Výška podpory v NZÚ a technické podrobnosti pro oblast A (renovace obálky stávajících budov) a analýza 16 rodinných domů, které splnily všechna kritéria pro příjem podpory z dotačního titulu NZÚ 2013.
Se zvětšujícími se solárními soustavami, ať již v sítích místních CZT nebo v průmyslu, dochází k nárůstu kolektorové plochy. Při snížení či zastavení odběru tepla ze soustavy, eventuálně výpadku elektrické energie, nastává v době oslunění přehřívání solárních kolektorů na vysoké teploty, které snižují životnost zařízení i teplonosné kapaliny. Tento problém je nutno řešit vždy individuálně.
Rakousko je řadu let na špici ve využívání energií z obnovitelných zdrojů a také ve vývoji nových systémů výroby obnovitelného tepla i elektřiny. Následující článek přináší popis stavu jednotlivých odvětví OZE až do konce roku 2013. Není tajemstvím, že energetická politika a přeshraniční obchod našeho jižního souseda také do značné míry ovlivňuje český trh.
Podle některých zástupců solárně termického průmyslu je pouze otázkou času kdy se fotovoltaika prosadí v oblastech, kde jsou dosud výhodnější termické kolektory. Jiní jsou naopak přesvědčeni, že termika může u fotovoltaiky hledat inspiraci pro další rozvoj a naopak. Řada příspěvků byla věnována tepelným čerpadlům.
Směrnice 2009/28/ES požaduje, aby osoby, které provádějí instalaci obnovitelných zdrojů v malém rozsahu, měly možnost získat osvědčení. Česká legislativa naproti tomu nařizuje, aby instalaci OZE prováděly pouze osoby, které získaly oprávnění, a to dokonce pod hrozbou pokuty 100 tis. Kč. Kotel na fosilní paliva lze přitom instalovat i bez oprávnění.
Veletrh Intersolar Europe 2014 i související odborná konference odrážejí vývoj na evropském a zejména německém trhu. V podstatě vymizely stánky firem nabízejících technologická zařízení pro výrobu fotovoltaických panelů. Naopak se ve větší míře prezentují firmy nabízející servis a údržbu fotovoltaických elektráren. Druhým rokem byl rovněž zvýšený zájem o akumulaci elektřiny a řízení spotřeby.
K využití zásobníků pro účely dlouhodobé akumulace tepla dochází až v posledních dvou desetiletích. Většinou slouží zásobníky k ukládání tepelné energie zachycené solárními termickými kolektory. Energie takto uložená do zásobníků v letním období zajišťuje v období zimním dodávku tepla pro obsluhované objekty.
Počas júna 2014 organizátori akcie priblížia obyvateľom a návštevníkom Bratislavy (10.6.), Žiliny (12.6.), Košíc (16.6.) a Banskej Bystrice (17.6.) solárne panely, tepelné čerpadlá, obnovu bytových a rodinných domov a elektromobilitu. Osvetovú akciu Európskej únie (EU) Dni energií 2014 podporí aj spoločnosť THERMO|SOLAR Žiar.