logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Reklama

Vhodné okenní výplně Guardian budou šetřit za vás

Nabídka společnosti Guardian umožňuje využít v energeticky efektivních domech optimální druh zasklení. Použití různých skel dle světových stran může vést ke snížení spotřeby energie na chlazení i na vytápění.

Reklama

Přemýšlet nad zbytečnými výdaji za energie bychom měli už ve chvíli, kdy se rozhodujeme, jaký typ oken, respektive izolačních skel, si pořídit. Určité typy totiž značně přispívají ke snížení spotřeby energie používané k vytápění domů či budov.

Na jeden čtvereční metr u nás dopadá každý rok průměrně 1000 kWh sluneční energie. Ta se k nám ale dostává nerovnoměrně. Od října do dubna, tedy v topné sezoně, která nedávno začala, je to pouze jedna třetina energie, zatímco ve zbylých pěti měsících (od května do září) jí přijmeme dvojnásobek. „Izolační skla ClimaGuard snižují tepelné ztráty až o 80 % v porovnání s dříve používaným jednoduchými skly. V zimním období zároveň umožňují významné energetické zisky ze slunce,“ říká Michal Hronský, marketingový manažer společnosti Guardian, která je předním světovým výrobcem plochého skla.

Regulace energetické náročnosti domů se dostala do popředí pozornosti v době, kdy vláda rozhodovala o novele zákona, která zavádí označování budov energetickými štítky. Úprava vyplývá z implementace evropské směrnice. Novela zákona o hospodaření energií po vetu prezidenta Klause zamířila zpět do sněmovny a poslanci ji v září stvrdili. Pomoci má především kupujícím. Povinné certifikáty jim poslouží jako vodítko pro porovnání, u které budovy mohou na provozu ušetřit či nikoli.

„Majitelé domů se ale v současné chvíli bát nemusejí. Energetické štítky mají podle zákona od příštího roku zajistit stavitelé, vlastníci budov nebo společenství vlastníků na nových budovách, při jejich přestavbách i při prodeji bytů,“ zmiňuje Michal Hronský.
Nové soukromé domy pak musí podmínky splnit postupně – v roce 2018 domy nad 1500 m2, v roce 2019 domy nad 350 m2 a v roce 2020 všechny ostatní. Podobné požadavky, byť o něco mírnější, platí i při větších rekonstrukcích. Nic však není zcela jednoznačné. V tuto chvíli nikdo neví co „téměř nulová spotřeba“ znamená. To vyplyne až na základě podkladů z Evropské unie a vyhlášky z Ministerstva. Dle předběžných odhadů by se mohlo jednat o „pasivní standardy“, kdy domy prakticky nepotřebují vytápění. Stavebníci zatím odhadují, že úsporné domy budou dražší o 10-15 %.

Sklo pro všechny světové strany

Nabídka společnosti Guardian umožňuje využít při koncipování energeticky efektivních domů optimální druh zasklení. „Použití různých typů skel dle světových stran může vést ke snížení spotřeby energie, a to jak k chlazení (v letních měsících), tak k vytápění, neboť zajistíme odpovídající tepelný režim a pohodu v každé části domu“ dodává Michal Hronský. Severní strana je zpravidla vystavena nízkému množství slunečního tepla. V zimě, když slunce stojí níže, se severní strana také vyhýbá přímému slunečnímu záření, a proto místnosti situované k severu vyžadují více vytápění. Guardian pro severní strany domů vyvinul izolační skla ClimaGuard® nrG, která díky minimálním tepelným ztrátám nejen šetří energie, ale zajišťují i vynikající kvalitu vnitřního prostředí. Sklo je navíc vysoce prostupné světlem a má neutrální vzhled, takže bezchybně reprodukuje barvy. Díky výborné tepelné izolaci udrží stabilní teplotu například i v blízkosti okna a omezuje také kondenzaci vody na vnitřní tabuli izolačního skla.

okenní výplně Guardian budou šetřit za vás
Kavčí hory office park, Praha, Použitá skla: SunGuard HS SN 51/28

Pro západní stranu domu znamená níže postavené slunce v zimě nadměrnou záři v odpoledních hodinách a pro pohodlný pobyt v místnosti je potřeba stínit (závěsy, žaluziemi…). Na západní stranu se tedy hodí sklo, které sluneční teplo ve dne reguluje, v noci dobře tepelně izoluje a díky vysoké propustnosti světla snižuje nároky na osvětlení. Takové požadavky splňuje sklo Guardian SunGuard High Selective SN 70/37 (první číselná hodnota v názvu výrobku před lomítkem udává světelnou propustnost v procentech a hodnota za lomítkem tzv. „solární faktor“, tedy celkové množství tepelné složky slunečního záření, která projde zasklením do interiéru). Na východní stranu domu v zimě slunce nadměrně září v ranních hodinách. Stejně jako u západní strany se tedy doporučuje použít sklo Guardian SunGuard High Selective SN 70/37.

Přirozené denní světlo významně ovlivňuje i to, jak se cítí naše oči. Redukuje také potřebu umělého osvětlení během dne, a tím opět pomáhá snížit výdaje na elektrickou energii. Přímé sluneční světlo, které okny prochází do interiéru, však může ztěžovat výhled ven nebo naopak narušovat intimitu interiéru. S ohledem na tyto požadavky je nutné vybírat sklo s adekvátní průhledností.

O společnosti Guardian
Guardian je globální výrobce plochého skla, hotových výrobků ze skla, izolace ze skelných vláken a dalších stavebních materiálů pro komerční a rezidenční stavby. Vedení společnosti sídlí v Auburn Hills v americkém státě Michigan. Součástí společnosti je i SRG Global Inc., která je jedním z největších globálních dodavatelů vysoce kvalitních lakovaných a pochromovaných plastových dílů pro automobilní průmysl. Díky vlastnímu výzkumu v Science & Technology Center udává Guardian inovační trendy v technologii nanášení tenkých povlaků z ušlechtilých kovů na sklo magnetronovou metodou a v dalších vyspělých technologiích. Guardian spolu s dceřinými společnostmi a pobočkami zaměstnává 18 000 lidí ve výrobních podnicích v Severní Americe, Evropě, Jižní Americe, Asii, Africe a na Blízkém a Středním východě. Více informací najdete na www.guardian.com

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.