logo TZB-info

estav.tvnový videoportál

Nová podlaha v podkroví starší stavby

Koupili jste chalupu nebo starší domek a hodláte rekonstruovat podkroví? To je zcela běžná praxe. Ve většině případů jsou však v horních prostorách objektu staré podlahy opravdu mizerné a tak se musí vyměnit. Pokud tam vůbec jsou. Problém je však takový, že stropy nelze moc zatěžovat, protože jejich nosnost je zejména u opravdu starších domů nízká. Navíc musíte obvykle počítat s vahou sádrokartonu, izolace, profilů apod. Není také vhodné starý dům zatěžovat mokrými procesy. Především z toho důvodu, že takové domy mají problémy s vlhkostí samy o sobě, a každá kapka vody navíc není zrovna vítaná. Proto zpravidla používáme k zabydlení podkroví suché stavební procesy, což jsou sádrokartonové konstrukce. No a podobně můžeme vyzrát i na podlahu.

Nízká hmotnost materiálu = důležité plus

Suchou podlahu lze velmi jednoduše zkonstruovat za pomocí sádrokartonových podlahových desek, které se pokládají na připravený základ. Ovšem takový podklad musí být dokonale rovný. Pokud bychom použili beton, stěrku nebo cokoliv podobného, nevyvarujeme se jak zmíněné vlhkosti, tak nepříznivé váhy. Existuje však materiál, kterým podlahu perfektně vyrovnáte bez kapky vody. Tím materiálem jsou keramické kuličky vyráběné vypalováním a expandováním přírodního jílu minimálně 80 let starého. Materiál se jmenuje Liapor a vyrábí se v různých frakcích (průměrech). Pro suchý podsyp podlah se hodí frakce maximálně do 4 mm, což je důležité proto, aby kuličky zapadly i do malých skulin. Konstrukční výška podsypu by měla být minimálně 2 cm. Naopak výškou nejste vůbec limitováni. Je dobré vědět, že pomocí Liaporu lze například i řešit zásyp v dřevěných trámových stropních konstrukcích.

Rychlost bez kapky vody - VIDEO

Vyrovnávací podsyp Liapor pod plovoucí podlahy NA DŘEVĚNÉM STROPĚ:

Vyrovnávací podsyp Liapor pod plovoucí podlahy NA BETONOVÉM STROPĚ:

Postup práce je jednoduchý. Stará podlaha se nejprve zbaví nečistot. Na připravený povrch se položí separační folie, nejlépe z netkané geotextilie. Následně se provede zásyp Liaporem do potřebné výšky. Pozor! Na povrchu nelze pochopitelně chodit, ale můžeme přes zásyp dát polystyren nebo provizorní dřevěné desky – kvůli manipulaci. Zásyp se zarovná a zhutní dřevěnou latí a můžete pokládat sádrokartonové desky. Logicky je nutné postupovat od nejvzdálenější zdi směrem ke dveřím. Desky se pokládají systémem pero-drážka, takže je vhodné je pro jistotu slepit a prošroubovat – tím se dosáhne potřebné tuhosti podlahy.Důležité je nezapomenout na dilatační pásky kolem obvodových zdí. Finále je tu. Spoje na podlaze se přetmelí a můžete pokládat finální materiál, po kterém se bude chodit. To znamená koberec, plovoucí podlaha, dlažba apod. Co je libo. A je hotovo.

Realizace podlahy v podkroví
Realizace podlahy v podkroví
Realizace podlahy v podkroví

Připomeňme ještě jednu důležitou věc.

K pozitivním vlastnostem takto udělané podlahy s podsypem z Liaporu patří rychlost. Ta je ve srovnání s mokrým procesem obrovská. A ještě jeden bonus navíc – Liapor má velmi zajímavé akustické vlastnosti, takže přináší do interiéru akustický komfort, který jste ani nečekali. A to za cenu, která vás ještě překvapí.

Pro bližší informace o Liaporu navštivte web výrobce www.liapor.cz.

Materiál zakoupíte také on-line z pohodlí svého domova v e-shopu obchod.liapor.cz.


LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.
logo LIAPOR Lias Vintířov - LSM, k.s.

Společnost Lias Vintířov, lehký stavební materiál, k. s. vyrábí kompletní sortiment stavebních materiálů LIAPOR pro hrubou stavbu. Základním materiálem pro jejich výrobu je lehké keramické kamenivo Liapor, které nahrazuje běžné přírodní kamenivo.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2022, všechna práva vyhrazena.