Obnovitelné plyny plní požadavky „budov s nulovými emisemi“ (ZEB)
Dekarbonizaci budov pomáhají řešit obnovitelné plyny. Každý sám nebo prostřednictvím svého dodavatele by měl mít možnost „koupit“ plyn s certifikátem původu. Stejně, jako si například může vybrat mezi benzínem E5 a „zelenějším“ E10.
Zpracováno na základě „Enabling Renewable Gases in Buildings, Eurogas Position Paper“ ze dne 03.04.2025
Asociace Eurogas, která sdružuje více než sto členů i mimo Evropu, reprezentuje sektor energií pocházejících z plynu. Pro členské státy doporučuje jak zavedení konceptu „zelených smluv“ do vnitrostátního práva, tak podporovat rozšíření produkce biometanu poskytováním finančních pobídek a snižováním byrokracie při povolování.
Obnovitelné plyny jsou ve směrnici EPBD uznávány jako způsoby, které lze využít. Jednoduchým nástrojem k potvrzení využití plynů tvořených „zelenými molekulami“ jsou smlouvy s certifikátem původu plynu, které umožní spotřebitelům energií se rozhodnout pro konkrétní řešení své cesty k dekarbonizaci. Zda s obnovitelnými plyny nebo jinak.

Obr. Obnovitelný plyn do českých plynovodů dodává od roku 2025 i zemědělská biometanová stanice v Krakořicích (Foto a copy: Josef Hodboď)
Revidovaná směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) (EU/2024/1275) spolu s revidovanou směrnicí o energetické účinnosti (EED) (EU/2023/1791) tvoří základní kameny plánu EU na dekarbonizaci fondu budov. Příprava na plné provedení obou směrnic již běží. Pro energetickou účinnost je plánován termín 11. října 2025 a pro EPBD do 28. května 2026.
V článku 11 směrnice o energetické náročnosti budov (EPBD) Komise stanovila jasná pravidla ohledně toho, jaké vlastnosti musí budova splňovat, aby se kvalifikovala jako budova s nulovými emisemi (ZEB, Zero Emission Buildings), včetně absence emisí z fosilních paliv na místě, prahových hodnot poptávky po energii a typů zdrojů energie, které lze použít k pokrytí roční primární energetické potřeby.
Emise ze spalování fosilních paliv sice nejsou povoleny, jak je uvedeno v čl. 11(1), ale body odůvodnění 22, čl. 2(14), čl. 11(1) a čl. 11(7)a umožňují budovám ZEB s nulovými emisemi využívat energii z obnovitelných zdrojů, jako je biometan, k pokrytí svých primárních energetických potřeb.
Od roku 2028 mají všechny nové veřejné budovy splňovat normy ZEB. Od roku 2030 mají tyto tyto normy splňovat i všechny ostatní budovy, včetně těch, které prošly důkladnou rekonstrukcí.
Téměř 75 % fondu budov v EU je podle současných stavebních norem neefektivních, přitom 85 % až 95 % budov, které dnes existují, bude stát i v roce 2050. Přitom (vážená) roční míra energetické renovace je trvale nízká, jen kolem 1 % stávajících budov prochází potřebnou energetickou sanací.
Molekuly obnovitelného biometanu, jakmile jsou vtlačeny do plynovodu, nelze rozlišit od molekul fosilního zemního plynu, jsou v konečném využití zaměnitelné. Zcela stejně, analogicky, jako nelze odlišit elektrony z elektráren využívající fosilní paliva a z elektráren využívajících energii vody, větru či slunečního záření. Jediné, co je třeba prokázat, je původ obnovitelného plynu.
Řešením pro obnovitelné plyny by mohlo být celoplošné zavedení „zelených“ smluv. Tedy konceptu, který není v evropském energetickém sektoru nový. Zelené smlouvy již byly zavedeny v zemích, jako je Dánsko, Francie, Německo a Nizozemsko. V těchto státech mají spotřebitelé možnost se rozhodnout, zda zaplatí prémii za nákup tržních certifikátů garantujících obnovitelný původ plynů. A nebo zvolí jiný způsob řešení požadavků EPBD, respektive ZEB.
V souladu s výše uvedeným Eurogas vyzval členské státy, aby podpořily využívání bioplynu, biometanu a umožnily uzavírání „zelených“ smluv jejich zavedením na národní úrovni.
Vzhledem k současné roli plynu ve vytápění, ekonomickým a technickým omezením bránícím dosažení plné dekarbonizace některých budov i přes provedení nejrůznějších opatření v jejich energetické náročnosti a účinnosti využití energií (jak požaduje směrnice EPBD), by se měl koncept „zelených“ smluv stát běžným a jednoduše využitelným standardem.