Recenzovaný Článek shrnuje základní pojmy z Nařízení Komise EU 811/2013 a 812/2013 se zaměřením na solární zařízení, solární ohřívače vody a solární soupravy. Popisuje povinnosti dodavatelů uvádějících tyto výrobky na trh.
Veletrh SOLAR PRAHA, který je již tradičně součástí klíčového odborného veletrhu STŘECHY PRAHA, představuje ideální zimní termín konání 9. – 11. 2. 2017 v moderních výstavních halách v Praze Letňanech, 3 dny osobních kontaktů a nové obchodní příležitosti. Kromě prezentací firem především z oblasti fotovoltaiky a solární termiky nabídne atraktivní přednáškový program.
Solární termický kolektor generuje teplo vždy, když na jeho absorbér dopadne sluneční záření, a to nezávisle na aktuální potřebě. Není-li v soustavě možný nebo vhodný odběr tepla, dojde k růstu teploty v kolektoru až na maximální teplotu (tzv. klidová teplota), nastane stagnace, při které energetický zisk a ztráta udržují vzájemnou rovnováhu.
V polovině listopadu byly v Barceloně předány Evropské sluneční ceny evropské asociace pro obnovitelnou energii EUROSOLAR. Organizace tímto rovněž vyzdvihla významnou roli města Barcelona, kde byla již v roce 2000 přijata do městské legislativy „Barcelonská sluneční vyhláška“, jež stanovuje povinnost instalace určitého podílu solárních kolektorů při výstavbě nových a rekonstrukci stávajících střešních systémů. Vyhláška splnila očekávání a stala se vzorem pro mnoho dalších měst, nejenom na jihu Evropy.
Dnes začíná čtvrtý ročník hlasovací čtenářské soutěže, tentokrát pod názvem Novinky vystavovatelů na Infothermě 2017, patenty a vynálezy. Tímto zahajujeme hlasování o nejzajímavější exponát, který jednotliví vystavovatelé do soutěže přihlásili a garantují, že se jedná o novinku, vynález či patent k vytápění, úsporám energií a smysluplnému využívání obnovitelných zdrojů. Zájemci řad našich čtenářů mohou nyní vybírat z přihlášených novinek, patentů a vynálezů a hlasováním rozhodnout o vítězi.
Chytré sítě a chytrá města jsou často slýchanou odpovědí na otázku, jak skloubit pohodlný životní styl pro stále více lidí s nízkou spotřebou energie a s menšími emisemi CO2. Hodně se o nich mluví, ale jak konkrétně by měly vypadat v provozu? Několik praktických projektů právě probíhá ve Vídni a okolí a stojí za nimi společnost Siemens. Řeč je o městské laboratoři Aspern Seestadt a chytré budově Siemens City.
Zdroje energie, které poskytuje příroda, jsou lidmi využívány od dávných dob. Dnes energii z přímého slunečního záření nebo její přeměnu do formy biomasy dokážeme využít daleko efektivněji než dříve. Přesto se i v dnešní době učíme využívat tyto přírodní zdroje energie hospodárněji a vhodně je kombinovat při pokrývání energetických potřeb budov. S tím také mohou pomoci aktuálně probíhající dotace. Pro pořízení nového ekologického kotle a solárního termického systému je možno získat dotaci v celkové výši až 182 500 Kč.
Konec roku se blíží a s ním vydání nových cenových rozhodnutí Energetického regulačního úřadu. V posledních letech jsou právě regulované ceny pro mnoho zákazníků tou rozhodující položkou způsobující změnu plateb. Rok od roku se regulované ceny zdražují, bude tomu tak i letos? Co navrhuje regulátor s ohledem na notifikaci podpory výroby elektřiny z podporovaných zdrojů?
Obec Sulzberg se nachází na hřebeni 1041 m vysoké stejnojmenné hory v nejsevernější části Bregenckého lesa. Sulzberg hraničí na severovýchodě s německými sousedními obcemi Oberreute a Oberstaufen (Horní Allgäu). Ze Sulzbergu je za jasného dne možné přehlédnout směrem k jihu celý Bregencký les. Na horizontu je přitom možné vidět horské panorama Vorarlberska. Při pohledu na sever je vidět sousední Německo s jeho Allgäu.
Solární asociace ve spolupráci s Aliancí pro energetickou soběstačnost na slavnostním galavečeru ocenila projekty využívající obnovitelné zdroje energie, které vznikly na území ČR v posledních deseti letech. Mezi více než 80 přihlášenými pracemi bodoval například rodinný dům na Ostravsku využívající solární energii pro domácnost i elektromobil, soběstačný hotelový areál Davidův mlýn na severu Moravy, chytrá solární lavička CapaSitty či energeticky nezávislá obec Kněžice.
Síť autorizovaných zkušeben v národní asociaci Česká peleta již proškolila a prozkoušela přes 1250 topenářů a instalatérů z oborů kotle na biomasu, kamna na biomasu, tepelná čerpadla, solární termické systémy a fotovoltaické systémy. Nejobsáhlejší databáze a vyhledávací systém www.topenaridotace.cz již obsahuje přes 2500 záznamů. Každý si zde může přehledně nalézt svého montážníka pro dotované instalace vytápění nebo revize a kontroly kotlů.
Novinky jsou v kondenzačních kotlích do 35 kW, v regulaci kotlů, v kaskádách pro větší a bytové domy. Nově vyvinutá hybridní zařízení využívají jak obnovitelné, tak fosilní zdroje a plně automatické řízení. Nové ploché solární kolektory řeší problémy stagnace a snižují nároky na konstrukci otopných soustav.
V roce 2015 byla společností MICRONIC Přerov dokončena implementace řídicího systému Tecomat Foxtrot pro řízení ekonomického provozu vytápění a přípravy TUV ze solárních panelů, zemních vrtů a tepelného čerpadla. Cílem řešení bylo zajistit energetickou soběstačnost administrativní budovy a sportovního centra.
V roce 2006 v České republice začal platit zákon podporující obnovitelné zdroje energie. Po deseti letech růstu tohoto odvětví se Aliance pro energetickou soběstačnost společně se Solární asociací rozhodla najít a ve spolupráci s předními experty ocenit nejlepší projekty šetrné energetiky, které u nás i díky podpoře OZE vznikly.
Recenzovaný Od 1. ledna 2016 je účinná velká novela energetického práva, která zasáhla téměř všechny aktéry v energetice – od výrobců přes distribuční společnosti a spotřebitele po Energetický regulační úřad se Státní energetickou inspekcí. S odstupem několika měsíců je vhodné si tyto změny zrekapitulovat a vyhodnotit, jak se osvědčily v praxi.