Obnova vodohospodářských sítí v Praze bude stát před dvě miliardy
Stavby a obnova vodohospodářské infrastruktury v Praze by v příštím roce mohly stát více než dvě miliardy korun. Peníze půjdou především na opravu zastaralé sítě, škody vzniklé po povodních.
Určeny budou také na přestavbu ústřední čistírny odpadních vod. Vyplývá to z prvního návrhu investic, které pražským radním předložil správce sítí Pražská vodohospodářská společnost (PVS). Za vodné a stočné zaplatí Pražané v roce 2014 přes 1,4 miliardy korun. Zjistila ČTK z usnesení rady.
Podle návrhu by mělo jít skoro 734 milionů na stavební akce započaté před rokem 2014, na nové stavby a opravy pak 566 milionů korun. Další výdaje za zhruba 357 milionů si vyžádají škody, které zbyly po povodni z letošního léta. Jednou z největších částek bude stejně jako v předchozích letech výdaj na pokračující přestavbu ústřední čistírny odpadních vod na Císařském ostrově. Tentokrát půjde zhruba o 215 milionů korun.
Většina plánovaných investic souvisí podle PVS především se stářím vodohospodářské sítě. "Poruchovost je čtyřikrát vyšší než je průměr v EU," řekl už dřív mluvčí PVS Ladislav Šticha. Vodovodní síť je v průměru 40 let stará, kanalizace dokonce 52 let. Vloni PVS investovala 1,7 miliardy korun, o rok dříve miliardu.
Pražané si v příštím roce připlatí za vodné a stočné, a to o inflaci. Mělo by jít zhruba o dvouprocentní nárůst. Nyní je poplatek 74,35 koruny za metr krychlový.
Výrobu, distribuci a čištění vody v Praze provázejí složité smluvní vztahy. Na podzim se po 15 letech změnil systém nákupu pitné vody. PVS rozšířila svou činnost a začala nakupovat vodu od firem Vodárna Káraný a Želivská provozní. Ty převzaly provoz Úpravny vody Želivka a vodního zdroje Káraný od Pražských vodovodů a kanalizací (PVK) patřících nadnárodní společnosti Veolia. PVK v listopadu skončily smlouvy o provozu obou vodních zdrojů. PVS podle nového modelu vodu začaly přeprodávat PVK.