logo TZB-info

Pravidelný servis tepelného čerpadla – povinnost pro ty, kteří vyžadují dlouhodobě vysoký výkon

Datum: 16.5.2018 05:00  |  Organizace: IVT Tepelná čerpadla s.r.o.  |  Firemní zpráva

Pravidelnou kontrolu a případnou opravu vyžadují snad všechny části tepelných čerpadel, od pojistek, stykačů a kabeláže, přes ložiska až po chladicí kapalinu.

IVT Tepelná čerpadla s.r.o.
Československého exilu 2062/8
14300 Praha 4

tel.:800 488 488, 272 191 405
e-mail:
web:www.cerpadla-ivt.cz
IVT Tepelná čerpadla

Konkrétně u chladicí kapaliny, pokud čerpadlo nepracuje s hermeticky uzavřeným okruhem, pravidelný servis upravuje nařízení Evropského parlamentu a Rady (ES). č. 842/2006. Pravidelný servis prodlužuje životnost a udržuje vysoký výkon tepelného čerpadla.

Na servisní práce se ptejte již v době před nákupem čerpadla

Otázku pravidelného servisu je tedy žádoucí vznést již v době, kdy si vybíráte tepelné čerpadlo či prodejce, od kterého si čerpadlo koupíte. Zajímat by Vás mělo především:
  • cena servisních prací (v rámci záruky mohou být tyto práce poskytovány bezplatně, po uplynutí záruky již však za úplatu)
  • rozsah servisu
  • doporučený interval provádění těchto prací
  • to, kterou část pravidelné údržby budete provádět svépomocí, přičemž zde je vhodné zvážit, jestli tyto práce zvládnete. Určitě je na místě, nechat si vše řádně vysvětlit, ideálně i ukázat
  • jestli má prodejce dostatečně hustou servisní síť s kontaktní osobou v okruhu několika desítek kilometrů od místa, kde bude čerpadlo instalováno
  • bude servisní práce provádět pracovník prodejce, nebo externí firma? Pokud externí firma, která, jaké jsou její zkušenosti a reference?

Pravidelným servisem je zpravidla podmíněna prodloužená záruka

Jak již bylo uvedeno výše, realizace pravidelného servisu může být podmínkou pro uplatnění prodloužené záruky. Pokud Vám tedy prodejce čerpadla nabízí delší než zákonnou záruční lhůtu, zjistěte si, čím je tato prodloužená záruka podmíněna a následně zvažte výhodnost této nabídky.

Zkušenosti ze Švédska ukazují, že životnost tepelného čerpadla může právě díky pravidelnému servisu snadno přesáhnout hranici 20 let. Řeč je přitom o jednotkách instalovaných v devadesátých letech minulého století. Od té doby čerpadla prošla vývojem, díky kterému lze očekávat životnost ještě delší!

 

Sdílet:  ikona Facebook  ikona Twitter  ikona Google+  ikona Linkuj.cz  ikona Vybrali.sme.skTisk 


Související z oboru

Náklady na provoz jedné dřevostavby

18.8.2018 | redakce s využitím podkladů investora a časopisu Dřevo & Stavby
Nedávno jsem dal na svůj fb příspěvek o ročním vyúčtování za plyn v dřevostavbě a redakci TZB-info to zaujalo a požádala mě o širší článek o vytápění v dřevostavbě. Na rovinu říkám, že technické fajnšmekry neuspokojí, ale stavebníkům z řad laiků možná něco dá.

Systém kombinace tepelných čerpadel REGULUS s fotovoltaickými elektrárnami

16.8.2018 | REGULUS spol. s r. o.
Vzájemně přizpůsobená a funkčně sladěná kombinace tepelných čerpadel REGULUS s fotovoltaickými elektrárnami je určena pro zájemce, jejichž snahou je veškerou výrobu elektrické energie z fotovoltaické elektrárny spotřebovat pod vlastní střechou.
© Fotolia.com

Prodeje zdrojů tepla za leden až červen 2018 na některých národních trzích v EU

16.8.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění
Přehled údajů o prodejích zdrojů tepla v některých státech EU dokumentuje razantní přesun ke kondenznační technice, a to jak u plynových kotlů, tak olejových. Klesají prodeje kotlů na biomasu, naopak roste zájem o tepelná čerpadla. Rovněž zájem o tepelnou solární techniku neroste, i když po doslova tragických propadech v letech, kdy skončily masivní dotace, již nejde o pokles tak rapidní.
diskuse: 1 příspěvek, 16.08.2018 07:03

Pohledem znalce: Změny v pravidelných kontrolách kotlů na pevná paliva

14.8.2018 | Ing. Zdeněk Lyčka
Novela zákona o ochraně ovzduší prodlužuje lhůtu kontrol na 36 měsíců, kontrolu může za určitých podmínek nahradit kontrola podle energetického zákona, kontroloři (OZO) budou jednotně registrováni a rovněž tak i výsledky kontrol. Obce mohou zakázat provoz kotlů třídy 1 a 2 již nyní.

Regulační charakteristiky čerpadel až po kvadratickou „Eco-Mode“

14.8.2018 | Ing. Josef Hodboď, TZB-info, obor Vytápění, Ing. Luboš Hrdlička
Od doby, kdy se otáčky čerpadla a tedy výtlačná výška a průtočné množství daly řídit jen energeticky neúspornou odporovou regulací hnacího elektromotoru nebo škrcením průtoku za čerpadlem, jsme se přesunuli do doby, kdy řídicí elektronika čerpadel nabízí více druhů provozních charakteristik. Od omezení na zvolenou maximální výtlačnou výšku až po charakteristiky založené na kvadratických matermatických vztazích vedoucích k co největšímu přiblížení provozní charakteristiky čerpadla charakteristice napojené teplovodní nebo chladicí soustavy.
diskuse: 2 příspěvky, poslední 14.08.2018 13:17
 
 ZOBRAZIT PLNOU VERZI
© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2018, všechna práva vyhrazena.