logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Provoz technologií
Archiv článků od 13.8.2012 do 29.4.2013

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

29.4.2013
Prof. Dr. Jarek Kurnitski a redakce Blueprint

Jedním z důvodů, proč budovy s téměř nulovou spotřebou energie neplní očekávání uživatelů, je to, že mohou být příliš složité na provozování. Dalším důvodem může být přílišný optimismus projektu,který nezohlední např. spotřeb energie kancelářskou technikou, která ve skutečnosti dominuje v energetické bilanci budovy.

Ing. Jirkovský, ředitel Siemens Building Technologies
27.4.2013
Siemens, s.r.o.

Spíše než na legislativní omezení v oblasti výstavby inteligentních budov narážíme spíše na problém rozdílného přístupu k investičním nákladům u developerů a k následným provozním nákladům u provozovatelů budov. V testovacích i reálných projektech jsme se u uživatelů opakovaně setkali s obavou ze ztráty soukromí.

23.4.2013
AC Heating - tepelná čerpadla s invertorem, Ing. Jiří Honzík

Tepelná čerpadla fungují bezvadně a efektivně, pokud jsou mimo jiné správně dimenzována a systém je správně navržen. Popišme proto obecné zásady dimenzování tepelných čerpadel pro bytové domy, školy, školky, komerční objekty, penziony a hotely. Důležitým faktorem je venkovní teplota.

16.4.2013
JABLOTRON ALARMS a.s.

Společnost Jablotron Alarms a.s. přinesla na trh kompletní řešení. Sada CP-201S obsahuje energeticky úsporné čerpadlo a řídicí jednotku se zálohovacím akumulátorem. Zabudován je také regulátor pro řízení teploty pomocí servomotoru směšovacího ventilu. Díky tomu může celé topení normálně fungovat bez dodávky proudu.

15.4.2013

V současné době nemáme dostatek údajů o skutečné energetické spotřebě systémů vytápění, větrání a klimatizace (HVAC). Evropský projekt iSERV má za cíl vytvořit podrobnou databázi s údaji o spotřebě energie evropských systémů HVAC a jejich komponentů. Na základě porovnání dat budou určeny možnosti úspor energie, které budou volně k dispozici.

8.4.2013
Ing. Veronika Nídlová, Ing. Jan Hart, Technická fakulta, Česká zemědělská univerzita v Praze, Ing. Petr Vaculík, Ph.D., Česká zemědělská univerzita v Praze, Technická fakulta, katedra technologických zařízení staveb

Současné biometrické identifikační systémy dokáží číst téměř všechny jedinečné údaje z lidského těla. Jedna z posledních možností inovace tak připadá na identifikaci dle kůstek v kostře zápěstí (karpální kosti).

2.4.2013
THERMONA, spol. s r.o.

Společnost Thermona zavedla s platností od 1. ledna 2013 „Program prodloužené záruky 2+1“ na všechny typy kotlů. V praxi to znamená, že na všechny typy kotlů, prodaných od 1. 1. 2013 a zároveň vyrobených od 1. 8. 2012, se vztahuje prodloužená záruka 36 měsíců od data uvedení do provozu.

20.3.2013
ČEZ Teplárenská, a.s.

Společnost ČEZ Teplárenská napojila na přímý (primární) horkovodní rozvod z Teplárny Ostrava Vítkovice Clarion Congress Hotel Ostrava společnosti CPI Group. Touto změnou hotel dosáhl na levnější cenu, odpadla mu starost o údržbu tepelné sítě a získal větší spolehlivost dodávek.

19.3.2013
HEXONIC CZ, s. r. o.

Osvědčený výpočtový program CAIRO společnosti Secespol pro návrh deskových a trubkových výměníků tepla má novou verzi 3.5.5. a je volně ke stažení. Ve článku chceme upozornit zejména na změny ve výpočetním programu oproti předchozím verzím. Základní návrh je popsán ve videu (ke zhlédnutí na konci článku), případně na stránkách www.secespol.cz v sekci software.

