Na přelomu tisíciletí se stavěly budovy s průměrnou spotřebou energie na vytápění kolem 150 kWh/m2 za rok. Již dnes se díky zpřísněným normám pohybujeme mezi 100 až 120 kWh/(m2rok). A budoucí potenciál je obrovský.
Kvalita izolační desky Frontrock MAX E je prověřena řadou úspěšných certifikací, zejména však realizovanými projekty. Za zmínku stojí rovněž prestižní ocenění Výrobek roku, který tato izolační deska získala na stavebním veletrhu IBF 2010 v Brně. V letošním roce své kvality potvrdila v náročných testech, jejichž výsledkem je certifikace pro kvalitativní třídu A.
Návrh a aplikaci mechanického upevnění vnějších tepelně izolačních kompozitních systémů (ETICS) řeší norma ČSN 73 2902 s účinností od 1. 5. 2011. V souladu s normou připravil ROCKWOOL jednoduchý a efektivní kalkulační nástroj, který ocení především odborníci z řad projektantů a architektů. V konečném důsledku usnadní práci i samotným realizátorům.
Snadná odpověď na tuto jednoduchou otázku není. Vždy je nutné provést důkladný průzkum a posouzení. Vím, že není snadné dostat se k projektové dokumentaci panelové bytovky stavěné v 80. letech dvacátého století. Avšak zjištění, o jaký typ panelu se jedná, jakou rovinatost postavený dům má a jaký je celkový stav konstrukce, je pro spolehlivou montáž ETICS naprosto nezbytné.
Jubilejní 10. ročník soutěžní přehlídky TOP DOMY, zná mezi 15 nejlepšími realizacemi své vítěze. Oceněné návrhy v kategorii „Pasivní TOP DŮM“ zaštítila společnost ROCKWOOL, a.s., která vyrábí kamennou vlnu především pro stavby, kde je nadstandardní tloušťka izolací naprostou nezbytností. Od roku 2020 bude muset být každá nová stavba postavena v pasivním standardu, což znamená, že její spotřeba tepla bude nižší než 15 kWh/m2.
Největší vzdělávací akce v oblasti zateplování a izolací byla letos zaměřena na novou a připravovanou legislativu, zateplovací systémy fasád, správné zateplení plochých střech, podlah a podhledů. Nad druhým ročníkem Akademie zateplování převzal odbornou garanci doc. Ing. František Kulhánek, CSc. z katedry konstrukcí pozemních staveb Stavební fakulty ČVUT v Praze.
Průzkum stavu obvodových plášťů na bázi pórobetonu bytových domů na Slovensku, provedený v letech 2010 a 2011, prokázal rozsáhlý výskyt trhlin. Ty mohou představovat problém pro bezpečné kotvení ETICS ke stávající obalové konstrukci. Trhlina představuje diskontinuitu ve hmotě a výsledky výtažných zkoušek ukazují, že okolí trhliny lze považovat za oslabenou oblast s nižší únosností hmoždinek. V tomto příspěvku informujeme o rámcových výsledcích zkoušek provedených in situ a o předběžných výsledcích laboratorních zkoušek.
Rozhodnutí o zateplení panelového domu začíná otázkou „co nám miliónová investice přinese“ a z mnoha dostupných informací zjistíme, že asi 50 % úspor tepla. Měřič tepla, instalovaný na vstupu přípojného potrubí do soustavy, by tedy měl vykazovat poloviční spotřebu tepla než před zateplením, ale většinou jsou výsledky velmi odlišné – a to v obou směrech.
Ve čtvrtek 29. března proběhla v prostorách Café Imperial tisková konference požádaná společností EkoWATT. Pozvaní účastníci na ní byli seznámeni s výsledky výzkumného projektu VAV-SP-3G5-221-07 zadaného MŽP ČR, který se týká komplexních rekonstrukcí panelových domů, které tvoří zhruba třetinu bytového fondu v ČR.
V zásadě lze provádět tři druhy zateplování. Kontaktní zatepelní z exteriéru, odvětrávané zateplení z exteriéru a zateplení z interiéru. Každé toto řešení má svoje výhody i nevýhody. Jako nejlevnější a nejméně problematické řešení pro většinu domů se jeví vnější kontaktní zateplovací systém (ETICS). Ten je složený z lepidla, dále tepelného izolantu, nejčastěji v ČR minerální vlny či pěnového polystyrenu. Tyto tepelné izolanty jsou pak obvykle dále kotveny hmoždinkami a přes ně je provedena vrstva lepidla s výztužnou tkaninou a finální omítka. U tohto systému se v poslední době ukazují jako problematická místa kotvící hmoždinky, a to hned ze dvou příčin.
Článek popisuje novinky v navrhování a provádění zateplovacích systémů z hlediska požadavků požární bezpečnosti staveb dle ČSN 73 0810 Požární bezpečnost staveb – Společná ustanovení a ČSN 73 0802 Požární bezpečnost staveb – Nevýrobní objekty a z hlediska zatížení dle ČSN EN 1991-1-4 – Zatížení konstrukcí – Část 1–4: Obecná zatížení – Zatížení větrem.
IP IZOLACE POLNÁ, s.r.o. přichází uprostřed mrazivé zimy s výhodnou nabídkou. Kdo odešle do 15. února nezávaznou poptávku na zateplení domu foukanou minerální izolací MAGMARELAX®, obdrží k zateplení půdy bezplatné proměření objektu termokamerou a získá tak zdarma důležité informace o stavu izolace svého bydlení.
Co se starým, poškozeným zateplovacím systémem? Odstranit starý zateplovací systém nebo na něj nalepit nový? Vnější kontaktní zateplovací systém je účinný způsob pro zlepšení tepelně izolačních vlastností obvodových plášťů budov. Za poměrně krátkou dobu používání vnějších kontaktních zateplovacích systémů se ale již u některých setkáváme s poruchami.