logo TZB-info

Pravidelný servis tepelného čerpadla – povinnost pro ty, kteří vyžadují dlouhodobě vysoký výkon

Datum: 16.5.2018 05:00  |  Organizace: IVT Tepelná čerpadla s.r.o.  |  Firemní zpráva

Pravidelnou kontrolu a případnou opravu vyžadují snad všechny části tepelných čerpadel, od pojistek, stykačů a kabeláže, přes ložiska až po chladicí kapalinu.

IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
Československého exilu 2062/8
14300 Praha 4

tel.:800 488 488, 272 191 405
e-mail:
web:www.cerpadla-ivt.cz
IVT Tepelná čerpadla

Konkrétně u chladicí kapaliny, pokud čerpadlo nepracuje s hermeticky uzavřeným okruhem, pravidelný servis upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). č. 842/2006. Pravidelný servis prodlužuje životnost a udržuje vysoký výkon tepelného čerpadla.

Na servisní práce se ptejte již v době před nákupem čerpadla

Otázku pravidelného servisu je tedy žádoucí vznést již v době, kdy si vybíráte tepelné čerpadlo či prodejce, od kterého si čerpadlo koupíte. Zajímat by Vás mělo především:
  • cena servisních prací (v rámci záruky mohou být tyto práce poskytovány bezplatně, po uplynutí záruky již však za úplatu)
  • rozsah servisu
  • doporučený interval provádění těchto prací
  • to, kterou část pravidelné údržby budete provádět svépomocí, přičemž zde je vhodné zvážit, jestli tyto práce zvládnete. Určitě je na místě, nechat si vše řádně vysvětlit, ideálně i ukázat
  • jestli má prodejce dostatečně hustou servisní síť s kontaktní osobou v okruhu několika desítek kilometrů od místa, kde bude čerpadlo instalováno
  • bude servisní práce provádět pracovník prodejce, nebo externí firma? Pokud externí firma, která, jaké jsou její zkušenosti a reference?

Pravidelným servisem je zpravidla podmíněna prodloužená záruka

Jak již bylo uvedeno výše, realizace pravidelného servisu může být podmínkou pro uplatnění prodloužené záruky. Pokud Vám tedy prodejce čerpadla nabízí delší než zákonnou záruční lhůtu, zjistěte si, čím je tato prodloužená záruka podmíněna a následně zvažte výhodnost této nabídky.

Zkušenosti ze Švédska ukazují, že životnost tepelného čerpadla může právě díky pravidelnému servisu snadno přesáhnout hranici 20 let. Řeč je přitom o jednotkách instalovaných v devadesátých letech minulého století. Od té doby čerpadla prošla vývojem, díky kterému lze očekávat životnost ještě delší!

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

OC Fenix – přehled spotřeby energie prvního roku provozu budovy

15.10.2018 | Ing. Miroslav Urban, Ph.D., Ing. Michal Bejček, Ing. Marek Maška, Ing. Petr Wolf, Univerzitní centrum energeticky efektivních budov, ČVUT v Praze
Článek obsahuje shrnutí spotřeb energie a porovnání s výpočtovými předpoklady v konkrétním administrativním objektu. Objekt je řešen s ohledem na minimální spotřebu energie a cílem je dosáhnout co nejvyššího stupně energetické nezávislosti s využitím fotovoltaiky a bateriového úložiště. Je uveden reálný průběh měřených spotřeb energie, celkové hodnocení za uplynulé období, měsíční souhrny pro budovu jako celek a jednotlivé dílčí měřené spotřeby energie.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 18.10.2018 10:31

Pohledem znalce – kde je hranice mezi kamny s výměníkem a teplovodním kotlem?

9.10.2018 | Ing. Zdeněk Lyčka
Autor upozorňuje na hranici mezi kotlem a lokálním zdrojem tepla, která mimo jiné rozhoduje i o možnosti získat dotaci z programu Kotlíkové dotace. Přes přesnou definici se v praxi lze setkat s nejednotným postupem úřadů, a proto je vhodné si předem ověřit, zda vybraný kotel podmínky dotací splní.

Seminář: Hodnocení energetických systémů v budovách

3.10.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
K hodnocení energetických systémů budov je nutné volit vhodnou metodu. Čím modernější budova s nižším podílem tepla pro vytápění a s vyšším podílem využití OZE, tím více je nutný přesnější výpočet s kratším časovým krokem, hodinovým až v řádu minut. Jedině tak lze výsledky teoretických výpočtů přiblížit skutečnosti a dosáhnout souladu mezi slibovanými a skutečně dosaženými úsporami energií.

Lze odvádět kondenzát z kondenzačního kotle přes splachovací nádržku klozetu?

1.10.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Jakub Vrána, Ph.D., Ústav TZB, Fakulta stavební VUT v Brně
Se záměnou nekondenzačního plynového kotle za kondenzační je spojena nutnost řešit odvod kondenzátu z kotle do kanalizace. U kotlů zejména v domácnostech je jako jednoduché může jevit zavedení kondenzátu do splachovací nádržky klozetu. V článku jsou rozebrány provozní a hygienické souvislosti. Závěr je, že bez dodatečné instalace speciální armatury – potrubního oddělovače do přívodu pitné vody ke splachovací nádržce – jde o řešení odporující současným předpisům a nelze je doporučit.
diskuse: 3 příspěvky, poslední 04.10.2018 07:32

Uvádění do provozu u TČ a chladicích zařízení

29.9. 17:08   První spuštění zařízení realizuje montážní firma. Součástí je funkční zkouška, kontrola provozních tlaků jak na sací, tak na výtlačné straně, kontrola zabezpečovacích prvků atd. více >>>
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2018, všechna práva vyhrazena.