Šéfa fondu bydlení Wagnera nahradil Ľubomír Vais
V čele Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) je ode dneška Ľubomír Vais (47). Ve funkci vystřídal dosavadního ředitele Jana Wagnera.
V čele Státního fondu rozvoje bydlení (SFRB) je ode dneška Ľubomír Vais (47). Ve funkci vystřídal dosavadního ředitele Jana Wagnera, který ve fondu nadále zůstává. ČTK o tom dnes v tiskové zprávě informoval mluvčí ministerstva pro místní rozvoj (MMR) Jan Dvořák.
Důvod změny ve vedení fondu je podle Dvořáka manažerský. "Vážím si dosavadní práce a výsledků pana ředitele Wagnera, proto také zůstává ve vedení fondu, úkolem ředitele Vaise nyní bude na práci svého předchůdce navázat a především hledat nové možnosti financování a podpory investic do bydlení," uvedl ministr pro místní rozvoj a předseda výboru fondu Kamil Jankovský (VV).
Vais do SFRB přichází zvenčí, podle tiskové zprávy má rozsáhlé zkušenosti s rozličnými developerskými projekty, na jejichž realizaci se doposud podílel. Naposledy pracoval jako generální ředitel a předseda představenstva společnosti Arch.Designproject.
Podle Jankovského je úkolem fondu reagovat na změny, kterými Česko prochází a které ovlivňují situaci na trhu s bydlením. "Jedním z takovýchto kroků je posílení schopnosti SFRB akumulovat a rozšiřovat finanční prostředky určené na podporu investic do bydlení," poznamenal Jankovský.
SFRB spravuje prostředky určené na podporu výstavby bytů, dále na podporu oprav panelových domů a na podporu výstavby technické infrastruktury v obcích. Fond měl loni v rozpočtu 3,5 miliardy korun, pro letošek mu poslanci schválili vládou navržených 1,3 miliardy korun. Fond už loni kvůli nedostatku financí pozastavil přijímání žádostí o úrokové dotace na opravy bytových domů z programu Nový panel, pro letošek s ním schválený rozpočet nepočítá. Program Nový panel původně poskytoval úrokové dotace na opravy a modernizace panelových domů, od předloňského května z něj ale mohly směřovat peníze směřovat i na opravy ostatních bytových domů.
SFRB je řízen výborem fondu, v jehož čele stojí ministr pro místní rozvoj. MMR už dříve uvedlo, že se pokusí získat každoročně alespoň 50 milionů korun, což by za deset let umožnilo rekonstruovat 15.000 bytových jednotek.