Litá betonová, nebo suchá plovoucí podlaha?
Před rekonstrukcí starých či realizací nových podlah v domě, bytě či firmě musíte udělat spoustu dílčích rozhodnutí. Ještě před výběrem materiálu a dekoru finálního povrchu je nutné vyřešit uložení rozvodů topení, vyrovnání nerovností podkladu, zatížení konstrukce stavby a podobně. Díky rozmanitosti trhu se stavebními materiály a technologiemi máte na výběr z mnoha možností. A není tak snadné říci, která je ta nejlepší. Vždy je nutné zvážit individuální podmínky stavby. Výsledkem by však za každých okolností měla být dokonale rovná podlaha s optimálními izolačními vlastnostmi.
Litá betonová podlaha
U betonových podlah, které se často nabízejí jako první řešení, může být někdy překážkou jejich vysoká hmotnost, dlouhá doba vysychání a riziko popraskání. Ale není beton jako beton. Většině těchto rizik se lze vyhnout, pokud v sortimentu betonů zabrousíte k lehkému betonu. Ten místo běžného kameniva obsahuje kamenivo keramické. Díky němu je tak nejen o cca 2/3 lehčí než běžný beton, ale má i výborné tepelně izolační vlastnosti. A navíc působí i jako akustická izolace. Jeho nízkou hmotnost ocení především majitelé starších domů, kde může vyšší zatížení konstrukce znamenat problém se statikou.
Přestože receptura lehkého betonu není snadná a domácí pokusy o jeho namíchání nemusí vždy skončit úspěchem, existuje bezpečná cesta, jak jej v domácích podmínkách připravit. Stačí koupit hotovou suchou směs pro jeho přípravu (Liapor Mix/Liapor Mix final) a rozmíchat ji s vodou v daném poměru. Liapor Mix s hrubší strukturou se hodí pro vyrovnání větších nerovností. Jako krycí a roznášecí vrstvu pak použijte jemnější, potěrový Liapor Mix final, na který už může přijít vaše vysněná podlahová krytina. Pod nášlapnou vrstvu pak můžete na lehký beton použít ještě vyrovnávací vrstvu samonivelační stěrky.
Suchá plovoucí podlaha
Použití betonových podlah, ani těch lehkých, ale nemusí být vhodné všude. Obecně se nedoporučují pro realizace na dřevěných stropech. Do podkroví, na chalupu a všude tam, kde potřebujete mít podlahu hotovou v řádu několika málo dnů tak raději zvolte suchou plovoucí podlahu. Chcete-li opět dosáhnout optimálních izolačních vlastností, nízké hmotnosti a navíc se 100% přírodním materiálem, pak znovu sáhněte po keramickém kamenivu. Tentokrát však zvolte suchý podsyp s průměrem zrn 1-4 mm. Keramické kamenivo se v potřebné vrstvě nanáší na podklad, urovnává a hutní se pouze ručně a nakonec se překrývá podlahovými deskami. Je to velmi rychlý způsob rekonstrukce podlahy, která je ihned po dokončení připravena k pokládce finální nášlapné vrstvy a k používání.
Oba dva zmíněné způsoby přípravy podkladu pod novou podlahu se dají se stejným úspěchem použít nejen při rekonstrukcích, ale i v novostavbách.
Bližší informace o použitých materiálech a postupech realizace najdete na stránkách výrobce: www.liapor.cz.
Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.