logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama
Zákon č. 183/2006 Sb. a související předpisy
Archiv článků

Archiv recenzovaných článků

zpět na aktuální články

20.12.2018
Sdružení pro architekturu a rozvoj

Při schvalování výstavby se Česká republika dostala do vlastní překombinované legislativní pasti. Pro investorskou atraktivitu a konkurenceschopnost země je třeba začít stavět! K tomu je ale nutné zrychlit a zjednodušit schvalování nových staveb. Zaznělo to na kulatém stole 225. Žofínského fóra, jehož odborným garantem bylo Sdružení pro architekturu a rozvoj (SAR) a Asociace pro rozvoj trhu nemovitostí (ARTN).

V roce 2021 by mohl být schválen již nový stavební zákon, ilustrační obrázek, foto redakce
11.10.2018
redakce

Návrh věcného záměru nového stavebního zákona, který v ČR zjednoduší a zrychlí přípravu realizace staveb, včetně RIA, by mohly vzniknout už do konce letošního roku. Další termíny podle MMR ČR a HK ČR: 2021 schválení, 2023 platnost.

Výsledky měření koncentrace CO<sub>2</sub> v&nbsp;ložnici při přirozeném větrání oknem
10.9.2018
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Recenzovaný Experiment měření koncentrace oxidu uhličitého v ložnici jsem provedl v únoru 2018 během jednoho týdne. Hodnoceny jsou koncentrace v průběhu noci, a to za různých režimů přirozeného větrání. Výsledky ukazují na významný vliv větrání na kvalitu vzduchu. Dokazují, že pouze přirozené větrání těsnými okny v současných developerských bytových novostavbách je nedostatečné.

Právní poradna ESTAV.cz na veleltrhu FOR ARCH Praha s právníkem Radkem Motzkem
19.7.2018
redakce

Veřejnoprávní smlouvu lze uzavřít místo územního rozhodnutí o umístění stavby, změně ve využití území a o změně vlivu užívání stavby na území. Uzavírá se mezi správním orgánem a žadatelem, a to k návrhu žadatele. Náležitosti návrhu předepisuje zákon. Podmínkou účinnosti smlouvy je bezkonfliktnost.

4.6.2018
Ing. Marie Nehasilová

Recenzovaný Vhodnými opatřeními je možné vodní režim ve městech přiblížit tomu v přírodě a zmírnit tak negativní dopady urbanizace. I v ČR existuje řada realizací, které navrací vodu a zeleň do měst.

5.4.2018
STUDIO AXIS - Centrum vzdělávání ve stavebnictví

Mezi tématy zaujme např. stavební zákon po velké novele, školení pro stavbyvedoucí, technický dozor stavebníka, pražské stavební předpisy, posuzování vlivů záměrů na životní prostředí – EIA, zákon o státní památkové péči, ochrana stavebních konstrukcí před požárem.

16.2.2018
Jan Lehký, advokát a Managing Associate, Kinstellar, s.r.o., advokátní kancelář, Jan Bobek, Business Development Director Central & Eastern Europe, Bilfinger Tebodin

Článek se soustředí na nejvýznamnější změny, které by mohly přinést zefektivnění povolovacích procesů. Autoři vnímají zejména novelu stavebního zákona pouze jako prvotní legislativní krok na cestě ke komplexní úpravě povolovacích procesů.

27.1.2018
Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Stavební zákon řeší všechny typy staveb, od nejmenších, jako jsou garáže, ploty, rodinné domy, až po ty největší, jako jsou velké haly a průmyslové objekty. Jak se v něm ale vyznat? Co se vztahuje na konkrétní stavbu z hlediska jejího povolení? Pomůže vám přehledná tabulka.

Ve vyřizování stavebního povolení je Česko 127. na světě
3.11.2017
ČTK

Ve vyřizování stavebního povolení je Česko na 127. místě ze 185 porovnávaných zemí. Vyplývá to z každoroční zprávy Doing Business, kterou zveřejnila Světová banka (SB). Délka stavebního řízení a novela stavebního zákona zazněly i v komentářích, které redakce TZB-info natočila na FOR ARCH Praha 2017.

videoreportáž TZB-info
30.10.2017
ABF, a.s.

Hlavními, a právě aktuálními, tématy letošního TECHNOLOGICKÉHO FÓRA byly dopady novely stavebního zákona a nové technologie pro chytré budovy BIM. TECHNOLOGICKÉ FÓRUM oficiálně zahájila ministryně pro místní rozvoj Karla Šlechtová a náměstek MPO Jiří Koliba. TZB-info natáčelo komentáře.

Stavba monolitické konstrukce, ilustrační snímek &copy; ilkercelik - Fotolia.com
13.7.2017
Mgr. Alžbeta Rosinová, Frank Bold Advokáti, s.r.o.

Poslanecká sněmovna dne 27. 6. 2017 opětovně hlasovala o návrhu novely stavebního zákona, který jí byl vrácen senátem s pozměňovacími návrhy. Poslanci setrvali na původním návrhu a pozměňovací návrhy senátu odmítli. Nyní zbývá jenom podpis prezidenta republiky a novela nabude účinnosti šest měsíců po jejím vyhlášení. Je proto namístě zabývat se tím, co tato diskutovaná novela stavebního zákona přinese a na jaké změny se bude v praxi potřeba připravit. Cílem tohoto článku je proto zaměřit se na některé nejvýznamnější změny a upozornit na některé výkladové nejasnosti, které novela obnáší.

Stavba administrativní budovy v Praze
9.6.2017
ČTK, redakce

Senát ve středu vrátil Poslanecké sněmovně rozsáhlou vládní novelu stavebního zákona s pozměňovacími návrhy. Senátoři např. nesouhlasí s omezením práva veřejnosti zúčastnit se povolovacích procesů. Podle jiných poslanců a senátorů naopak spolky neúměrně prodlužují povolovacích řízení.

25.5.2017
Ing. Petr Bohuslávek, redakce

Na Štrbském plese probíhá již 19. ročník konference Tepelná ochrana budov, letos s podtitulem Quo Vadis. Úvodní klíčové příspěvky kriticky hodnotily mimo jiné stav navrhování opatření tepelné ochrany v praxi a upozornily na důležité změny, které nás brzy čekají.

16.4.2017
Ing. Dagmar Kopačková, Ph.D., redakce

Z konference k větrání obecně a k větrání obytných prostor a školských zařízení vyplynulo hlavní sdělení pro odbornou i širokou veřejnost: výměna oken je změnou jejich funkce, nejde o velikost a vzhled. Větrání ve školách je velký problém, zateplování situaci zhoršilo.

6.4.2017
ČTK, redakce

Hospodářská komora či oborové svazy uvítaly dnešní schválení novely stavebního zákona ve Sněmovně. Za zásadní nedostatek ale HK považuje to, že do jednotného řízení, které má zrychlit povolování staveb, nejsou zahrnuta vodní díla. Značné výhrady má k novele naopak stavební firma Metrostav. Podle všech oslovených je ovšem nezbytné, aby se co nejdříve začalo pracovat na úplně novém stavebním zákoně.

5.4.2017
ČTK, redakce

Sněmovna schválila rozsáhlou novelu stavebního zákona, která má za cíl zjednodušit a zrychlit povolovací řízení. Umožní sloučit nyní oddělené územní řízení, stavební řízení i posuzování vlivu na životní prostředí (tzv. EIA).


zpět na aktuální články
 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.