logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Reklama

FOR ARCH 2017 odstartoval za účasti oborových manažerů a politických špiček

Dnes po osmadvacáté otevřel své brány největší český stavební veletrh FOR ARCH 2017. Zahájení veletrhu tradičně provázela i debata projektantů, investorů a dalších zástupců firem ze sektoru stavebnictví spolu s rezortními politiky. S koncem volebního období došlo i na bilancování situace v oboru.

Reklama

V kongresovém sále letňanského výstaviště moderátorka Daniela Písařovicová přivítala hosty slavnostního zahájení a zároveň účastníky Konference ředitelů projektových společností 2017. Panelové diskuze se účastnila například ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba nebo šéf hnutí ANO a bývalý ministr financí Andrej Babiš.

FOR ARCH 2017 zahájili přestřižením pásky předseda představenstva ABF Pavel Sehnal, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman a prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš
FOR ARCH 2017 zahájili přestřižením pásky předseda představenstva ABF Pavel Sehnal, ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová, náměstek ministra průmyslu a obchodu Jiří Koliba, ředitel Státního fondu životního prostředí Petr Valdman a prezident Svazu podnikatelů ve stavebnictví Václav Matyáš

Andrej Babiš opakovaně zmiňoval zahraniční pokroky ve stavebnictví jako příležitosti a příklady, které by měly být následovány i v českém prostředí. Týkalo se to zejména německého zákonu o liniových stavbách, který se navzdory snaze ministrů nepovedlo v České republice implementovat. Taktéž byla řeč o úspěšných PPP projektech na sousedním Slovensku. Jejich rozjezd v ČR naráží na nepřipravené a rozstříštěné institucionální prostředí. Z pozice bývalého ministra financí pochválil opětovné zahájení čerpání dotací a dostatek financí na připravené stavby. Vytýkáno mu bylo, že k naplnění těchto vizí měl teď téměř 4 roky a stejně tak všechna zásadní ministerstva (MD, MŽP, MMR) a přesto se je naplnit nepodařilo.


Další řečníci naráželi zejména na nestabilitu investičního prostředí a nedostatečné stavební plánování. Při nepředvídatelném kolísání státních investic a dotací se firmám velmi těžko udržují potřebné pracovní kapacity. Nedostatek zkušených lidí je momentálně jeden z hlavních problémů nejen ve stavebnictví. Zakázek a investic je přitom dostatek. A i když se dlouhodobě zdůrazňuje zohledňování kvality a "dlouhodobosti" investic, stále je u veřejných zakázek upřednostňována především co nejnižší cena.

Podrobnější informace z konference přineseme v samostatném článku.

Redakce TZB-info a ESTAV.cz má na veletrhu tradičně svůj stánek. Aktuální dění na redakčním stánku můžete sledovat zde. Pokud se na veletrh vypravíte, můžete u nás na stánku využít i možnosti hlasovat o nejlepší snímek v naší prázdninové fotosoutěži "Ploty kolem nás". Kromě volby nejlepšího snímku se mohou hlasující zúčastnit i slosování o ceny. Ve hře jsou poukázky na nákup barev Balakryl a nůžky na živý plot Fiskars. Bližší informace o soutěži, fotografie i hlasování naleznete ZDE.

Stánek TZB-info a ESTAV.cz naleznete v Hale I.
Stánek TZB-info a ESTAV.cz naleznete v Hale I.

A připomínáme také doprovodný program v režii redakcí TZB-info a ESTAV.cz:

Konference Navrhujeme kamerové systémy

Středa 11 – 13 h Vstupní hala I, sál 2
Již druhým rokem pořádá odborný stavební portál TZB-info jednodenní tematické semináře z oblasti poplachových systémů. V rámci doprovodného programu letošního 28. ročníku mezinárodního stavebního veletrhu FOR ARCH jsme na středu 20. 9. 2017 vybrali aktuální informace na téma kamerové systémy a jejich problematiku s podtitulem „Navrhujeme kamerové systémy“. Program naleznete zde, přihlásit se můžete zde.

Konference Požární bezpečnost staveb

Čtvrtek 10:00 – 15:30, Vstupní hala II, kongresový sál
Již druhý rok se na TZB-info intenzivně věnujeme tématu „Požární bezpečnost staveb“ a v souvislosti s tím je na FOR ARCH připravena i stejnojmenná odborná konference. Hlavním letošním řečníkem bude zahraniční host Ole Herbrand Kleppe, vedoucí projekt manažer společnosti BOB, developera budovy Treet, nejvyšší dřevostavby na světě. Cílem konference je setkání oborových profesí, které mají s požární bezpečností co dočinění a vzájemná diskuze. Konference je tak určena pro architekty, projektanty, developery, hasiče, elektroinstalatéry a další související profese. Představeny budou i aktuální právní předpisy a technické normy, které jsou povinni dodržovat provozovatelé. Program naleznete zde, přihlásit se můžete zde.

Požární bezpečnost staveb, ročník 2016
Požární bezpečnost staveb, ročník 2016

Konference Jak bezpečněji bydlet

Pátek 11:00 – 15:00, Vstupní hala I, sál 1
Akce navazuje na loňskou úspěšnou konferenci Jak koupit bydlení i na stejnojmenné téma, které je na ESTAVu trvale přístupné. Rubrika obsahuje řadu článků, komentářů a součástí je i elektronická verze praktické příručky Jak koupit bydlení pro zájemce o koupi bytu a domu. Na veletrhu FOR ARCH bude k dispozici i 3. aktualizované vydání v tištěné podobě. Program naleznete zde, registrovat se můžete zde.

Stavebněprávní poradna ESTAV.cz

Čtvrtek a pátek, stánek TZB-info a Estav.cz, Hala I.
Stavebněprávní poradna Estav.cz, kde můžete zdarma konzultovat své právní dotazy týkající se stavby a bydlení, se na loňském For Archu setkala s velkým zájmem. Proto jsme ji letos rozšířili hned na dva dny a omezili délku dotazu na 30 minut, aby se dostalo na více zájemců. Ve čtvrtek bude na vaše dotazy odpovídat právní konzultantka JUDr. Petra Adámková, Ph.D., v pátek vám poradí advokát Mgr. Radek Motzke. Bližší informace o obou právnících a časy jejich konzultací naleznete zde. Přijďte, těšíme se na vás!

Srovnání cen energií TZB-info

Sobota, stánek TZB-info a Estav.cz, Hala I.
Od spuštění kalkulátoru cen energií TZB-info nemůže na For Archu chybět ani konzultace k cenám energií přímo od Jana Schindlera, analytika kalkulátoru TZB-info. Na vaše otázky ohledně dodavatelů elektřiny a plynu bude odpovídat v sobotu na stánku TZB-info a ESTAV.cz v hale I.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.