Reklama
Tepelnětechnické vlastnosti oken a dveří
Archiv článků od 4.10.2000 do 8.10.2009

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

8.10.2009
Stavokonzult

Seznámení s novinkami a vývojem v konstrukcích otvorových výplní, stav přípravy normových dokumentů souvisejících se zabudováním oken do stavby a povinné značení CE jsou hlavními tématy letošního IV. ročníku celostátní odborné konference Otvorové výplně stavebních konstrukcí, která se uskuteční 20. - 21. října v Hradci Králové.

5.10.2009
Ing. Viktor Zwiener, Ph.D., DEKPROJEKT s.r.o.

Zkušební metoda Blower-Door test slouží pro měření průvzdušnosti staveb a používá se také pro odhalování netěsností. Výsledkem měření je intenzita výměny vzduchu v interiéru při tlakovém rozdílu 50 Pa mezi interiérem a exteriérem. Článek upozorňuje na nevzduchotěsné detaily, které se na stavbách často vyskytují.

17.8.2009
Ing. Jiří Šála, CSc, ŠÁLA-MODI Praha

S trendem nízkoenergetických a pasivních budov narůstá potřeba uvažovat o prostupu tepla mnohem přesněji. Zcela běžně se již do výpočtu zahrnuje detailní konstrukční řešení rámů a zasklení, včetně podrobností osazení okraje zasklívací jednotky a v rámci rámu i detailní řešení dutin a těsnicích prvků funkční spáry mezi rámem křídla a okna. To však reálně platí jen pro stanovení vlastností okna podle ČSN EN ISO 10077-1 [1] při jeho certifikaci autorizovanými osobami. A jak to vypadá v běžné praxi?

22.5.2009
Internorm-okno, s.r.o.

Zimy bez sněhu, horké počasí už v dubnu, stoletá voda každý rok: I největším pochybovačům o změně klimatu byly v posledních letech drasticky otevřeny oči. Tato hrozivá situace současně představuje také šanci pro podniky.

29.9.2006
Jiří Šála, ŠÁLA MODI Praha

Důsledné použití teplotního faktoru vnitřního povrchu při vyjádření kondenzace vodní páry na vnitřních površích konstrukcí budovy respektive na vyloučení růstu plísní na těchto površích, je nejen možné, ale i výhodné. K tomuto závěru dospěl autor následujícího článku.

5.10.2000
Prof. Ing. František Mrlík, DrSc., CSI, a.s. Praha, pracoviště Zlín

Tepelné ztráty, spojené s přirozeným větráním budov, jsou u novodobých oken a dveří snižovány zdokonalováním těsnosti spár. Větrání infiltrací je potlačeno pod mez hygienicky potřebnou k odvodu vodní páry, formaldehydu, radonu a jiných škodlivin. V příspěvku jsou uvedeny hodnoty součinitelů spárové průvzdušnosti a prostupu tepla soudobých oken a dveří, zjištěných v laboratoři i na stavbách. Příkladu výpočtu potřebné průvzdušnosti oken k zajištění hygienické nezávadnosti pro obyvatele.

4.10.2000
Prof. Ing. František Mrlík, DrSc., CSI, a.s. Praha, pracoviště Zlín

Tepelné ztráty, spojené s přirozeným větráním budov, jsou u novodobých oken a dveří snižovány zdokonalováním těsnosti spár. Větrání infiltrací je potlačeno pod mez hygienicky potřebnou k odvodu vodní páry, formaldehydu, radonu a jiných škodlivin. Dnes uveřejňujeme úvod k tématu, konkrétní hodnoty součinitelů spárové průvzdušnosti a prostupu tepla soudobých oken a dveří přineseme v pokračování.


zpět na aktuální články
 
 

Reklama