logo TZB-info

TZB studio
zobrazit program

Reklama

Jaké jsou nejlepší exponáty na veletrhu FOR ARCH? A kdo je architektem roku?

Ve středu se na FOR ARCHu konal veletržní galavečer a při té příležitosti byla vyhlášena řada ocenění. Mezi ně patří ceny GRAND PRIX za nejlepší exponáty na veletrhu, čestný titul Architekt roku pro významnou osobnost české architektury, titul Architekt obci pro ocenění příkladné spolupráce architektů s místní samosprávou a konečně Young Architect Award pro úspěšné mladé a začínající architekty. Pojďme se podívat na oceněné.

Reklama

GRAND PRIX

Soutěže o nejlepší exponát/technologii veletrhu FOR ARCH 2016 se zúčastnilo celkem 41 přihlášených exponátů. Mezi posuzovaná kritéria patřily technické parametry, materiál, progresivní technologie, energetická úspornost, ekologická hlediska a v neposlední řadě přednosti i uplatnění na trhu. Porota se rozhodla ocenit cenou GRAND PRIX 5 exponátů a dalším šesti exponátům udělila ČESTNÁ UZNÁNÍ. Ceny GRAND PRIX i čestná uznání jsou bez určení pořadí, jinak řečeno, všichni jsou první.

Ocenění GRAND PRIX na veletrhu FOR ARCH 2016 získaly tyto firmy:

Bosch Termotechnika s.r.o. - obchodní divize Buderus za kondenzační kotel Buderus Logamax plus GB192iT. Jedná se o nový stacionární kotel v kompaktním provedení, čelní plocha je vyrobena z tvrzeného titanového skla. Porota kromě vzhledu ocenila i modulární konstrukci a snadný přístup ke komponentům, které umožňují rychlou montáž i údržbu.

Kondenzační kotel Buderus Logamax plus GB192iT
Kondenzační kotel Buderus Logamax plus GB192iT

FRAJT s.r.o. za skleněný panel s keramickým digitálním tiskem, double vision efekt. Porota jej vyhodnotila jako unikátní prvek s širokým rozsahem využití ve všech druzích interiérů s dobrou odolností proti mechanickému poškrábání.

Skleněný panel s keramickým digitálním tiskem, double vision efekt
Skleněný panel s keramickým digitálním tiskem, double vision efekt

INTERNORM-OKNO, s.r.o. za I-tec větrání. U tohoto exponátu porotu zaujala lokální rekuperační jednotka integrovaná do okna s řízením teploty a vlhkosti.

I-tec větrání
I-tec větrání

NIBE ENERGY SYSTEMS za tepelné čerpadlo vzduch-voda NIBE F2120. Porota udělila ocenění tomuto výrobku za vysokou hodnotou sezónního topného faktoru s vysokou teplotu a tichý chod.

Tepelné čerpadlo NIBE F2120
Tepelné čerpadlo NIBE F2120

Saint-Gobain Construction Products CZ a.s., divize Rigips za sádrokartonovou desku Habito. U nové sádrokartonové desky porota ocenila extrémní pevnost pro výstavbu interiérových stěn a příček. Deska má vysokou únosnost a dobré akustické vlastnosti.

Habito - sádrokartonová deska
Habito - sádrokartonová deska

Čestná uznání získaly následující firmy:

 • BERNDORF BÄDERBAU s.r.o. za Masážní vířivou vanu pro koně
 • České vysoké učení technické v Praze za Odvalovací bezlopatkovou turbínu
 • ELEKTRODESIGN ventilátory spol. s r.o. za malý radiální ventilátor ECOAIR Design Ecowatt
 • Hein & spol. - keramické závody, spol. s r.o. za kachlový krb SOLID
 • PIEDRA UNO a.s. za plovoucí dlažbu PIEDRA
 • Schiedel, s.r.o. integrovaný komínový systém Schiedel KombiGas

Architekt roku

Cena Architekt roku je čestný titul udělovaný každoročně osobnosti, která vynikla, nebo dlouhodobě vyniká v oblasti architektury a která se významně podílí na jejím dobrém jméně.