11.3.2013
Ing. Ilona Uhrová

V úvodní části článku jsou rozebrány podmínky vzniku požáru a nebezpečí související s výskytem vrstev prachu. Další část článku se zabývá tepelnou degradací biomasy a přenosem tepla ve vrstvě prachu. Je zmíněna také souvislost výskytu vrstev prachu a zdůrazněna souvislost s úklidem prostor a jednotlivých zařízení v souladu s ČSN EN 60079-10-2.

7.3.2013
WAGO-Elektro, spol. s r.o., Ing. Ondřej Dolejš, Ph.D.

Zajištění co nejvyšší efektivity samotného provozu nemovitosti se věnovali vývojáři v sídle německé společnosti WAGO. Výsledkem je novinka ze skupiny produktů určených pro automatizaci budov, která právě přichází i na český trh – systémové boxy WAGO flexROOM®.

7.1.2013
Domat Control System s.r.o.

Domat Control System na přelomu roku uvádí na trh komunikátor M007 a webový portál ContPort. Provozovatelům sítí CZT, firmám zabývajícím se facility managementem, správcům FVE, ale i odběratelům energií, jako jsou obchodní řetězce, bytová družstva nebo sítě peněžních ústavů, nabízí cenově dostupnou alternativu pravidelných ručních odečtů a hlášení e-mailem.

Tepelné čerpadlo a inteligentní budova
15.12.2012
Marie Leschingerová

Nejen vytápět a chladit, ale také uspořit energie. To umí systém s tepelným čerpadlem v inteligentních budovách. Klíčem k úspěchu je řídicí jednotka, která dokáže plnit požadavky uživatelů a využívat pro to nejvhodnější zdroje energie. A právě tepelné čerpadlo tu mnohdy hraje prim.

Grundfos na stadionech po celém světě
1.12.2012
Grundfos Sales Czechia and Slovakia s.r.o.

Na stadionu jsou obrovské nároky na čerpací a řídicí systémy, které musí zajistit požadovaný tlak vody při špičkách během přestávek. Automatické tlakové stanice, čerpadla, zavlažovací čerpadla a řídící jednotky Grundfos se osvědčily pro pitnou vodu, vytápění a chlazení a mohou být snadno součástí centrálního monitorovacího systému.

 Regulátory MiniPLC Domat
27.11.2012
Domat Control System s.r.o., Ing. Pavel Dvořák, Ing. Jan Vidim

Tento článek popisuje možnosti inteligentního řízení peletkového kotle, postupy a zejména pak dosažené výsledky. Přestože se jedná o specifickou instalaci, lze závěry zobecnit a využít je tak i u dalších instalací se složitějšími hydronickými poměry.

8.10.2012
Ing. Dušan Slobodník, ENBRA Slovakia s.r.o.

Smysluplnost a finanční přínos hydraulického vyregulování soustav teplé vody a vytápění jsou dnes i laické veřejnosti poměrně dobře známé. Méně známá a zažitá je ale potřeba péče o takto vyregulované soustavy a případná potřeba zefektivnění už vyregulovaného systému.

Fluke - sledování vibrací
24.8.2012
Fluke Corporation, Stanislav Přibyl

Vibrace mohou identifikovat problémy ještě před dalšími příznaky, jako jsou teplota, zvuk, spotřeba elektrické energie a znečištěné mazivo. Více než polovina doby neplánovaných odstávek je zapříčiněna mechanickými poruchami.

13.8.2012
Ing. Vít Havlů, doc. Ing. Martin Pexa, Ph.D., Ing. Zdeněk Aleš, Ph.D.

Tento článek se zabývá problematikou optimalizace plánů preventivní údržby na základě hodnocení rizika. Cílem je návrh jednotného systému, který pojme optimalizaci údržby zařízení jako celek a docílí lepších výsledků než při aplikaci samostatných moderních metod údržby (RCM – Reliability Centered Maintenance, RBI – Risk Based Inspection, SIFpro – Safety Instrumented Function).


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.