Podstatnou roli z hlediska provozu „nulových budov“ hrají systémy měření a regulace (MaR), které dokáží vyhodnotit aktuální možnosti generování množství energie z obnovitelných zdrojů a energetické spotřeby s ohledem na tvorbu vnitřního prostředí.
Systém HWAT, známý především odborné veřejnosti, přináší bez nadsázky geniálně jednoduché a přitom velmi účinné řešení dohřevu teplé vody v potrubí. Nahrazuje dvoutrubkový systém s oběhovým čerpadlem, systémem založeným na jedné trubce a jednom kabelu. Revoluční řešení se pak kladně promítá do dalších více i méně souvisejících oblastí.
V letošním roce se bude teplo v bytových domech poprvé rozúčtovávat podle nového zákona č. 67/2013 Sb. a vyhlášky Ministerstva pro místní rozvoj ČR č. 269/2015 Sb., která má do celého procesu rozdělování nákladů vnést větší spravedlnost. Až několik tisíc korun ročně si mohou připlatit ti, kteří zbytečně přetápěli, nebo naopak ti, kteří netopili vůbec na úkor ostatních obyvatel domu.
V původní verzi normy mohlo být na sběrnici jen jedno zařízení master (tj. takové, které vydává povely pro předřadníky). Později došlo k rozšíření standardu o tzv. multimaster architektury. Abychom lépe pochopili funkci systému, je vhodné se seznámit s několika systémovými architekturami, jak je popisuje EN 62386-101:2014.
Indikátory topných nákladů i měřiče spotřeby tepla, plynu a vody (vodoměry) s funkcí rádiové komunikace umožňují komfortnější a rychlejší odečet naměřených hodnot. Tím výrazně usnadňují celý proces sběru dat i následného rozúčtování spotřeby. Odpadá také nutnost osobních návštěv bytů. Odečet též může probíhat na měsíční bázi a obyvatelé bytů mohou získat lepší přehled o své spotřebě energií.
Analyzátory spalin jsou dnes moderní měřicí systémy, které mohou být použité na všech typech komunálních a průmyslových spalovacích, vytápěcích a energetických zařízeních. Uživatel nejčastěji požaduje měřit koncentraci O2, CO2, CO, NO, teplotu spalin, přebytek vzduchu, účinnost spalování, komínovou ztrátu a komínový tah.
Cílem článku je ukázat, jak lze dříve oddělenou klasickou elektroinstalaci, tedy osvětlení a zásuvky, integrovat systémem Tecomat Foxtrot do jednotného řízení celé budovy spolu s měřením a regulací a slaboproudými instalacemi. A to nejen v nových domech, ale i v rekonstruovaných památkových objektech, jako je zámek v Ratměřicích nedaleko Votic.