logo TZB-info

estav.tv nový videoportál

Češi neumí recyklovat polystyren

Podzemní kontejnery na tříděný odpad, foto redakce
Podzemní kontejnery na tříděný odpad, foto redakce

Výrobky z PS a EPS mají mezinárodně přidělen recyklační trojúhelník s číslicí 6, lze jej tedy odkládat do žlutých kontejnerů, stejně jako ostatní plast.

Každý pátý Čech neumí třídit pěnový polystyren. Vyplynulo to z aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR, podle kterého několikrát ročně nakupuje spotřební zboží, či potraviny v polystyrenových obalech 97 % dotázaných. Ty ale místo ve žlutých kontejnerech často končí ve směsném odpadu a následně neroztříděný s ostatním odpadem na přeplněných skládkách. Necelá čtvrtina Čechů pak řeší přeplněnost žlutých popelnic odložením polystyrenového odpadu vedle kontejneru. Ten ale obsahuje 98 % vzduchu a vzhledem k jeho nízké objemové hmotnosti hrozí rozfoukání po okolí.

Ročně se pěnového polystyrenu (EPS) v České republice vyrobí přes 60 tisíc tun, kolem 12 % z toho se aplikuje v obalovém průmyslu. Podle aktuálního průzkumu Sdružení EPS ČR koupí zboží v polystyrenovém obalu několikrát do roka téměř každý z nás (97 %). „Polystyren je kvůli svým vlastnostem, jako je nízká hmotnost, pevnost a samozřejmě skvělá tepelná izolace velmi oblíbený nejen ve stavebnictví při zateplování domů, ale i jako obalový materiál pro křehké zboží i potraviny, které uchovává déle čerstvé,“ vysvětluje předseda Sdružení EPS ČR Pavel Zemene.

Polystyren patří do žlutých popelnic

Do netříděného odpadu vyhazuje na základě výsledků průzkumu polystyren 17 % dotázaných. „Češi při vyhazování polystyrenových obalů dlouhodobě tápou. Výrobky z PS a EPS mají mezinárodně přidělen recyklační trojúhelník s číslicí 6, lze jej tedy odkládat do žlutých kontejnerů, stejně jako ostatní plast. Odtud jsou později v k tomu určených provozech ručně dotříděny,“ uvádí Pavel Zemene.

Skoro čtvrtina Čechů (22 %) pak v průzkumu uvedla, že pokud je žlutý kontejner přeplněný, polystyrenové odpadky položí vedle něj. Tím se ale snižuje možnost jeho další recyklace. „Navíc odložením vedle kontejneru vzniká možnost rozfoukání polystyrenových obalů a znečištění ulic v okolí,“ varuje dále Zemene s odkazem na minimální hmotnost materiálu, který je z 98 % tvořen vzduchem.

Přesto se najdou tací, kteří podle průzkumu při přeplnění žluté popelnice odvezou obal k jiné nádobě (17 % respondentů) nebo vyčkají, až bude volná (25 %). Dalších 27 % dotázaných odveze polystyren do sběrného dvora.

Očištěný polystyren pomůže snadnější recyklaci

Z výsledků průzkumu dále vyplynulo, že správně třídí polystyrenové obaly jen 34 % Čechů. Většina totiž vyhazuje znečištěné kusy obalového polystyrenu (64 % respondentů). I když je již dávno překonaný mýtus, že plasty musí být dokonale čisté. Drobné znečištění plastových obalů zejména od potravin nevadí, zejména mastné zbytky jídla však významně ztěžují či dokonce znemožňují jejich recyklaci. A také znepříjemňují práci obsluze dotřiďovacích linek.

„Naší snahou obecně je motivovat občany, aby čistý odpadní polystyren vozili do sběrných dvorů, kde jej zkompaktují a předají k dalšímu využití např. k výrobě XPS desek“, uzavírá téma Pavel Zemene.


Sdružení EPS ČR
logo Sdružení EPS ČR

Sdružení EPS ČR je národní organizace založená s cílem koordinovat vývoj aplikací z pěnového polystyrenu (EPS), podílet se na tvorbě norem, kontrolovat kvalitu a bezpečnost výrobků, poskytovat konzultace a podílet se na úsporách energie.

 
 

Reklama


© Copyright Topinfo s.r.o. 2001-2024, všechna práva vyhrazena.