Voda z kohoutku jako ochranný nápoj
Jako ochraný nápoj podle platné legislativy může zaměstnavatel poskytnout i vodu z vodovodního řádu.
Ochrana zdraví při práci s rizikovými faktory mikroklimatických podmínek je řešeno nařízením vlády č. 361/2007 Sb., §3 - §7, poskytování ochranných nápojů § 8. Poslední novelou, která zasáhla i do problematiky poskytování ochranných nápojů, je nařízení vlády č. 93/2012 Sb.
Podle § 8 odst. 2 posledního znění nařízení vlády č. 361//2007 Sb., se poskytuje pro ochranu před zátěží teplem při pracích zařazených do třídy I až IIIa jako ochranný nápoj „… přírodní minerální voda slabě mineralizovaná, pramenitá voda nebo voda splňující obdobné mikrobiologické, fyzikální a chemické požadavky jako u jmenovaných vod.
Protože byl vypuštěn požadavek že musí být jako ochranný nápoj podávána mj.balená voda, je logické, že pitná voda z vodovodního řádu bude splňovat požadavky kladené § 8 odst. 2 uvedeného nařízení vlády č. 361/2007 Sb.
Podle § 53 odst. 1 téhož nařízení: prostor určený pro práci musí být zásoben pitnou vodou v množství postačujícím pro potřeby pití zaměstnanců a zajištění předlékařské pomoci a to bez ohledu na případnou tepelnou zátěž.