Legionella se přemnožila v potrubí na sídlišti Černý Most
Bakterie legionella se přemnožila na dalším pražském sídlišti. Větší množství hygienici objevili ve vodovodu na Černém Mostě, problém se týká několika obytných domů v Anderleho a Doležalově ulici.
Zatím nezpůsobila obyvatelům sídliště žádné zdravotní potíže. Lidé by neměli pít teplou vodu z kohoutku, týká se to i sousedních domů. Informoval o tom dnes Radiožurnál.
Podle vedoucího oddělení hygieny vody hlavního města Matěje Čermáka byla bakterie nalezena na základě stížnosti občana na kvalitu teplé vody. "Bakterie se vyskytuje v teplé vodě, u níž nepředpokládáme, že by ji lidé pili. Rozhodně nedoporučujeme, aby lidé obecně teplou vodu pili. I když tam legionella není," řekl rozhlasu Čermák.
Naměřená hodnota podle něj není nijak dramatická, výsledky šetření kvality vody budou hygienici znát do týdne. Výrobce teplé vody, Pražská teplárenská, podle něj bude celý okruh vody prostřednictvím odborné firmy dezinfikovat. Lidé by podle něj mohli výskyt bakterie alespoň částečně ovlivnit tím, že vyčistí a dezinfikují, případně vymění perlátory na vodovodních bateriích, nebo i celé baterie. Obdobně také sprchové hlavice.
Pražské vodovody a kanalizace (PVK), které distribuují vodu po Praze, uvedly, že za kontaminaci vody nenesou zodpovědnost. "Pitná voda na Černém Mostě v Anderleho ulici dodávaná z veřejného vodovodu je v pořádku. Bakterie legionella, na jejíž výskyt v této lokalitě upozornila Pražská hygienická stanice, se týká rozvodů teplé vody, které PVK neprovozují," uvedl mluvčí PVK Tomáš Mrázek.
Bakterie legionella může způsobit zdravotní komplikace včetně těžkého a život ohrožujícího zápalu plic. Nejohroženější jsou lidé s oslabenou imunitou. Legionella se obvykle množí ve špatně konstruovaných nebo nedostatečně udržovaných rozvodech teplé vody. Na rozdíl od běžných vodních mikroorganismů se dokáže množit i při teplotě 45 stupňů Celsia a prokazatelně přežívá i teplotu 60 stupňů. Hygienici lidem v postižených lokalitách mimo jiné radí, aby vodu z kohoutku před použitím odtáčeli a neomývali si hlavu teplou vodou. Doporučují rovněž dezinfekci sprchové hlavice, protože bakterie do organismu vniká vdechnutím vodního aerosolu, typicky při sprchování.
Za poslední půlrok jde o třetí případ výskytu bakterie na pražských sídlištích. V září postihla několik stovek bytů na Proseku, kde povolené limity byly překročeny asi 120krát. Minulý týden se problém objevil v Letňanech.