadu reagujícího na změnu klimatu lze ovlivnit již jen do 30. září!
V rámci soutěže o nejlepší nápad reagující na změnu klimatu lze podpořit i projekty využívající progresivní systémy TZB. Soutěž podporuje SFŽP.
Jak oznámil Státní fond životního prostředí, tak finalisté soutěže Adapterra Awards o nejlepší adaptační opatření na změnu klimatu mají před sebou cílovou rovinku. Hlasování o Cenu sympatie končí 30. září. O vítězi může rozhodnout každý, kdo se do hlasování zapojí.
Vybírat můžete z jedenadvaceti finálových projektů, které pokrývají celou škálu adaptačních opatření z různých koutů České republiky. Mezi finalisty najdete jedinečné energeticky úsporné domy, projekty podporující zadržování vody, využívání dešťové vody, ochlazování městských ulic či navracení vody do krajiny. Ocenit tak můžete nejen velké veřejné záměry, ale i iniciativy jednotlivců či komunit. Všechny projekty jsou mimořádně kvalitní, inspirativní a spojuje je snaha co nejefektivněji reagovat na dopady probíhající změny klimatu.
Vítěz veřejného hlasování poputuje na zahraniční exkurzi za adaptačními opatřeními do Rakouska a Německa spolu s čtyřmi vítězi jednotlivých kategorií a vítězem Ceny Prahy, tedy nejlépe hodnoceným projektem na území hlavního města. Vítěz sekce Volná krajina navíc získá dar v hodnotě 100 000 korun.
Přidělit můžete dva hlasy z jedné e-mailové adresy. Online hlasování skončí úderem půlnoci 30. září. Všichni hlasující se dostávají do slosování o zajímavé ceny, jako jsou poukázky na kutilské workshopy či knižní publikace.
Výsledky hlasování budou vyhlášeny 4. listopadu 2020 při během konference o adaptačních opatřeních na klimatickou změnu.
Soutěžní přehlídka je podpořena dotací ze Státního fondu životního prostředí ČR.
Hlasujte i za TZB
Pokud jste příznivci oboru technických zařízení budov, tak můžete svými hlasy na poslední chvíli podpořit například projekt ČSOB Kampus dokončený v roce 2019 v pražských Radlicích. Unikátní je v něm zejména řešení vytápění a ochlazování pomocí rozsáhlé soustavy tepelných čerpadel. Budova tak nepotřebuje klasickou kotelnu. Komplex šetrně hospodaří i s pitnou vodou hlavně díky využívání dešťové vody. Nebo rekonstrukci areálu SVATOPETRSKÁ v Brně, kde nyní stojí pasivní budova využívající chytrý energetický koncept a řadu ekologických a ekonomických opatření, jako jsou zemní vrty s tepelnými čerpadly, fotovoltaika, rekuperace tepla ze vzduchu a další drobnější technologická řešení k energetickým úsporám, pro splachování toalet se využívá voda ze studny, dešťová voda je akumulována v retenční nádrži a využívá se k závlaze okolní zeleně. Případně téměř soběstačný rodinný dům postavený z velkoformátových slaměných bloků, který využívá dešťovou vodu jak v domě, tak na zahradě a s chlazením pomáhá zelená střecha a promyšlené vnější stínění oken.
Popis všechny do hlasování zahrnutých projektů a možnost hlasování je zde: Chci hlasovat