Architektkou roku 2016 se stala Marcela Steinbachová. Představuje architektku, která se kromě výborné vlastní tvorby věnuje vzdělávání odborné i laické veřejnosti v oblasti architektury. Stojí za založením spolku Kruh, který do České republiky přivedl desítky skvělých architektů a architektek z celého světa. Na přednášky, diskuse, workshopy.

Čestné uznání poroty získal šéfkurátor budějovického Domu umění Michal Škoda.

Architekt obci

Ocenění Architekt obci 2016 je udělována architektovi a obci, který se svým inovativním přístupem významně zasloužil o architekturu a rozvoj veřejného prostoru v dané obci konkrétně realizovaným či částečně realizovaným dílem.

Cenu Architekt obci 2016 získala Zdeňka Vydrová a Litomyšl, kteří spolu realizovali projekt „Regulační plán Mariánské ulice a koncepce úpravy Partyzánské ulice“.

Young Architect Award

Sedm studentů a mladých architektů do 33 let si rozdělilo ocenění za své práce na téma "Architektura mimo čas". Jednalo se o architektonické a urbanistické studie, které nenahlíží na architekturu z čistě užitného, technického či estetického hlediska, nýbrž jako na díla přibližující architekturu k umění, boří mýtus o architektuře jako výhradně technické disciplíně. Téma v sobě obsahuje hledání samotné podstaty architektury.

 • Titul Young Architect Award 2016 a cenu CEGRA získala Bc. Michaela Benešová ze školy Accademia di Architettura di Mendrisio, USI, ateliéru Atelier Aires Mateus za práci "Haydarpaşa: Performance space."
 • Cenu architeka Josefa Hlávky a cenu veřejnosti získala MgA. Ing. arch. Dita Mrázková z AVU v Praze, Ateliéru architektonické tvorby za projekt "Práce s fragmenty."
 • Cenu rektora ČVUT za školní práci získal Jakub Trčka z FUA TU v Liberci a ateliéru Prostor S za práci "Kód v architektuře".
 • Cenu rektora TUL za školní práci získala Monika Rafajová z FA ČVUT v Praze z Ateliéru experimentálního | Florián | FLOW za práci "Programovatelná hmota".
 • Cenu časopisu Moderní obec získal Samuel Netočný za Kaplnku vzkriesenia.
 • Cena časopisu Architekt+ získal Norbert Obršál z FA VUT v Brně, ateliéru prostorové tvorby za inovativní a citlivý přístup k řešení absolutní absence.
 • Cenu Časopisu ERA 21 získal bc. Vojtěch Tecl z VŠUP v Praze, ateliéru Architektura 2 za projekt "Autentické město".

Všem oceněným gratulujeme!

Jaké další přednášky a konzultace vám na FOR ARCHU přináší TZB-info a ESTAV.cz?

Jak koupit a rekonstruovat bydlení

S veletrhem je spojený tematický doprovodný program, jehož součástí jsou letos dvě konference pořádané portály TZB-info a ESTAV.cz. Pro každého, kdo plánuje koupi nebo rekonstrukci domu či bytu, pořádá portál ESTAV.cz konferenci Jak koupit a rekonstruovat bydlení, která se koná v pátek 23. 9. od 10 do 15:30 h ve vstupní hale 1 v sále 1. V sérii přednášek se dozvíte praktické rady stavebních inženýrů, právníků, designérů a dalších specialistů. Vstupné je zdarma v rámci vstupenky na veletrh, program naleznete zde, přihlásit se můžete zde.

Konzultace stavebního práva a cen energií na stánku TZB-info a ESTAV.cz

Na FOR ARCHu najdete samozřejmě i společný stánek TZB-info a ESTAV.cz. V sobotu bude na stánku analytik kalkulátoru cen energií Jan Schindler odpovídat na otázky ohledně dodavatelů elektřiny a plynu, v pátek na našem stánku přivítáme JUDr. Petru Adámkovou, Ph.D., odbornici na stavební právo, s níž můžete zdarma konzultovat své právní dotazy týkající se stavby a bydlení. Přijďte, těšíme se na vás!

 
 

Reklama

ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2021, všechna práva vyhrazena.