Z dodatečného zateplování novostaveb se tak po půl století stala překonaná technologie, protože z jednovrstvé zděné konstrukce postavíme rychleji za stejné náklady trvanlivější konstrukci.
S tím, jak se objevují známky zpomalení hospodářského růstu, ministryně financí Alena Schillerová přemýšlí nad tím, kde začít šetřit. To asi každý rozumně uvažující člověk musí ocenit. Když se ale ukázalo, že škrtů by se mohl ke svým desátým narozeninám dočkat i program Nová zelená úsporám, negativní reakce na sebe nenechaly dlouho čekat.
Dotace na zateplení se celkově zvýšila až na 60 % způsobilých nákladů. Do renovací lze nově zahrnout i osvětlení, akustiku nebo vnější žaluzie. Dotace jsou pro veřejné budovy města, obce a kraje, jejich příspěvkové organizace a další veřejné subjekty, organizační složky státu, příspěvkové organizace a veřejné výzkumné instituce.
V průběhu posledních 20 let se staly fasády s pastovitými omítkami naprosto běžnou, dá se říci nejpoužívanější povrchovou úpravou staveb. Na zákazníky se hrne nepřeberné množství výrobků a informací o nich. Ale jak se v této záplavě informací orientovat? Jak to je vlastně s těmito fasádami a jejich odolností ve skutečnosti?
Ve většině projektů architekti řeší splnění normou požadované hodnoty tepelné izolace s důrazem na pohledovou, estetickou stránku navrhované stavby. Důležité jsou přitom nejen tloušťky obvodových zdí, ale i řešení tepelných mostů v dalších kritických částech konstrukce – třeba na balkonech a lodžiích.
Při zateplení novostaveb nebo při dodatečném zateplení stávajících objektů je kladen vysoký požadavek nejen na výsledný tepelný odpor celého souvrství, ale také na difuzně otevřený zateplovací systém. Paropropustnost jednotlivých vrstev zateplovacího systému Baumit open je navržena tak, aby zdivo mohlo volně dýchat a v konstrukci nedocházelo ke kondenzaci vodní páry. Tím se vytváří zdravé vnitřní prostředí v zimním i letním období.
Lednový veletrh BAU v Mnichově, lídr mezi světovými stavebními veletrhy, se vyznačoval šířkou sortimentu v ČR nevídanou, řešeními na přání klienta, nápady v detailech i celku a inovacemi. Hlavním sdělením již nebyly úspory energie. Ty jsou samozřejmé. Nešlo přehlédnout zaměření výrobců na co nejmenší zatížení odpady a důraz na recyklaci.
Konference je určena pro všechny, kteří chtějí v bytových nebo komerčních budovách ušetřit, efektivně je spravovat a zhodnocovat. Součástí je již druhá odborná publikace k tématu s obsahem více než 160 stran s řadou unikátních textů, tabulek a rad pro plánovaní a provedení rekonstrukce a pro provoz.
Již potřetí proběhla během veletrhu For Arch odborná konference Požární bezpečnost staveb. Posluchači, kteří 20. září zaplnili kongresový sál výstaviště v Letňanech, vyslechli přednášky a příspěvky z panelové diskuze na téma bezpečnosti výškových staveb, větraných fasádních systémů a ETICS, požární bezpečnosti bytových domů a požárního větrání chráněných únikových cest.
18. září 2018 byly vyhlášeny změny účinné od 15. října 2018. Podporovány budou novostavby nízkoenergetických domů, zateplování svépomocí, fotovoltaické systémy v kombinaci s tepelným čerpadlem, výměny zdrojů tepla, které nebyly zapojeny do otopné soustavy. Současně se zateplením bude podporována instalace stínicí techniky.