Beroun poprvé vyzkoušel mobilní protipovodňové hráze
První zkušební montáž a následná demontáž zhruba dvou kilometrů mobilních hrází v Berouně zabrala devět hodin. Instalace hrází odhalila drobné nedostatky, které budou odstraněny.
Mobilní hráze jsou součástí nově postavených protipovodňových opatření za 125 milionů korun. Po dnešní zkoušce se bude připravovat provozní řád protipovodňové ochrany, která pak musí projít kolaudací, jež se uskuteční do konce roku nebo v prvních měsících roku 2014. Novinářům to dnes řekl zástupce státního podniku Povodí Vltavy Jiří Pechar.
Výstavba hrází začala loni v listopadu. Pevná i mobilní protipovodňová bariéra je skoro tři kilometry dlouhá a má město ochránit před stoletou vodou. Zábrany mají před vodou ochránit městskou zástavbu na obou březích Berounky a levém břehu Litavky. Chráněna bude třeba ulice Na Hrázi, území pod mostem Míru nebo ostrov, na kterém je zimní stadion i akvapark.
"Dnes je to o tom, aby se vyzkoušelo zásobování, technika a rychlost stavby," uvedl Pechar. Montáž mobilních bariér proto sledovali zástupci města, technických služeb nebo hasičů. Údaje ze zkoušky budou podle Pechara zaneseny do provozního řádu, kde by mělo také být, jak dlouho montáž bariér potrvá. Měla by se konat cvičení, která by rychlost montáže zdokonalovala. Některé úseky podle Pechara prošly těsnící zkouškou.
"Zkušební montáž odhalila některé drobné nedostatky, které budou odstraněny ještě před převzetím celé stavby povodňových hrází i mobilních prvků do správy a údržby města. Nicméně to byl hlavní smysl celé akce. Chtěli jsme se ubezpečit, že vše je kompletní a zároveň funkční," uvedla starostka Šárka Endrlová. Město bude mít mobilní hráze na deset let vypůjčené od státního podniku Povodí Vltavy, poté by mělo bariéry získat do svého majetku.
Mobilní bariéry bude město skladovat v hlídaném areálu technických služeb. Mobilní části stěn jsou z hliníku, některé měří šest metrů a váží 15 kilogramů. Součástí ochrany je systém, který zahrnuje šest velkých a 16 malých čerpadel.
Beroun zasáhly povodně v roce 2002, kdy napáchaly škody za více než 330 milionů korun. Řeka tehdy vystoupala téměř devět metrů vysoko, poškodila střed města, náměstí, radnici a další budovy. Po těchto povodních podle Endrlové začalo vyjednávání o ochraně města. "Chráněno má být historické centrum a stovky nemovitostí," dodala Endrlová.
Velká voda město opět zasáhla letos v červnu, kdy vznikly škody na městském i soukromém majetku za 59 milionů korun. Nejvíce rozvodněné řeky a přívalové deště poškodily silnice, chodníky, mostky a cyklostezky.