Škody nejen v přírodě. S rekordním výskytem požárů pomáhají termokamery
Statistické údaje hasičského záchranného sboru uvádí, že v porovnání s předchozími lety došlo k rekordnímu nárůstu požárů v období prvních tří měsíců letošního roku. Tento problém mohou v nadcházejících měsících pomoci vyřešit chytré technologie, které dokáží odhalit vznik požáru včas.
Počet požárů u nás se letos dostává do nejvyšších čísel v historii
Jen za první tři měsíce došlo k mnohem většímu počtu požárů, než v posledních pěti letech. Během let 2018 až 2021 docházelo přibližně k 3 až 4 tisícům požárů za leden až březen. Nejvyšší počet požárů byl zaznamenán v roce 2020 s 4 540 požáry, naopak o rok později bylo zaznamenáno „pouze“ 3 757 požárů. V letošním roce ovšem došlo mezi lednem a březnem k rekordním 7 212 požárům.
Z hlediska krajů došlo k tomuto počtu požárů nejvíce ve Středočeském, Jihomoravském a Moravskoslezském kraji a v Praze. Ve Středočeském kraji došlo k 1 033 požárům, v Jihomoravském kraji k 770 požárům, v Moravskoslezském kraji k 769 požárům a v Praze k 671 požárům. V souvislosti s místem vzniku docházelo nejčastěji k požárům v přírodním prostředí (4 343 požárů), v budovách pro bydlení (1 261 požárů) a v objektech, zařízeních, dopravních a pracovních prostředcích a na komunikacích (1 032 požárů). Během těchto požárů za leden až březen bylo zraněno 435 osob a zemřelo 36 osob, z toho 31 osob přímo v souvislosti s požárem.
„K požárům na jaře dochází především při pálení v lesích, na zahradách a loukách. Slunečné počasí, velké množství suchého porostu a nedbalost lidí při úklidu po zimě je kombinace, která každoročně hasiče zaměstnává. Mezi příčiny typických jarních požárů patří neopatrnost a nedbalost lidí, kteří neuhlídali pálení. Oheň se v otevřeném prostoru může velice snadno vymknout kontrole, stačí jen trocha nepozornosti,“ uvádí tisková mluvčí Generálního ředitelství Hasičského záchranného sboru ČR Pavla Jakoubková.
Vzhledem k rekordnímu počtu požárů na jaře letošního roku lze očekávat, že k velkému výskytu požárů může dojít i letos v létě.
Roste zájem o termokamery
Ve venkovním prostředí, kam nelze nainstalovat klasický požární systém, se nyní k prevenci požárů začínají využívat termokamery. Termokamera má vedle normální čočky navíc termo čočku, pomocí které detekuje nejteplejší bod snímaného obrazu. „Nejprve se nastaví mezní hodnota teploty podle typu materiálu, který je na obrazu, jelikož každá substance začíná hořet při jiné teplotě. V případě, že termokamera detekuje větší teplotu, než je nastavená, systém upozorní obsluhu dohledového centra, která začne situaci řešit,“ říká Lukáš Převrátil, ředitel dohledového centra M2C Space, které na dálku monitoruje komerční objekty.
Zájem o termokamery dohlížející na exteriéry kvůli případnému vzniku požárů letos podle Převrátila vzrostl o sto procent. „Monitorujeme například skládku jednoho klienta, kde v průměru hoří jednou za měsíc. Jakmile tam něco vzplane, my to víme a okamžitě zavoláme hasiče,“ dodává.
Požární bezpečnost staveb
Přednášky o významných realizacích, důležitých novinkách v navrhování staveb z hlediska požární bezpečnosti zazní na 7. ročníku konference Požární bezpečnost staveb, kterou pořádá portál TZB-info 21. září 2022 ve Velkém sále Městské knihovny v Praze ve spolupráci s Profesní komorou požární ochrany. Přednášet budou významní hosté z oboru stavebnictví a požární bezpečnosti, experti z akademické sféry a členové vedení hasičského záchranného sboru ČR. Na konferenci se tradičně potkávají hasiči, stavaři, specialisté technologií, facility manažeři i zástupci bezpečnostních agentur.