logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Hrádek nad Nisou připravuje protipovodňové úpravy za 28 mil.Kč

Protipovodňová opatření za zhruba 28 milionů korun připravuje radnice v příhraničním Hrádku nad Nisou na Liberecku.

Reklama

Po zkušenostech z ničivých povodní, které Hrádek zasáhly v srpnu 2010, chce město zvýšit kapacitu zátopového prostoru kolem řeky Nisy. Projekt počítá také s obnovou odtokových kanálů, které by v případě záplav odvedly vodu z města do okolních luk. ČTK o tom dnes informoval starosta Martin Půta.

Srpnové povodně v roce 2010 způsobily v Libereckém kraji škody za více než osm miliard korun a vyžádaly si pět lidských životů. Hrádek nad Nisou byl jedním z nejpostiženějších měst, velká voda tam zasáhla na 600 domů. Jen náklady na opravy silnic a mostů a výstavbu dvou nových odhadlo město na 200 milionů korun. Ve veřejných soutěžích se ale podařilo investice zhruba o pětinu snížit. Díky příznivému počasí a pozdnímu nástupu zimy se podařilo 60 procent ulic dokončit ještě loni na podzim, letos opravy pokračují, hotovo by mělo být do 7. srpna.

"Povodně ale ukázaly, že Luční ulice vytváří bariéru, která brání snadnému odtoku vody na zátopové louky, účelem navrhovaného opatření je tuto bariéru odstranit snížením úrovně Luční ulice," řekl Půta. Voda pak dostane možnost se rozlít do luk směrem ke státní hranici s Polskem a k rekreačnímu areálu Kristýna, aniž by ohrozila další nemovitosti ve městě. Záměr podle starosty navazuje na novostavbu lávky U Koruny, která bude dokončena letos v květnu, a na připravovanou obnovu poškozeného koryta Lužické Nisy v Hrádku. Tu chce Povodí Labe zahájit ještě letos.

Připravovaný projekt řeší podle Půty problém ochrany před povodní v oblasti Hrádku a česko-polské hranice. "Bylo by samozřejmě dobré řešit tento problém na toku nad námi v oblasti Chotyně a Bílého Kostela," řekl Půta. Chotyně a Bílý Kostel jsou ale podle něj malé obce, a tak chce Hrádek ukázat, že taková opatření je možné realizovat za pomoci dotací. Město má šanci získat z programu ministerstva pro místní rozvoj až 90 procent potřebných peněz. "Chtěli bychom potom jednat s dalšími obcemi a také s Libereckým krajem o dalším postupu nejen na Nise, ale také na Jeřici, protože až znovu přijde taková velká voda jako v srpnu 2010, budou se lidé oprávněně ptát, co jsme udělali pro to, aby neměli vodu znovu ve svých obývácích," dodal Půta.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2025, všechna práva vyhrazena.